A2000'in bilinmeyen özellikleri..!

erzurumut

Yeni Üye
Katıldı
27 Şub 2015
Puanlar
0
Enst.
Yamaha A2000
Merhaba meslektaşlarım.
Yaklaşık 20 yıllık Yamaha kullanıcısı olarak Yamaha orgların pek bilinmeyen, gizli kalmış bir çok özelliğinin olduğunu düşünüyorum. İlk olarak A3'ten sonra A1000'deki müthiş değişimi görüp bu özelliklerden bazılarıyla karşılaşınca gerçekten çok etkilenmiştim. Olay o zamanlar pa80 ile kıyas noktasına kadar ulaştı ve zamanında bu sitede öyle bir tartışmada başlatmıştım. Bana göre Korg, Yamaha ile bu konuda halen atışamaz. Şimdi gelin herkes A2000'de bulunan, herkesin bilmediğini düşündüğü bir özelliği bizlerle paylaşsın. Artık maksimum derecede çözelim şu A2000'i ve bu bize; insanlara neden A2000 kullandığımızı anlatabilmenin yolunu da göstersin. Sizin çok basit diye düşündüğünüz bir özelliği bir başkası bilmiyor olabilir. Bence herkesin katılımı önemlidir. Herkese çok teşekkürler...

doni

Gold
Katıldı
22 Şub 2010
Puanlar
18
Yer
Alanya
Enst.
Audya & SD1
Cevap: A2000'in bilinmeyen özellikleri..!

İlk bilgileri sizden alalım isterseniz..

erzurumut

Yeni Üye
Katıldı
27 Şub 2015
Puanlar
0
Enst.
Yamaha A2000

Peki;
Örneğin Ending tuşuna iki kere üst üste basıldığında ritm yavaşlayarak biter.

PİYANİST ŞANTÖR

Paylaşımcı
Katıldı
29 Haz 2004
Puanlar
38
Yer
BURSA
Enst.
yok

a2000 i kapatıp en sağdaki son tuşa basıp açarsanız fabrika ayarlarına döner fakat ritim ve sesleriniz diğer hafızalar silinmez.

ozburak

Yeni Üye
Katıldı
29 Haz 2012
Puanlar
18
Yer
istanbul
Enst.
yamaha psr A 2000

pad tuşlarının yanındaki SELECT tuşuna basılı tutup 1-2-3-4 ten birine veya birkaçına basarsanız, pad ler ritimi başlattığınızda ritimle aynı anda başlar.... iyi çalışmalar.

Dr.Salim

Administrator
Yetkili üye
Administrator
Katıldı
20 Oca 2004
Puanlar
48
Enst.
-

2. oktavdan C#MAJ akoru basılı tutarak açarsanız TEST servis menüsüne girer

VolkanB

Üye
Katıldı
16 Kas 2012
Puanlar
38
Yer
ist
Enst.
Yamaha / Korg

Gizlimi bilmem ama güzel bir özellik; midi çalarken ritim start tuşuna basın, davul kanalları susup ritim midi ile senkronize çalsın.

erzurumut

Yeni Üye
Katıldı
27 Şub 2015
Puanlar
0
Enst.
Yamaha A2000

Ekranın altındaki aşağı-yukarı düğmeleriden 8 Kanallı ritm kanallarından herhangi birine basılı tutarsanız diğer kanallar kapanır ve sadece basılı tuttuğunuz kanal çalmaya devam eder.
Örneğin; Ritm çalarken nakaratta sadece gitarın çalmasını istiyosunuz, gitarın çaldığı kanalın altındaki düğmeye parmağınızı basılı tutmanız bunu sağlayacaktır.

ozburak

Yeni Üye
Katıldı
29 Haz 2012
Puanlar
18
Yer
istanbul
Enst.
yamaha psr A 2000

yeni öğrendim teşekkürlerrr.......
Dün inceledim on-off bölümündeyken oluyor.

En son bir moderatör tarafından düzenlendi :

erzurumut

Yeni Üye
Katıldı
27 Şub 2015
Puanlar
0
Enst.
Yamaha A2000

Ritm yazarken kayıt esnasında volume, efect veya pan'lar manuel hareket ettirildiğinde hareket ettirdiğimiz şekilde kayıt olur. Örneğin; perküsyon yazdık, ritm çalarken perküsyonun sesinin bazı measure'larda kısık sesle çalmasını istiyoruz. Bunun için perküsyonun sesinin kısılacağı yerlerde kayıt esnasında perküsyon kanalının sesini kısıp açıyoruz ve işlem tamam.

lkrts

**Müzik**
Katıldı
10 Ağu 2010
Puanlar
18
Yer
KAYSERİ
Enst.
ketron XD9,sx3000,pa80,pa500tr,pa600,pa900,pa3xle,pa4x,
her ne kadar yamaha kullanmasamda şu anda bazı özellikler hoşuma gitti. bu özellikler a3000 de de vardır heralde.

megamehmet

Yeni Üye
Katıldı
27 Kas 2010
Puanlar
1
Enst.
yamaha a2000+emo
Valla gizli bir özellik değil ama ben de Yamaha'lardaki mevcut durumu koruma özelliğini çok severim. Diğer aletlerde olmadığını görünce iğrenirim. Şöyle anlatayım bu özelliği: Diyelim bir keman sesiyle solo çalıyorsunuz ve solonun bitişiyle beraber bağlama sesine geçeceksiniz. Eliniz kemanda ve karar sesinde beklerken bağlamaya geçin. Ses elinizi kaldırana kadar değişmez. Bu özellik harikadır. Bir başka gizli özellik de Yamaha OR700 ve A2000'de denediğim ve halen kullandığım bir özelliktir. USB çoklayıcı destekler. Her iki aletimde de birer USB çoklayıcı aletin içindedir. OR700'de 8 gb bellek aletin içinde bir çok ritm ve midi barındırır. Aynı şekişde A2000'de de EMO flashı -8GB- yine aletin içinde sabit duruyor. Bu arada aynı flashta dünya kadar wav, ritm, reg ve midi var. Bu arada şunu da belirteyim, dışarıdan Usb de bağlanacak şekilde yaptım. Yani harici USB de çalışıyor aynı anda.Usb menüsünde USB1 hep var, haricen takınca da USB2 görünüyor. Bu arada bu bilgiyi zaten bu siteden sanırım Dr. Salim vermişti. Ben her iki orguma da uyguladım. Tek sakınca şu, nemli, memleketlerde kart okuyucu sanırım nemden dolayı hata yapabiliyor. Alet biraz ısınınca Usb'ler çalışıyor. 1-2 kez başıma geldi.

Son düzenleme:

megamehmet

Yeni Üye
Katıldı
27 Kas 2010
Puanlar
1
Enst.
yamaha a2000+emo
Bugün farkettiğim bir özellik daha ekleyeyim. User programlara ses kaydederken diyelim 1. ses olarak klarnet, 2. ses olarak da kanun eklediniz. User programa basıldığında önce klarnet gelsin. Kanuna geçmek için right1'i kapatıp right2'ye geçmek gerekiyor. Ben bugüne kadar birini kapatıp öbürünü açıyordum. Oysa ikisine birden basınca biri kapanıp diğeri açılıyormuş. İkisi de açıkken değil ama birisi açıkken diğer sese geçmek için çok iyi bir yöntem.

amattor

Süper Bilgili Platinum
Trakya Müzik
Katıldı
19 Şub 2010
Puanlar
28
Yer
karabük
Enst.
GEM genesys
Peki ritimdeki kanalların mikserinin hiç değişmeden sabit kalması, hatta alet açılıp kapanınca sabit kalması mümkün mü. Yani mikseri ayarlıyalım , öyle kalsın gibi... Gem genesys te mixer lock vardı mesela...

Son konular