• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Akor atmanın en kolay yolu nedir???

baybozkurt

Moderator
Moderator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
KORG PA800
Slm arkadaşlar;

Amatör olarak org çalan birisi olarak en büyük eksikliğim son durumda akor yöntemi.Ben re karar uşak makamı çalıyorum.Mesela Dm Gm Csus F Bb benim çaldığım karar seninin akoru ama bu klavyede hangi tuşlara tekabül ediyor.Aşağıda belirtilen tabloya göre tuşların akor kodlamalarını grafik olarak yada tanımlayabilecek bir üstad varsa sevinirim...:rolleyes:

USSAK
SES KOMALAR AKORLAR
La si fa# Am Dm Gsus C F
Si do# sol# Bm Em Asus D G
Do re la Cm Fm Bbsus Eb G#
Re mi si Dm Gm Csus F Bb
Mi fa# do# Em Am Dsus G C
Fa sol re Fm Bbm Ebsus G# C#
Sol la mi Gm Cm Fsus Bb Eb

Cevap: Akor atmanın en kolay yolu nedir???

Yorum yapacak arkadaş yok mu acaba?

Teknik konulardan anlayan pek insan yok burada.. herkes almış eline bir oyuncak oynayıp duruyor işte :S

Teşekkürler kardeşim.Site gerçekten detaylı ve güzel anlatmış...

Arkadaşım amatörüm demişsin. Neredeyse hiç duymadığım şeyler yazmışsın. Akor meselesine gelince madem amatörsün kendini geliştirmeye çalış. Akor olayını zamanla iyi kötü öğrenirsin zaten. Zaten akor meselesi biraz geniş bir olay. Yani herkez her istediği akoru anında öğrenemez. Biraz bilgiye dayalı olan bişey.

Master transpoze 0 iken zaten klavyede akor bastığın zaman ekranda göstermesi lazım.

Her işin başı eğitim! Bu işle ciddi anlam da ilgileneceksen nota bilgisi sağlam birilerinden eğitim almalısın. Yok ben sadece düğünlerde çiftetelli çalıcam diyorsan, fazla zorlamana gerek yok derim. Yalnız 20 yıldan fazladır bu işlerle ilgilenen biri olarak tesbitim şu: Eğitimli, mektepli,nota bilen, batı çalabilen insanlar ( klavye için söylüyorum) Düğün müziğinde pek başarılı değiller, alaylı dediğimiz kişiler de batı da iyi değiller. Gerçi mektepli arkadaşlar düğün işlerini pek hafife alırlar, hatta dalga geçerler. Yalnız konservatuvarlar, fakülteler her yıl binlerce mezun vermekte ve bunların çoğu bir süre sonra düğün çalmaya başlayacak, tabi becerebilirlerse. :)

Arkadaşım amatörüm demişsin. Neredeyse hiç duymadığım şeyler yazmışsın. Akor meselesine gelince madem amatörsün kendini geliştirmeye çalış. Akor olayını zamanla iyi kötü öğrenirsin zaten. Zaten akor meselesi biraz geniş bir olay. Yani herkez her istediği akoru anında öğrenemez. Biraz bilgiye dayalı olan bişey.

Slm Hocam;

Kusura bakmayın ama hiç duymadığınız şeyler nedir acaba?Akor basmanın teknik tarafımı????

Ben profesyonel değilim evde amatör olarak fantazi arabesk,oyun havası vb.. tarzlarda birşeyler yapıyorum.Akor açmadan sadece ritimle çaldığım zaman kolayıma geliyor illaki, ama akorla birlikte çalmak için uğraş veriyorum.Müzik bilgisi açısından 2 sene önceye kadar bir çok şeyi aştım ama sadce akor basmanın bir püf noktası varmıdır diye sormaya çalıştım.Müzik eğitimi alacak vaktim yok.Bu iş uğraş,sabır ve azim gerektiyorsa eğer ben şimdiye kadar yaptığım gibi aynen devam ederim o zaman bu hususta...