• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Akor basma konusunda yardım

czadan

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
korg pa 600 qt
Değerli müzisyen arkadaşlar bende bk 5 org ile aranıza katılmıştım ev kullanıcısıyım müzik kulağım iyi ne duyduysam elimin hızı yetiştiği sürece çalabiliyorum fakat nota bilgim yok kursada gitmeye vaktim olmadı zaten ankara org dersi veren yerde yok her yer piano dersi profesyonel vs vs şu akor işini bir türlü beceremiyorum sol el 3 parmakla aralarında birer boşluk vererek basmaya çalışıyorum yavaş parçalarda iyi gibi ama siyah tuşlar araya girince berbat oluyor bu konuda engin pratik bilgilerinizi paylaşmanızı diliyorum şimdiden teşekkür ediyorum.

Cevap: Akor basma konusunda yardım

Valla Bende Ev Kullanıcısıyım Tamamen Kulaktan Çalıyorum, Kendimce 2-3 Adet Standart Akor Belirledim Ne Çalsam Onları Basıyorum. Nota Bilinmiyor İse Deneme Yanılma Şeklinde Olacak Benim Anladığım Kadarı İle Bu İş Bende Öyle Yaptım.

Dm_ gm_f_ebemol_cminör dm kalıplarında sırasıyla parmak alıştırması yap en basiti

öncelikle teşekkür ederim bu dediğiniz nasıl yapılıyor bir video veya anlatım varmı

Nota Bilinmiyor İse Dediğim Gibi Deneme Yanılma Hocam. Video İle Olucak İş Değil Maalesef.

Ufak bir tiyo vereyim. Bazı sitelerde akor paylaşımı var. Google yaz çıkar. Ordan kolay çalabileceğin bir parçanın akorlarını bul. Orgunda zaten ana ekranda ne akor basıyosan yazar. Atıyorum DM AM C vs gibi. ona göre denemler yaparak çok kolay öğrenebilirsin..

akdeniz aksamları ile başlayalım o zaman en kolayı olsun...
La minör sol majör fa majör mi minör/mi majör tekrar la minör ve baştan tekrar sarkıya....

la minör tuşları: la do mi ye basıyorsun...
la'nın sol yanına yani sol(G) tuşuna bastığınızda 4 parmak TÜM NOTALARDA 7li olur..
bağzı ritimlerde 7li notaya farklı vurmalı perkisyonlar işlenmiştir....
ritimler daha keyifli ve profesyonel hale getirilmiştir...
7li uygulamaları akor bitimlerinizde başa dönmeden son 1.2.ci mezurda uygulayın..kısaca akor çalışırken 4.parmağınızı çalışın.....
sol majör: sol si re ye basıyorsun
fa majör: fa la do ya basıyorsun
mi minör: mi sol si tuşuna basıyorsun
mi majör basarkende mi slün yanındaki siyah tuşa ve si ye basıyorsun....

orgunda metronum led ışıgını takip et 1.2.3.4 led bitimlerinde akorları değiştir...buna bir ölçü diyiyoruz..1.2 yarım ölçüdür...bunu dönüşlerde daha sık uyguluyoruz...mi minör uyguladığında 1.2. mi majör 'ü ise 3.4 yandığında basmanız gerekiyor...mi majörü mi majör 7 li olarakta uygulayabilirsiniz...tekrar laminör sol majör fa majör takip ediyor...

şimdi bir deneyin uygula size kolay gelirse akorları hissederseniz apsodik ve yetenekli olduğunuz anlamına gelir..duyum konusunda sıkıntı varsa zamanla kulağınız alışacak ve sarkıları çalmaya başlayacaksınız endişe etmeyin...ilk deneyiminizi şimdi bir deneyin...

bu ton size pez yani kalın gelecektir...transpoze tuşundan +5 yani la minörü reminör yapabilirsiniz....

o transpoze sarkıyı çalıp okumak için çalacaksanız re mimör karar sol minör fa majör mi bemol re minör de çalabirsin....

Valla İyi Güzel Yazmışsınız Ama Nota Biliyor mu? Arkadaş Ben Bilmiyorum Şahsen :)

Eğer nota, akor bilgisini gerçekten öğrenmek istiyorsan "ki bence öğrenmelisin" Ankara'da yakın zamanda genel müzik anatomisi üzerine ders vermek istediğini duyuran Coşkun Turhan ÖZBİLEN hocam ile ders almak için görüşerek fikir alabilirsin. İlla org üzerinde olmak zorunda değil nota bilgisi evrenseldir. herhangi bir müzk kursundan kısa süreli nota ve solfej eğitim ile de akorları öğrenebilir ve org üzerinde uygulayabilirsin.