• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

akor piyano Yardim

sazcihalim

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yok
arkadaslar 8 aydir org caliyorum genelikle halay ve turku caliyorum fakat akor basamiyorum yani bazen baziyorum ama rast gele basiyorum mesela do-mi-sol , simdi akor basmasini nasil ogrenebilirim fransada yasiyorum burada ders vermiyorlar tanidigim piyanist bile yok

YARDIM Lutfen ;)

Cevap: akor piyano Yardim

Selam Kardeşim..

Akoru bildiğin gibi sol elinle basıyorsun.. Her şarkının kendine ait bir akoru vardır. Örneğin aşağıda sana kadifeden kesesinin en basit akor şeklini yazıyorum..

Em Am G Am
Kadifeden kesesi
Em Am G F
Kahveden gelir sesi
Em Am F Em
Oturmuş kumar oynar
Am Em G F G-F-Em
Ciğerimin ah ciğerimin köşesi

Am Em F Em
Aman yolla İstanbul`a yolla
Am G F
Aman yolla Beyoğlu`na yolla
Em F G F Em
Yolla yolla yar yolla

Em Am G Am
Kadife yastığım yok
Em Am G F
Odana bastığım yok
Em Am F Em
Kitaba el basarım
Am Em G F G-F-Em
Senden başka senden başka dostum yok

Am Em F Em
Am G F
Em F G F Em

Şarkıya Em akoru ile başlıyorsun.. Tablodan Em akoruna nasıl basıldığını görebilirsin.. Em akoruna bastıktan sonra Am akoruna geçiş var gördüğün gibi.. Am akoruna nasıl basıldığını da tablodan bulabilirsin.. Ve diğer akorları sırasıyla yeri geldikçe basıyorsun..
Burda önemli olan bastığın akor ile çaldığın notanın uyumlu olması ;) Yeni başladığımda yaptığım en büyük hata buydu mesela..
Soruların olursa sor.. ;)

Ekli dosyalar

• Generic_Keyboard_Chord_.jpg
    Generic_Keyboard_Chord_.jpg
    225.2 KB · Görülen: 530

Nota okumasını bilirsen eğer hangi notaya bastığında, hangi akoru basacağını da rahatca görebilirsin.. mesela ekteki dosyayı incele.. En basit şarkılardan biri..

Şarkı la notasına başlarken Am akoruna basıyorsun, ince re notasına kadar Am akoru ile devam ederken, ince re notasına bastığında ise Dm akoruna basıyorsun.. bu işin mantığı bu şekilde devam ediyor..

Ekli dosyalar

• ayladikmen.jpg
    ayladikmen.jpg
    91.1 KB · Görülen: 384

akor isi baya zor mus, simdi makaram sari baglar akorunu verirsen ogrennerek calirim ,ve baska halaylarinin akorunu cozebilirim

Am
Makaram sarı bağlar lo

Dm
Kız söyler

Am
gelin ağlar

Dm
Niye ben

Am
ölmüşmüyem lo
G
Asyem

Am
karalar bağlar

Am
Löperde Löperde

Zülfün

Dm
yüzüne perde

Devriyeler

Am
sardı da bezi

F
Meğer

Am
kaderim böyle

Am
Makaramda ipliğim lo

Dm
Asyem

Am
benim kekliğim

Dm
Hiç aklımdan

Am
çıkmıyor lo
G
Tenhalarda

Am
gezdiğim

Am
Sarı gülü derende lo

Dm
İnsaf senin

Am
nerende

Dm
Kabahat

Am
sende değil lo

G
Sana gönül

Am
verende

Selam Kardeşim..

Akoru bildiğin gibi sol elinle basıyorsun.. Her şarkının kendine ait bir akoru vardır. Örneğin aşağıda sana kadifeden kesesinin en basit akor şeklini yazıyorum..

Em Am G Am
Kadifeden kesesi
Em Am G F
Kahveden gelir sesi
Em Am F Em
Oturmuş kumar oynar
Am Em G F G-F-Em
Ciğerimin ah ciğerimin köşesi

Am Em F Em
Am G F
Em F G F Em
Yolla yolla yar yolla

Em Am G Am
Kadife yastığım yok
Em Am G F
Odana bastığım yok
Em Am F Em
Kitaba el basarım
Am Em G F G-F-Em
Senden başka senden başka dostum yok

Am Em F Em
Am G F
Em F G F Em

Şarkıya Em akoru ile başlıyorsun.. Tablodan Em akoruna nasıl basıldığını görebilirsin.. Em akoruna bastıktan sonra Am akoruna geçiş var gördüğün gibi.. Am akoruna nasıl basıldığını da tablodan bulabilirsin.. Ve diğer akorları sırasıyla yeri geldikçe basıyorsun..
Burda önemli olan bastığın akor ile çaldığın notanın uyumlu olması ;) Yeni başladığımda yaptığım en büyük hata buydu mesela..
Soruların olursa sor.. ;)

Hocam yukarıdaki gibi elinizdeki örnekleri paylaşır mısınız.

Cok tesekurler bıldıgınız baska halay akorları varsa paylasırsanız hem ben sevınırım hem baska pıyanıstler

cok cok tesekurler

usta simdi baska halay akorlarini nasil bulabilirim yani cozebilirim ? bunun bir metodu var midir ?

google da istediğin halay şarkınısın ismini yaz, boşluk bırak akor yaz.. çıkan sayfalardan "basit" akorlarına ulaşabilirsin..

Verilen akorlar genelde mi üzeri akorlar oluyor.. Akor tablosunu vermiştim, o akorlara basarak şarkıyı çalabilirsin..

Çaldığın nota ile, bastığın akorun uyumlu olmasına dikkat et.. kulağına hoş gelmiyorsa nota ile akor uyumsuz demektir..