• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Akorlar geçme hakkında yardım

ceyhunaltan

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
yok
Mrb arkadaşlar , ( Org için ) RE üzeri , Mİ üzeri veya LA üzeri akor basmak diye birşey var mı ? Yoksa nasıl bize kolay geliyorsa öyle mi geçmeliyiz..Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

Cevap: Akorlar geçme hakkında yardım

Soruyu tam anlayamasamda anladığım kadarıyla cevap vereyim. Parçayı hangi tondan çalıyorsan o dizeye ait akorlar basılmalı elbette. Re üzeri çalıyorsan basacağın notalar farklı, mi üzeri çalıyorsan basacağın notalar farklı olur. Parçayı re üzeri çalıp mi üzeri akor basamazsın. Fakat parçayı re üzerimi mi üzerimi çalayım dersen hangisi kolay geliyorsa öyle çalarsın, bunda sıkıntı yok.

Soruyu anlamışsın tşk.

ben notadan çaldığımdan la üzeri , kulaktan genelde mi ve re üzeri kullanıyorum..

bu durumda la üzeri çaldığımda la üzeri akor , mi üzeri mi üzeri akor , re üzeri re üzeri akor basmak gerekiyor anladım... Ama şu aklımı karıştırıyor.

mesela do majör akorunu basmam gerektiğinde RE üzeri basma şekli farklı , LA üzeri farklı mı yani ikisini aynı yerden aynı şekilde kullanamam mı?

DAHA AÇIK :

LA ÜZERİ : DO majör basarken SOL-DO-Mİ yapıyorum , ben bunu hemen klavyenin en solundaki DO-Mİ-SOL olarak kullanamam mı? Yani kesinlikle LA dan sonraki seslerden mi almam gerekiyor..

Biraz saçma da gelebilir ama gerçekten kafamı kurcalıyor..şimdiden teşekkürler..

Moderatör tarafında düzenlendi:

akor çevrimleri var onunla ilgili bilgi bulabilirsiniz. akordaki sesleri basmak kaydıyla sırası önemli değil. zaten akor çevrimlerinde bununla ilgili bilgi bulacaksınız. hayırlı çalışmalar....

Fark etmez, O şekilde de basabilirsin, çevrim deniyor o şekilde basınca..