• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Arranger Keyboard ve Midi Çıkışı Hakkında Birkaç Sorum Var

Murat27

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
.
Öncelikle merhabalar arkadaşlar hepinize iyi forumlar. Günümüzde telli aletlerin kaydını almanın, oldukça maliyeti bir hobiye dönüşmesi ile bir amatör olarak midi klavyeye yönelmek istiyorum. Ancak org çalmaya çok uzun zaandir heves eden biri olarak midi klavye bana biraz itici geliyor ve bu yüzden çok maliyetli olmayan bir arranger keyboard almak istiyorum. Ancak bu noktadan sonra işler karışıyor ve içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Özellikle uygun fiyatlı arranger klavyeler üzerinde genelde midi çıkışı bulunmuyor. Ancak usb ile bu klavyeleri midi klavye olarak kullanabiliyoruz. Acaba bu durumda gecikme yaşarmıyım yada gecikmeyi azaltmak için yapabileceğim bir şeyler var mıdır? Yada uygun fiyatlı midi çıkışı bulunan arranger klavye var mıdır? Cevaplarımız için şimdiden hepinize teşekkür ediyorum.

Merhaba,
Forumda kimse cevap yazmadığı için az bilgimle size yardımcı olmaya çalışayım.
1) Günümüzde telli aletlerin kaydının zor alınması ile midi klavye arasında bağlantı kuramadım.
2) Midi klavyeler tek başlarına bir arranger klavyeler gibi vasıfları olmayıp kablo bağlantı ile müzik programları cubase fl studio vsvs ile kullanırken işinize yarar. Yani programdaki sesleri arranger keyboard da çalıyormuş gibi bir imkan verir size.
3) M audio vs tarzı midi klavyelere bence para vermeyin. Zira gereksiz. Tuş hassasiyeti olan ve midi çıkışı olan teknosa mediamarkt gibi mağazalarda bulunan başlangıç seviyesi 5 oktav klavyeler işinizi görecektir. Bana kalırsa 1700 2000 tl bandında Roland BK-5 OR almanız sizin için çok mantıklı olur. Batı ses ve ritimleri sizi tatmin eder. Türk sesleri deseniz vasatın altı. Türk ritimlerde çok eksik ve maalesef kaliteden yoksun. Ama arranger klavye mantığını kavrayayım. Akor basayım aynı zamanda midi klavye olarak kullanayım derseniz BK-5 sizin için biçilmiş kaftan. Merak ettiğiniz birşey varsa sorabilir siniz.
Saygılarımla

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Resmen tüm sorularımı cevapladınız.

Günümüzdeki telli çalgıların amatör kayıtlarının(özellikle elektro gitar, bağlama vs için bilgisayarda çok başarılı sanallaştırma uygulamaları mevcut. Seslerde gerçekten ayırt edilemeyecek kadar iyi. Ben bunu kastetmiştim.

Sanırım benim için en iyi seçim roland bk-5 olacaktır diye düşünüyorum. Birde uzun zaman öncesinde ufak bir piyano tecrübem olmuştu. Org ile piyanonun çalma mantığı hemen hemen aynı değil mi? Bazı kurslar org ve piyano için ayrı kurslar açmış. Açıkcası bunun sebebini pek anlayamadım.

Şunu söylemem yanlış olmaz herhalde. Her piyano çalan org çalabilir ama her org çalan piyano çalamaz. Piyano çalmak nota bilgisi armoni ister. İki el kullanımı gerektirir. Org çalarken ise genelde sol el akor basmaya yarar ve nota basılmaz. Bu sebeple size tavsiyem piyano Kursuna gitmeniz. Nota bilgisi alıp piyano çalmayı öğrendiğiniz vakit orgu çok rahat çalarsınız.