• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Awave ile KMP yapmak

• Konbuyu başlatan Besbur
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 30
  • Görülen : 19K

Besbur

Paylaşımcı
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
dantetr, akordeon, gitar, saz,
Merhaba arkadaşlar,bazı dostların isteği üzerine bu konu hazırlanmıştır,Bu işlem org üzerinde de oluyor.ama bilgisayarda daha basit ve hızlı şekilde yapabilirsiniz.İsteyen olursa org üzerindede multi sample (çoklu ses-birden fazla notadan oluşan) yapmasını anlatırım.

İlk önce yapmamız gereken istediğimiz notada sesleri tek tek kaydetmek.Unutmayın kayıt ortamı ve cihazlar ne kadar kaliteli olursa yapacağınız ses de o kadar kaliteli olacaktır.Sesleri naturel yani en doğal haliyle efektsiz olarak kaydedin.Bu konuda pa800 bayağı iyi mikrofonu bağlayıp wave halde sesleri kayıt yapabilirsiniz.daha sonra bu sesleri pc ye atarsınız.(test edilmiş ve defalarca denenmiştir)

Diyelimki A (la) olarak notaları tek tek kaydettik,A-B-C-D-E-F-G-A şeklinde olsun .bakın kayıt esnasında yanınızda muhakkak org olsun.çünkü elektro bağlama kayıt yapacağız diyelim.kişi kulağına göre akort yapıyor ve notaları böyle alıyor.daha sonra tuşlara dizip kmp yaptığında çıkan ses org un sesine-daha doğrusu frekansına uymuyor.sanki 1-2 transpoze yukarıdan veya aşağıdan çalıyor.dolayısıyla yapacağınız akort veya alacağınız notalar org üzerindeki notalardan çıkan seslere ne kadar yakınsa ses de sorunsuz oluyor.konunun ilerisinde hatalı sesleri düzeltmeyi anlatacağım

Kmp yi tek seslede yapabiliriz ama kaliteli olmaz.Yani tek sesi tuşlara yayabiliriz.ancak tavsiyem en az bir octave ses kaydedin.iki octave daha güzel sonuçlar doğuracaktır.bir diğer kaliteli ses yapmak için şu yolu da deneyebilirsiniz.sesleri (org un tuşlarına göre düşünürsek) ikişer üçer ses atlayarak kaydedin.dolayısıyla yaklaşık 3(üç) octave kadar ses elde etmiş oluruz.

Ben örnek olması açısında ben de olan seslerden elektro bağlama yapacağım.(daha sonra bu sesler sizlerle de paylaşılacaktır).8 adet olarak (nota) kaydettiğim elektro sesini Awave programının içine atalım.Aşağıdaki resimde lenght-rate ve root bölümleri ni görüyorsunuz .bu bölümler:lenght (kaydettiğimiz notanın kb-veya mb olarak değeri),rate (frekans olarak değer-siz daha yüksek de kaydedebilirsiniz-48000-50000 vs bu değerle oynayarak sesi istediğimiz notaya çekeceğiz) ve root(kaydettiğimiz sesin notası) Ben sesleri önceden düzenlediğim için resimde farklı notalarda görülüyor.ancak siz ilk sesleri attığınızda bu root değeri C4 olarak görülecektir.eğer sesi bu şekilde hazırlarsak anlamsız bir şey ortaya çıkacaktır.resim aşağıda

Kaydettiğimiz sesleri yukarıdaki gibi programa attıktan sonra sırasıyla bu sesleri editlememiz gerekecektir.ilk sese çift tıklayalaım

Sese mause nin sol tuşuyla çift tıkladığımızda aşağıdaki edit sayfası gelecektir.Burada bilmemiz gereken yerler kırmızı ile belirtilmiştir.
Sample rate:sesin kayıt frekansı
Root key:sesi atayacağımız bölüm-yani org un hangi tuşunda olacağı
Pcm bit :bu de sesimizin kayıt derinliği(bu ne kadar kaliteli olursa ses de o kadar kaliteli olur ama kullandığımız cihaz maalesef 16 bit ten yukarısını okumuyor-sanırım pa2x de bu değer daha fazla çünkü ses daha kaliteli çıkıyor)

Sesin doğru notada çalışabilmesi için yukarıda ki resimde Auto tune ye tıklayalım.program bu işlemi en doğru şekilde yapacaktır .auto tune ye tıkladıktan sonra aşağıda ki ekran açılacak.bu ekranda sesimizi hangi tuşta olacağı en iyi frekansı ve en iyi kayıt hızı görülüyor .bizim yapacağımız Rotkey+fineye tıklamamız.Bu işlemi yaptıktan sonra program aldığımız kayıtı en doğru şekilde hangi notada olduğunu ve en iyi fine ayarını yapacaktır.

Tamam dedikten sonra program edit anasayfasına geri gelecektir .biz burada üstteki menüden EDİT e tıklayalım.açılan ekran kaydettiğimiz notanın grafiksel görüntüsü dür.burada sesimiz başlangıç ve bitişinde ki boşlukları kesip atmamız gerekir.bu işlemi yapmazsak tuşa bastığımızda ses geç başlar veya diğer sese geç geçer.çünkü boşluklar bu olaya sebep olur.alttaki ilk resim de kenarlardaki boşlukları görüyorsunuz.bu boşlukları yok etmek için Mouse un sol tuşuyla boşluğu seçiyoruz ve altta bulunan cut a tıklıyoruz. Ve boşluğu sesden kesip atmış oluyoruz.

Bakın alttaki resimde sesin tam bittiği yerde Mouse yi tutup sona kadar getirdim ve kesip attım.

Görüntü şu şekilde oldu.hatta biraz daha kesebilirmişim.ama olayı öğrenme açısından bu kadar yeter.zaten en iyi sonucu deneyerek daha iyi alabilirsini.

Cevap: Awave ile KMP yapmak

Aynı işlemi sesin başlangıç bölümündeki boşluk içinde yapalım.en hassas şekilde başlangıç ve bitiş işlemi yapmak için sol altta bulunan zoom sekmesini kullanırız.bu grafiğimizi büyüterek sesin en başı ve tam bitişinden kesmemize olanak verir.daha sonra kestiğimiz boşluklardan sonra sesi zoom un altında olan play bölümündendinleyebiliriz.başlangıçta ve bitişde boşluk yoksa notamız hazırdır.hem bu kesme işlemi notamızda bulunan gereksiz büyüklüğüde(kb veya mb olarak) azaltacaktır.Dolayısıyla oluşan sesin boyutu düşecektir(ram de daha az yer kaplar).düzelttiğim sesin görüntüsü aşağıda

EK BİLGİ
Boşluk kesme işlemi bitince eğer yapacaksak loop bölümüne tıklıyoruz.loop bölümü sesin bir bölümünün veya tamamının tekrarlanması demektir.elektro bağlama olmaz ama yaylı sesler kaval zurna vs gibi seslerde olması gerekir(gerekmeyen seslerde vardır).aynı zamanda bu loop işi sesin mb sini bayağı düşürür.çünkü aynı tonda devam eden sesi 3 sn yapmanın bir anlamı olmaz .biz sesi 0.4 sn ye düşürürüz ve loop yaptığımızda da tuşta kesintisiz ses çalacaktır.loop ekranı aşağıda ki gibi görülür.bu ekranda altta bulunan enable kutucuğunu işaretlememiz gerekir(loop yapacaksak)

Aşağıdaki resimde ise sesin hangi bölümünde loop olması veya yapılması gösterilmiştir.dikkat ederseniz ekranın tam ortasında bir çizgi vardır.bu sesin başlangıç ve bitişini belirtir.kırmızı okla gösterilen bölümde mausu tutup ok yönünde sürüklersek yine kırmızıyla işaret olan start bölümünde değer azalacaktır.tam tersini yaparsa mavi yani end bölümünde değer azalacaktır.bu değer şu olur bu olur diyemiyorum.çünkü bu işlem tamamen sizin kulak ve becerinize kalmıştır.sesin tamamı loop olacaksa find bölümüne tıklayın.açılan ekrandan son u tıklayın sesiniz komple loop olacaktır.
Şunu unutmayın loop işlemi sesin kalitesinde az da olsa düşme yapar

Bu işlemden sonra uygula ve tamam dersek ilk notamız hazır hale gelir.biz bu işlemi yukarıdan aşağı doğru veya aşağıdan yukarıya doğru her nota için yapmalıyız ,aşağıdaki resim bunu belirtiyor

Yukarıdaki işlemlerden sonra artık sesimizi yapabiliriz.collection yazısına sağ tıklayalım ve açılan menüden Add new instrument i seçelim

Daha sonra new instrumente sağ tıklayıp açılan menüden rename instrument i seçelim.bu işlem yapacağımız sese isim vermemize yarıyor.

Ben elektro bağlama yaptığım için sese bu adı verdim .sesin solunda olan küçük kutucuğa tıklayın. bu işlem layer bölümünü açacaktır.işte asıl sesimiz bu bölümde oluşacaktır

Layer bölümüne sağ tıklayıp Add new region u seçelim

Bu işlemi yapınca ilk sesimizin hangi tuşlar arasında çalması gerekeceği bölüm açılacaktır.transpoze yaptığımızda sesde boşluk olmaması için başlangıç notasını C-1 seçiyoruz.ilk notamız A3 olduğundan ve A3 ile G3 (sol) arasında yarım ses olduğundan bitiş notasını A#3 olarak ayarlıyorum.önemli bir husus da şu bu işlemi yaparken sırasıyla wavefrom linkden de aynı sesi seçmem gerekiyor.
B ve C –E ve F arasında çeyrek ses olmadığı için bu notaların başlangıç ve bitişini aynı almam gerekiyor.yani B ve E notası için bu işlem yapmalıyız

bu işlemden sonra başlangıç sesimiz hazırlanmış oluyor.yukarıdaki işlemi her ses için tekrarlıyoruz.yani bir ses bittiğin program anasayfaya dönüyor biz de her yeni ses için layer e sağ tıklıyoruz ve açılan menüden add new region seçip yukarıdaki işlemleri tekrarlıyoruz.

En son sese geldiğimizde son sesi yine transpoze yaptığımızda tuşlarda boşluk olmaması için son nota olan G9 u seçiyoruz.aşağıdaki resimde son nota G4 ve bitiş notası da G9 olarak görülüyor.(örnek olması açısından)

Bütün sesleri bu şekilde hazırladıktan sonra yapmamız gereken tek şey sesi KMP olarak kaydetmemizdir.bu işlem içinde sesin ismine sağ tıklayıp açılan menüden ilk seçeneği işaretliyoruz.save selected ….

Daha sonra kayıt sayfası gelecektir burada kayıt türü kmp korg triton olamalıdır farklı bir format görülüyor sa listeden korg triton keymap i seçin.unutmayın çünkü korg trinty formatta var.ama biz triton formatta kullanıyoruz.ve kaydet dediğimizde sesimiz kmp ve ksf olarak masaüstüne iki dosya halinde kaydedilmiş oluyor.siKSF dosya içinde KMP bölümüde dışarıda oluyor yani masaüstünde siz KMP bölümünü tutup KSF dosyanızın içine atın ve sesi iyi günlerde kullanın

Hepsi bu kadar ,umarım yardımcı olabilmişimdir.
UNUTMAYIN EN İYİ ÖĞRENME DENEYİP- YANLIŞ YAPIP- DOĞRUYU BULMAYA ÇALIŞARAK GERÇEKLEŞİR.YUKARIDA ANLATTIĞIM SADECE SİZE BİR YOLDUR.KENDİ GAYRETİNİZ SİZİ BAŞARIYA GÖTÜRECEKTİR.

Saygılarımla.Burhan

paylaşım için teşekkürler...ben de video hazırlamayı düşünüyordum...

eline saglik ustat guzel aciklama icin tesekkur ederiz.

Sağol varol burhan abi

loop ile ilgili verilen bilgilere katılmıyorum...hemen hemen her ses loop olmalıdır...zaten tyros dan yamaha dan convert edilen seslere bakacak olursak görürüz...extreme sample converter ile çok basit ve doğru şekilde yapıyorum...

Uploaded with

loop yapmak istediğim sesleri seçiyorum.sağ tıklayıp autoloop a geliyorum.oradanda selected sample'a basıyorum..ondan sonra dosyalara wave olarak kaydedip awave den devam ediyorum...

herkese kolay gele

loop ile ilgili verilen bilgilere katılmıyorum...hemen hemen her ses loop olmalıdır...zaten tyros dan yamaha dan convert edilen seslere bakacak olursak görürüz...extreme sample converter ile çok basit ve doğru şekilde yapıyorum...

Uploaded with

loop yapmak istediğim sesleri seçiyorum.sağ tıklayıp autoloop a geliyorum.oradanda selected sample'a basıyorum..ondan sonra dosyalara wave olarak kaydedip awave den devam ediyorum...

herkese kolay gele

bu verdiğim bilgiler defalarca test edilmiştir.işlemi wave olarak olarak awaveden yaptığınız için kalitede ki düşmeyi pek farkedemezsiniz.yanlızzz loop u awave de yapın sonra devam edin bakalım kalite düşecek mi düşmeyecekmi.
iki farklı program kullanıldığı için düşüşü tam olarak anlamayabilirsiniz.zaten ben de loop yapınca kalite biraz düşer dedim.
değiniz konvert programını ben de kullandım.

sakın yanlış anlamayın kızmak değil maksadım.amaç doğruyu bulmak.ben de her gün yeni bir şeyler öğreniyorum.belki ben hata yapmışımdır.ama en iyi deneyerek doğruyu buluruz gibi geliyor.
açıklama için teşekkür ederim

Besbur yeni konularini bekliyoruz.tesekkurler.

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 69.6%
  • Kararsızım

Oy: 7 30.4%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

Geri