• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Bağlama çalan ustalar yardim

• Konbuyu başlatan sadooo
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 2
  • Görülen : 2K

sadooo

Altın
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
korg pa 1x pro
Öncelikle selam aleyküm. Bağlamaya yeni başladim org mantigiyla caliyorum iyi kotu. Ama sol el baş parmagimla 4. Perdeye yani do notasina basinca bazen cizirdiyo bazen sadece bam teli duyuluyor. Özenle basinca tek basina normal ama sarki icinde patliyor tabiri caizse cok fazla yanki yapiyor. Acaba telim mi ince (0.16 galiba) herkez yasarmi bu sorunu yoksa baglamada mi sorun vardir. Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim

Cevap: Bağlama çalan ustalar yardim

1) Eğer Profösyönel anlamda Bağlama çalmak istiyorsan mutlaka gerçek NOTA lı eğitim veren bir kurumdan ders al sakın istenilenin dışında bağlamayı eline bile alma (Arsa sıfır kalsın, edindiğin yalan yanlış çalışları sonra yok etmek çok zorlaşır)
2) NOTA lı ders verdiğini söyleyen kurum Bağlamanın üzerine DO, RE, Mİ şeklinde nota isimleri yazıyorsa sakın inanma oradan ayrıl.
3) Önce eğitime kısa sap yani 18 perdeli Bağlama ile başlamalısın
4) Parmağın zamanla zorlaya zorlaya da olsa alışacaktır zira bağlama çalanların parmaklarındaki sinirsel engelleri bile aştıkları mümkündür.
5) Elbet te ki Bağlamanın klavyesinde de problem olabilir veya tel eşik ayarlarında taşmalar veya yerinde olmayan bağlantılar nedeni ile sıkıntı yaşayabilirsiniz.
6) Bağlamanızda sap atıkmı değilmi tellerde çarpmalar varmı onu kontrol etmek gerekir.
7) Tel inceliği veya kalınlığı ile orantılı bir problem değildir.

Kolay gelsin Saygılarımla,

Cevap: Bağlama çalan ustalar yardim

Tavsiyeleriniz icin cok yesekkur ederim ustam