• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Bana yol göstermenizi bekliyorum

ozguratalay

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Yok
Merhabalar
24 yaşındayım,mühendislik hazırlıktayım.Daha önce hiçbir müzik geçmişim olmadı.Ancak çok uzun süredir piyanoya karşı bir ilgim var.Okul çıkışları,hafta sonları stres atıp keyif alabileceğim bir hobi arıyorum.Bu bağlamda zaten aklımda olan piyanoya meyil ettim ancak kafamda bir sürü soru var.Sizlere akıl danışmak istedim.Şimdi öncelikle dediğim gibi mühendislik öğrencisiyim ve derslerim ağır.Zamanım kısıtlı.Kursa gitmeyi planlamıyorum.Kendim hobi amaçlı öğrenmek istiyorum.Evde çok zaman geçiren biri olduğum için ev içi bir hobi olarak piyanoyu seçmek istiyorum.
Ancak maalesef biraz maymun iştahlıyım.Ve dijital piyanoların fiyatlarıda 3.500 tl civarından başlıyor.Ancak şöylede bir tezim var bugüne kadar yapmak istediğim hobilerin çoğunu imkansızlıklar yüzünden bıraktım.Bu imkansızlık tanımını şöyle yapayım fotoğraf makinem vardı canon 650-d, full frame makine olması gerekti,lensi dandikti yetersiz geldi yani işi icraa edebilmek için yetersiz ve tatmin etmeyen ürünlerim oldu.Bu bağlamda ikilem yaşıyorum.

Önce org alıp başlamak mı yoksa hiç gerek yok al dijital piyanoyu şu şu kitapları al nota öğren şunu öğren mi dersiniz ?
Dediğim gibi bir işe giriyorsam tam girmek isterim yada hiç değilse tatmin edici seviyelerde olsun istiyorum.Yamahanın digital piyanolarına baktım 3-3.500 aralığına kadar çıkabilirim.
Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir.
Bu bağlamda bana yol göstermenizi hangisini seçersem mümkünse marka/model önerinizi eklemenizi rica ediyorum.Ayrıca genel anlamda bu enstrümanları çalmam için gerekli bilgiye hangi kitaplardan ulaşabilirim ?

Cevap: Bana yol göstermenizi bekliyorum

Sevgili kardeşim bir işi yaptığınızı düşünün iş çıkışı akşam yorgun argın eve döndünüz 2. her ne iş olursa olsun sizi yorar lakin bu yorgunluk sonrası bir müzik işi yaptığınızı veya hobi amaçlı da olsa öğrendiğiniz bir müzik aletini çaldığınızı düşünün bu durum sizi yormas tam aksine ruhunuza kadar dinlendirir. Bu gerekçe ile dir ki artık bilim adamları bile herkese mutlaka bir müzik aleti çalmayı önerirler bu olgu insanı sıtresten iş yoğunluğundan arındırır ruhunu çalacağı müzik ile dinlendirmişken bedenen de dinlenmiş olur.

Gelelim sorunuza, Mutlaka tam eğitimli olsun diyor iseniz gerçek müzik ve NOTA eğitimi veren bir kurumdan bu işe başlamanızı, o kurumun önereceği müzik aleti ile onların istediği şekilde başlamanızı öneririrm. Başka türlü kendiliğinizden kavramış olduğunuz yalan yanlış çalma benzeri kalıntıları yok edemezsiniz, silip gerekeni üzerine kaydedemezsiniz öğrenme de de çok sıkıntı yaşarsınız lütfen bu söylediklerimi yabana atmayınız ve tam teşekküllü bir Müzik Eğitim Kurumu desteği ile bu işe başlayınız. Kolay gelsin Saygılarımla,

Sevgili kardeşim bir işi yaptığınızı düşünün iş çıkışı akşam yorgun argın eve döndünüz 2. her ne iş olursa olsun sizi yorar lakin bu yorgunluk sonrası bir müzik işi yaptığınızı veya hobi amaçlı da olsa öğrendiğiniz bir müzik aletini çaldığınızı düşünün bu durum sizi yormas tam aksine ruhunuza kadar dinlendirir. Bu gerekçe ile dir ki artık bilim adamları bile herkese mutlaka bir müzik aleti çalmayı önerirler bu olgu insanı sıtresten iş yoğunluğundan arındırır ruhunu çalacağı müzik ile dinlendirmişken bedenen de dinlenmiş olur.

Gelelim sorunuza, Mutlaka tam eğitimli olsun diyor iseniz gerçek müzik ve NOTA eğitimi veren bir kurumdan bu işe başlamanızı, o kurumun önereceği müzik aleti ile onların istediği şekilde başlamanızı öneririrm. Başka türlü kendiliğinizden kavramış olduğunuz yalan yanlış çalma benzeri kalıntıları yok edemezsiniz, silip gerekeni üzerine kaydedemezsiniz öğrenme de de çok sıkıntı yaşarsınız lütfen bu söylediklerimi yabana atmayınız ve tam teşekküllü bir Müzik Eğitim Kurumu desteği ile bu işe başlayınız. Kolay gelsin Saygılarımla,

Haklısınız zaten bende o yüzden hobi olarak müzik aleti çalmayı biraz da bu yüzden istiyorum.

Ancak mesajımda bahsettiğim gibi kurs düşünmüyorum.Bu bağlamda sorularıma yanıt bekliyorum.
İlginiz için size teşekkür ediyorum.

piyano en zor enstrümandir eger klasik müzik calacaksan tabi.. cünkü ayni anda 2 farkli porte okuyacaksin ayrica maymun istahliysan kesinlikle bulasma cünkü cok zaman ayirman gerekecek, hergün veya gün asiri calisman lazim bilgi ve kas aliskanligi icin. kitaplardan ögrenirsin ama tabi dersen eger ben piyano asigi biriyim mutlaka ögren, genelde bizim milletin en cok yaptigi hata bu gibi calgilari 1 ayda bizim gibi calabilecekleri algisi ki BU IMKANSIZ, 3 ay düzenli calismayla güzel yol kat edersin, birsey daha , kesinlikle su alet bana yeter muhabbetine girme, piyano ne kadar kaliteli olursa o kadar insan calmak icin gaza geliyor, paran varsa KIY PARANA al kaliteli bisey daha ugrasma, KAWAI ve ROLAND harika, yamaha üst model almazsan BOKTAN. stage piano tarzi bisey bakabilirsin bende roland rd serisinden var gayet güzel. simdilik bu kadar.

piyano en zor enstrümandir eger klasik müzik calacaksan tabi.. cünkü ayni anda 2 farkli porte okuyacaksin ayrica maymun istahliysan kesinlikle bulasma cünkü cok zaman ayirman gerekecek, hergün veya gün asiri calisman lazim bilgi ve kas aliskanligi icin. kitaplardan ögrenirsin ama tabi dersen eger ben piyano asigi biriyim mutlaka ögren, genelde bizim milletin en cok yaptigi hata bu gibi calgilari 1 ayda bizim gibi calabilecekleri algisi ki BU IMKANSIZ, 3 ay düzenli calismayla güzel yol kat edersin, birsey daha , kesinlikle su alet bana yeter muhabbetine girme, piyano ne kadar kaliteli olursa o kadar insan calmak icin gaza geliyor, paran varsa KIY PARANA al kaliteli bisey daha ugrasma, KAWAI ve ROLAND harika, yamaha üst model almazsan BOKTAN. stage piano tarzi bisey bakabilirsin bende roland rd serisinden var gayet güzel. simdilik bu kadar.

İşte budur.Çok teşekkür ederim.Çıkarımlar yaptım yazınızdan.Kesinlikle zaman ayırabileceğim bir hobi olacak.Günlük 2 saat zaman ayırabilirim ki bu süre okulum kapanınca yaklaşık 4 ay tüm gün boş zamanım olacak bu temeli atmam için güzel bir süre olacak gibi.O zaman bana marka/model belirleyelim sizlere zahmet. Çıkabileceğim en fazla fiyat 3.500 tl dir.Buna uygun dijital piyano önerilerinizi ve çalışmam için gerekli olan tüm kitap önerilerinide bekliyorum.

Hepinize çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.

Önerilerinizi beklemedeyim.

Gözünü korkutmak istemem ama kitaptan piyano öğrenmek gerçekten zor bir iş ama imkansız değil tabi. Yukarıda bahsedildiği gibi yanlış alışkanlıklar geliştirmen kaçınılmaz. Ayrıca piyano çalmak için armoni bilgisi ve temel müzik bilgisinede sahip olman gerekir. Kurs alırsan aynı zamanda bu bilgilerede sahip olacaksın. Bunları sana sadece bilgi olarak söylüyorum senin sorun kendi kendime nasıl öğrenirime gelince; tavsiyem hanon ve beyer olmak üzere iki kitapla çalışman. Bir tanesi genel bir metod, diğeri ise parmaklarını güçlendirmek hızlandırmak için sürekli yapacağın etüdleri barindırır. Futbol gibi düşünürsek biri futbol oynamayı öğretiyor, diğeri ise kondisyonunu geliştiriyor. Bu etüdleri çalışabilmen için tabi ki nota öğrenmen gerekecek. Biraz üzerine düşer ve sıkı çalışırsan 15 - 20 gün içinde etüdlerini çözecek düzeyde öğrenmen mümkün. Piyano olarak sana bütçenle orantılı olarak Medeli DP70 U modelini öneririm. Konsol tipi ve o fiyatlara alabileceğin en iyi performans olur. Normalde fiyatı senin verdiğin butçenin biraz üzerinde fakat nakitle ve biraz pazarlıkla alabileceğini tahmin ediyorum. Piyanolarda aynı modelin parlak beyazı daha pahalı olur, venge veya siyah seçersen aynı modeli daha ucuza alırsın. Orgla başlamayı ise seçeneklerden çıkarmalısın.

Moderatör tarafında düzenlendi:

biraz daha bütceyi zorla kawai mp7 al pisman olmayacaksin ama gidip görmeni öneririm cihazlari otur cal incele icindeki demolari dinle tuslarina dokun icine sineni al derim, bütcene göre yazdim bende de para olsa kawai alirim, ingilizcen var mi?

Gözünü korkutmak istemem ama kitaptan piyano öğrenmek gerçekten zor bir iş ama imkansız değil tabi. Yukarıda bahsedildiği gibi yanlış alışkanlıklar geliştirmen kaçınılmaz. Ayrıca piyano çalmak için armoni bilgisi ve temel müzik bilgisinede sahip olman gerekir. Kurs alırsan aynı zamanda bu bilgilerede sahip olacaksın. Bunları sana sadece bilgi olarak söylüyorum senin sorun kendi kendime nasıl öğrenirime gelince; tavsiyem hanon ve beyer olmak üzere iki kitapla çalışman. Bir tanesi genel bir metod, diğeri ise parmaklarını güçlendirmek hızlandırmak için sürekli yapacağın etüdleri barindırır. Futbol gibi düşünürsek biri futbol oynamayı öğretiyor, diğeri ise kondisyonunu geliştiriyor. Bu etüdleri çalışabilmen için tabi ki nota öğrenmen gerekecek. Biraz üzerine düşer ve sıkı çalışırsan 15 - 20 gün içinde etüdlerini çözecek düzeyde öğrenmen mümkün. Piyano olarak sana bütçenle orantılı olarak Medeli DP70 U modelini öneririm. Konsol tipi ve o fiyatlara alabileceğin en iyi performans olur. Normalde fiyatı senin verdiğin butçenin biraz üzerinde fakat nakitle ve biraz pazarlıkla alabileceğini tahmin ediyorum. Piyanolarda aynı modelin parlak beyazı daha pahalı olur, venge veya siyah seçersen aynı modeli daha ucuza alırsın. Orgla başlamayı ise seçeneklerden çıkarmalısın.

Teşekkür ederim.Hoca olarak belediyenin bir kursunu buldum haftada yarım saatlik.Belki oraya gidebilirim.Fiyatı en makul onu buldum.Beyer ve hanonu duydum.Nota bilgisi için nereden çalışmamı önerirsiniz ? Org kesinlikle düşünmüyorum.Önerdiğiniz modeli inceleyeceğim.O fiyatlara yamaha 163 de var.O model için ne dersiniz ? Ve 143r çok mu kötü ? Yani alırsam pişman mı olurum ?

biraz daha bütceyi zorla kawai mp7 al pisman olmayacaksin ama gidip görmeni öneririm cihazlari otur cal incele icindeki demolari dinle tuslarina dokun icine sineni al derim, bütcene göre yazdim bende de para olsa kawai alirim, ingilizcen var mi?

Merhaba.Evet ingilizce biliyorum.Önerdiğiniz modeller için teşekkür ederim.Ben şunu anlamak istiyorum.Yamaha 143r nin bu modellerden eksiği nedir ? Zira az uz paralar değil en doğru kararı vermek istiyorum.Bir önceki mesajdada belirttim 143r yi alırsam pişman mı olurum ? İsteyeceğim en son şey bu paraları verip "keşke şunu alsaydım,çok pişmanım" demek.
Teşekkür ederim ilginiz için.