• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Beste Çalışmaları İçin Klavye ve Home Studio Önerileriniz ?

• Konbuyu başlatan kuvayi
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 10
  • Görülen : 5K
K

kuvayi

Misafir
Bütün üyelere merhaba,

Foruma yeni kayıt oldum sayılır.Yaklaşık 8 yıl; ancak aralıklarla klavye kullandım.Genellikle hobi amaçlı ve bir ara da; öğrenci yurdundaki müzik grubumuzda.Sanırım 8 yıldır da elim değmedi maalesef klavyenin tuşlarına.

Geçene süre zarfında oldukça uzak kaldığım bu konuda forumunuzdan fevkalade düzeyde yararlandım.Emeği geçenlerin ve mesajlarıyla destek verenlerin eline sağlık.Yaklaşık 2 aydır forumun muhtelif sayfalarını takip ediyorum.Güzel ve seviyeli bir foruma kayıt olduğumu farkettim.

Bu tanışma faslından sonra geleyim danışmak istediğim konuya :)
Bugüne kadar herhangi bir düğün veya müzikhol tecrübem ve çalışmam olmadığı gibi, bunu meslek edinebilecek kadar yetenekli de değilim :)
Amacım; ağırlıklı olarak home studio tabir edilen bir ortamda beste çalışmalarıma devam etmek ve eserlerimi kendi çapımda düzenleyebilmek.

Burada sizlerden 3 konuda tavsiyelerinizi isteyeceğim:

1-Klavye olarak hangi modeli tavsiye edersiniz ?
NOT: ( Kısa bir süredir Yamaha Tyros 4 modelini inceliyorum.Sanki bana en uygun model gibi geldi.)

2-Home studio için temel ekipmanlar nelerdir ?

3-Özellikle kayıt ve aranje için hangi bilgisayar yazılımını tavsiye edersiniz ?

Şimdiden cevaplarınızı merakla bekliyor ve teşekkür ediyorum.
Hepinize iyi çalışmalar,

Cevap: Beste Çalışmaları İçin Klavye ve Home Studio Önerileriniz ?

Merhaba hoşgeldiniz.

Öncelikle müziklerinizi nasıl "üreteceğinizi" belirlemelisiniz.Bir org ile bilgisayarda kayıt alarakmı,yoksa bir yazılımla bilgisayarda kayıt alarakmı..Tyros4'e o kadar para verip sonrada Cubase gibi bir programla müzik yapmak gereksiz olacaktır.Mesela Tyros4 demişsiniz diyelim o orgu aldınız ve o org üzerindeki kayıt programı ile bestelerinizi oluşturdunuz bu durumda bilgisayarda kayıt almak çok kolay olacaktır.Yada Cubase,Fl Studio,Reason v.b. yazılımlarla bestelerinizi oluşturup yine o yazılımlar sayesinde bilgisayar kaydı alabileceksiniz.Bu durumda oldukça ekonomik fiyata sahip olabileceğiniz bir MIDI klavye yeterli olacaktır.Yazılım müziği üretmek başta zor gelebilir ama olayı kavradığınızda çok seri,hayalgücünüzü destekleyen ve org teknolojisine bağlı kalmadan istediğiniz şeyi yapabilmeniz mümkün olacaktır.Yazılım müziği üretmek için sağlam ekipmana ihtiyacınız olacaktır.Bilgisayardaki ses kartından REM'e,işlemciden hardiske kadar ekipmanın tamamını yenilemek gerekebilir.Yani bu işe ayıracağınız bütçe hatırı sayılır nitelikte sıfır bir org maliyeti tutabilir.Ama sistemi bir kez kurduğunuzda belkide artık yeni org teknolojilerini takip etmek zorunda bile kalmayacaksınız.Benim tavsiyem mütevazi bir org sahibi olarak müzik performansınızı geliştirmeniz ve duruma göre yazılımsal müzik prodüksiyon işine geçmeniz(tabiki işin maliyet kısmı önemli değil diyorsanız o sizin bileceğiniz iş :) ).Bestelerinizi hatırı sayılır bir ses kalitesi ile kayıt etmek başta uğraştırıcı gelebilir ama sisteminizi kurduğunuzda çok rahatladığınızı göreceksiniz.Her türlü sorularınızı buradan sorabilirsiniz elimizden geldiğince cevaplarız.Kolay gelsin.

Merhaba hoşgeldiniz.

Öncelikle müziklerinizi nasıl "üreteceğinizi" belirlemelisiniz.Bir org ile bilgisayarda kayıt alarakmı,yoksa bir yazılımla bilgisayarda kayıt alarakmı..Tyros4'e o kadar para verip sonrada Cubase gibi bir programla müzik yapmak gereksiz olacaktır.Mesela Tyros4 demişsiniz diyelim o orgu aldınız ve o org üzerindeki kayıt programı ile bestelerinizi oluşturdunuz bu durumda bilgisayarda kayıt almak çok kolay olacaktır.Yada Cubase,Fl Studio,Reason v.b. yazılımlarla bestelerinizi oluşturup yine o yazılımlar sayesinde bilgisayar kaydı alabileceksiniz.Bu durumda oldukça ekonomik fiyata sahip olabileceğiniz bir MIDI klavye yeterli olacaktır.Yazılım müziği üretmek başta zor gelebilir ama olayı kavradığınızda çok seri,hayalgücünüzü destekleyen ve org teknolojisine bağlı kalmadan istediğiniz şeyi yapabilmeniz mümkün olacaktır.Yazılım müziği üretmek için sağlam ekipmana ihtiyacınız olacaktır.Bilgisayardaki ses kartından REM'e,işlemciden hardiske kadar ekipmanın tamamını yenilemek gerekebilir.Yani bu işe ayıracağınız bütçe hatırı sayılır nitelikte sıfır bir org maliyeti tutabilir.Ama sistemi bir kez kurduğunuzda belkide artık yeni org teknolojilerini takip etmek zorunda bile kalmayacaksınız.Benim tavsiyem mütevazi bir org sahibi olarak müzik performansınızı geliştirmeniz ve duruma göre yazılımsal müzik prodüksiyon işine geçmeniz(tabiki işin maliyet kısmı önemli değil diyorsanız o sizin bileceğiniz iş :) ).Bestelerinizi hatırı sayılır bir ses kalitesi ile kayıt etmek başta uğraştırıcı gelebilir ama sisteminizi kurduğunuzda çok rahatladığınızı göreceksiniz.Her türlü sorularınızı buradan sorabilirsiniz elimizden geldiğince cevaplarız.Kolay gelsin.

Cevabınız ve yorumunuz için teşekkür ederim.

Aslında temelde müzik enstrümanı olarak beste yapımında kullandığım cihazda omurgası oluşan eserin zenginleştirilmesi amacıyla yazılım kullanmayı düşünüyorum.
Korg PA800 ü de internette inceleme fırsatım oldu.Canlı olarak elbette cihazı incelemek ve kullanmak apayrı olacaktır cihaz hakkında bir fikir elde edebilmek için.
Midi klavye kullanmışlığım olmadı bugüne kadar.Müzik enstrümanı kullanmanın tadını verebilir mi bilemiyorum midi klavyeler.Belki ileri düzeyde zenginleştirici düzenleme açısından elbette yararlı olacaktır.Ancak ritm ve altyapı sesleri ile birlikte müzik icra etmenin daha farklı olduğunu düşünüyorum.
Şu an için sanırım Korg PA800 ile Yamaha Tyros 4 arasında seçim yapabilirim.Yazılım olarak daha önce cubase 2 kullanmıştım.şu anda FL Studio 10 kullanıyorum.Raeson ve Sonar X1 i inceliyorum bir de şu sıralar.Ancak sadece pc platformunda olmak üzere tabiiki.Klavye için sanırım bir kaç ay geçecek benim için.
Yazılım olarak Pro Tools ve Logic ilgimi çekiyor.Oldukça olumlu yorumlar okuyorum bu iki yazılım hakkında.

Yani benim aslında esas amacım bir ses mühendisi uzmanlığında kayıt yapabilmek değil; ya da profesyonel aranjörler düzeyinde düzenleme yapabilmek de değil.Sadece klavye ile ortaya çıkan bestelerin en azından demo kaydı için biraz daha zenginleştirebilmek ve içimdeki projeyi müzik eserine uygulayabilmektir kısacası.

sanırım başka tavsiye olmamış henüz :)

Yalnız hocam bir konuyu açıklayayım MIDI klavye demişsiniz ama yazılım müziğinde kullanılacağına göre Tyros4'ü MIDI bağlamakla MIDI klavye kullanmak arasından hiç fark olmayacaktır :) MIDI klavyeler yazılım programları için üretilmiş modeline göre tuşeleri ve veri gönderme hızları çok daha ileri düzeyde olan klavyelerdir...

Ayrıca Logic,Cubase en çok kullanılan yazılım programları Reason ise pek kullanılmıyor tercih eden ve gayet verimli kullanan arkadaşlarımız var tabiki...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yalnız hocam bir konuyu açıklayayım MIDI klavye demişsiniz ama yazılım müziğinde kullanılacağına göre Tyros4'ü MIDI bağlamakla MIDI klavye kullanmak arasından hiç fark olmayacaktır :) MIDI klavyeler yazılım programları için üretilmiş modeline göre tuşeleri ve veri gönderme hızları çok daha ileri düzeyde olan klavyelerdir...

Ayrıca Logic,Cubase en çok kullanılan yazılım programları Reason ise pek kullanılmıyor tercih eden ve gayet verimli kullanan arkadaşlarımız var tabiki...

Teşekkür ederim tekrar dönüş yaptığınız için konuya...

Aslında benim en büyük 2 temel ihtiyacım var bu konuda :

1-Batı / Doğu müzik kültürlerini içinde barındıran ve kanal kayıt yapabileceğim bir org,
2-Kaydettiğim besteleri zenginleştirmek (efekt, ses ayarları vs..) için pc ortamında bir yazılım kullanmak.

Cevap için teşekkür ederim.
Midi klavye için tercihimdir dememiştim gerçi :) yine de sağolun bilgi için.

Merhaba
Bilgsayar tabanlı bir home stüdyo kurmanız için size kısadan gereken şeyleri yazıyorum.

Öncelikle size bir bilgisayar gerekli pentium 4 ve en az 4 çekirdekli
4 gb ram ı olsun gerçi xp de 3 gb kullanıyor ama.
içinde en az 2 harddıiski olmalı biri ana programlar için diğer harddisk ise kayıtlarını için.
bu sizin bilgisayarınızın kasılmasını büyük ölçüde önleyecektir.

Kayıt için Cubase i öneririm.
Bunları içinde Plug ınleri barındıran sanal entürmanlar olmalı.
Yaptığınız parçada yazılım olarak ritmi bası ve padlar efektler olmalı.

Klavyeniz varsa elinizde onunda seslerinden istfade edebilirsiniz.
Klavyeyi ayın zamanda midi amaçlı da kullanabilirsiniz ayrıca bir midi klavye almanız sadece ceibinizi acıtacaktır.

Şimdi bilgisayara kayıt için gerekli diğer ekipmanları yazıyorum.

Motu mk823 ü öneririm sinyalleri çevirme işini harika bir şekilde beceriyor çok sadık bir cihaz.

Mikrofo Behringer b2 pro hem ucuz hemde gayet kaliteli kayıt alabilirsin.

Art Gold preamp mıkrofon yükselticisi.

Tabi hoparlör lazım yamaha h50 veya h80 çok başarılı dinleme höparlörü.
Hem aktiv olarak yükselticiyede gerek kalmıyor.

Her şeyden önemlisi ise kayıtlarınızı alırken iyi bir yalıtımlı oda gerekiyor.

ve
bunlar başlangıç için fazlasyla yeterli olacaktır ama en iyiside olsa sonuçta ortaya çıkacak sonuç sizin bilginize tecrübenize ve becerinize kalmıştır.

Saygılarımla

Doğan PEKACAR

Selamlar.Eğer sesleri org üzerinde işlemek istiyorsan ROLAND FANTOM X6 ( ) gibi bir şey alman lazım.İkinci elleri iyidir.Sesleri bilgisayarda işleyeceksen CUBASE senin için yeterli olur.TYROS4 pahalı bir org.Temel olarak bir demo oluşturmak istediğini söylemişsin.Üst düzey orgların hepsinde artık mikrofon girişi var.Paran kalırsa ucuz yollu bir stüdyo mikrofonu da alırsın.Ancak senin ses kartında preamp özelliği yoksa (stüdyo mikrofonları normal mikrofonlardan daha yüksek voltaj ister) +48V preamp olan bir mixer alabilirsin.Behringer XENYX802 senin işini görür.Üzerinde reverb yok fakat kanal kayıt yapınca reverbi bilgisayar üzerinden rahatça ayarlarsın.Şöyle özetleyelim:

* En az çift çekirdek işlemcili bir bilgisayar
* Orta düzey bir ses kartı (onboard olmayacak)
* Kayıt programı (CUBASE, daha basit bir şey istersen Mixcraft)
* Klavye
* Dinamik mikrofon veya stüdyo mikrofonu (stdüyo için preamp olayı önemlidir)
* İlgili kablo ve jacklar

*** Klavyeyi hesaba katmazsak bunlar yaklaşık 1.300-1.500 TL'yi geçmez.Tabii bir kısmı senin elinde vardır bunlarda.

Teşekkür ederim Doğan Bey bu değerli bilgileriniz için.Mutlaka dikkate alacağım bunları.zaten tam kastettiğim şeyleri yazmışsınız.
iyi çalışmalar,