• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Bilgisi olan yardım lütfen

virtioz71

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Roland BK-5OR
SLM ARKADAŞLAR ya bu ritim box klavye diyorlar bu ne tür bi klavye oluyor bizim kullandığımız türk ritimli klavyemi oluyor yoksa başka birşey mi? bilgisi olan lütfen yazsın

Cevap: Bilgisi olan yardım lütfen

Ritim box lı klavye, ritimli klavyelere verilen genel ad. Bizim kullandıklarımız gibi, ritim çalıyorsa ritim box lı oluyor düz mantık. Benim bildiğim budur.

çok teşekkürler bilgi için sağol

Rtimbox Klavye değildir Perküsyon Davul Makinesidir. İçinde Türk Ritimleri diye birşey yoktur her şeyi manuel sen yazıyorsun Davul ları da Bateri davulu şeklindedir genelde Darbuka falan yoktur. Org gibi değildir yani. Kolay gelsin Saygılarımla,

paki sazgurubu bu şekil içinde türk rtimleri ve davul darbuka gibi sesleri olan bi alet varmıdır acaba

Muzaffer abim; arkadaş ritim box klavye nedir diye sormuş o yüzden böyle bir cevap verdim. Şöylede bir durum var; dilimize yanlış yerleşmiş bir kavram olarak ritim boxlı deniyor klavyelere çoğu yerde. Yani piyasada synth lere ses aleti arranger tarzı ritimli klavyelere ritim boxlı diyenler var. Ama aslen ritim box, ritim yazmaya ve çalmaya yarayan, pattern ve loop mantığı ile çalışan cihazlar ve bir çok çeşidi bulunan ki elektronik müzik yaptığım yıllarda bende kullandım.

Saygı ve selamlarımla.

İlginç, Ayrıntılı anlatımınıza sonsuz teşekkürler. Kolay gelsin. Saygılarımla,

paki sazgurubu bu şekil içinde türk rtimleri ve davul darbuka gibi sesleri olan bi alet varmıdır acaba[

Sadece RİTİMBOKS olarak çalışan davul modülüdür ud saz v.s ayrı enstürümanları kullanan müzisyen arkadaşlarımı için kullanılır...Günümüzde oryantel türk ritimlerini kullanabileceğiniz tek modeli....Roland BK-7m dir...Eski Ucuz ve roland e-70 kart sistemi ile çalışan modelleri roland ra-50 - ra-90 disketle çalışan modelleri ise Roland RA-800 dür...ritimboks ların orglardan farkı klavye ve hoparlör olmayısıdır....diğer tüm fonksyonları diğer klavyelerdekilerle aynı oluşudur....tabikide fiyat olarakta yarı fiyatıdır....

Örneğin vazgeçemediğiniz bir klavye kullanıyorsunuz ve kullandığınız org dan memnuniyetiniz var.....sesler yada davullar konusunda tercih size kalmış...yukarıdaki her hangi bir modülü satın alarak midi in out yaparak 2.org gibi sahnede gerek davullarını gerek seslerini ve altyapılarını modüle eliniz değmeden...pilot seçtiğiniz orgun tuşeleri ile gerekli midi parametre ayarlarınızı yaparakta kulllanabilirsiniz....

Kısaca ister modül isterseniz 2.klavye gibi midi kablosu kullanarak ve her iki cihazı kullandığınız org üzerinden kullanabilirsiniz....

Yani Korg kullanıyorsunuz fakat davul kitlerini roland istiyorsunuz bu durumda bk-7mi midi bağlayarak korgun tüm fabrika dosyaları durum kitlerini roland yapabilirsiniz...diğer modüllerdede bunu yapabilirsiniz fakat oryantel setlerde user durum kit nota sıralamaları uymayacağından sadece batı ritimlerde kullanabilirsiniz....

ben kn3000 ile bk7-m ritimboks 'sı kardeş olarak kullandım ve harika bir sonuç aldım....