• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

BK-5 OR için bir teşekkür ve birkaç konu...

balasagun

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Roland BK-5 OR
Sevgili arkadaşlar,
Evde yorgunluğumu atmak, keyifli vakitler geçirmek için aldığım BK-5 OR klavyemin gerek güncellemelerle, gerekse buradaki BK-5 OR kullanıcısı değerli arkadaşlarımızın emekleriyle ortaya çıkardıkları sesler ve ritmlerle gittikçe zenginleşmesinden dolayı her birine katkıları, emekleri için ayrı ayrı teşekkür ederim. Öyle ki, bazen oturup gerek klavyemin dahili belleğindeki, gerekse USB'ye yüklediğim sesleri ve ritmleri tek tek deneyip neyin ne olduğunu anlamaya çalışıncaya kadar bile saatler geçiveriyor. Bu zenginlik tabi güzel birşey...
Bu noktada bu klavyede epeyce ilerlemiş olan arkadaşlarıma, çözmek için uğraştığım fakat bir türlü çözemediğim, çözümünü bulamadığım birkaç konuyu sormak istiyorum:
1) Özellikle USB'den kullandığım editli ritmlerde, akor değişimlerinde takılma oluyor. Yani, diyelim ki editli bir ritme varyasyon 1 ile başladım, birkaç akor çaldım, varyasyon 2 veya 3'e geçtiğimde son bastığım akor kilitlenmiş oluyor ve değiştiremiyorum. Ancak spliti off yapıp tekrar on yaptığımda akorları değiştirebiliyorum. Bunu bir türlü çözemedim. Bu durumu dahili ritmlerde de yaşıyorum zaman zaman. Güncelleme sorunu olabiliyor diyordum ama 1.03'le bu değişmedi. Bir yerde bir yanlış mı yapıyorum acaba?
2) Yine özellikle editli seslerin bir kısmında polifoni elde edemiyorum. İki veya daha fazla sesli çalamıyorum. Klavyenin melodi kısmında (sağda) çoklu ses bastığımda seslerden sadece birini alıyor, polifoni olmuyor.
3) Pitchbend 1 ses (1 tuş) aşağı veya yukarıya ayarlı. Bunu 2-3 ses gibi daha geniş aralığa ayarlamak mümkün mü? İnanın hazırcılık olmasın diye bütün menü seçeneklerine girdim. Ordan girdim burdan çıktım, videoları da izledim ama böyle bir ayar olup olmadığına ilişkin bir şey göremedim. O yüzden buradan sorma gereği hissettim. erhan 26 arkadaşımızın demolarında yanlış algılamadıysam pitchbendde sanki 2-3 seslik bir aralık zenginliği var gibi geldi, ben de o şekilde ayarlamak istiyorum.
İçinden çıkamadığım için sormak zorunda kaldığım bu konulara yardımcı olabilecek arkadaşlara peşinen teşekkür ederim...

Cevap: BK-5 OR için bir teşekkür ve birkaç konu...

hocam yeni yazılım yükledikten sonra mürhen beyin global menüsü için anlattığı ilk kullanım ayarlarını tekrardan yaptınız mı? bu ayarlar genellikle sorunların bi kısmını çözüyor. Pitch bender range ayarı var menüde ama klavyenin yanında değilim akşama yazarım nasıl olduğunu :)

menüde bender range adıyla geçiyor. Performans editte olması lazım ama şu an tam hatırlayamadım :) versiyon 1.04 le one touch bankasının da sanırım 8 e çıkma durumu olacak bu da güzel bir haber :) editli sesler için upper-lower aynı anda basıldığında gelen menüde volume ile oynanmış olabileceği akla geliyor bi bakın hocam.

Moderatör tarafında düzenlendi:

hocam yeni yazılım yükledikten sonra mürhen beyin global menüsü için anlattığı ilk kullanım ayarlarını tekrardan yaptınız mı? bu ayarlar genellikle sorunların bi kısmını çözüyor. Pitch bender range ayarı var menüde ama klavyenin yanında değilim akşama yazarım nasıl olduğunu :)

Geçen hafta 1.03'ü yükledikten sonra Mürhen kardeşimizin videosunu tekrar izleyerek ayarları aynen gösterildiği gibi yapıp kaydettim. Fakat 1 nolu problemimi tam anlamıyla aşabilmiş değilim. Az önce de bir ritm ve enstrümanla çalışırken enstrüman kilitlendi, ne yapsam ne etsem bir türlü değişmedi kapatıp açmak zorunda kaldı klavyemi, fakat aşılabilir bir sorun olduğuna inanıyorum, yoksa hakikaten keyif veriyor, birazdan da kısa bir hücum kaydımı paylaşacağım demo bölümünde...
3 nolu problemimi tarif ettiğiniz yerlere girerek aşmaya çalıştım, pitchbend range değeri ile oynayarak çok zengin bir ses aralığı elde edilebiliyormuş, teşekkür ederim.

bazı ritmlerdeki kilitlenme bende de oluyor ama bu başka orgların serileri ritm bozuk ya da sorunlu o yüzden yapıyor... ayrıca performans edit menüsünden en altlarda mono ve poli seçenekleri var seçeneği poli olarak ayarlarsan o dediğin armonileri yapabilirsin... editli ritmlerde akor değişmeme problemini anlayamadım yalnız

Slmlar;
1.probleminiz için yani editli ritimlerde akorlar sadce majör kaydedilmiş olabilir.Minör ve 7li olarakta write etmek gerekiyor.Bu sorunu ben daha çok gw8 ritimlerinde ve diğer roland ritimlerinde görrüyorum.Düzeltilebiliyor ritim compozer bölümünden.
2.probleminizi tam anlayamadım ancak sanıtrım mono/poli seçeneğinden kaynaklanıyor.Birdede performans edit menüsünden up1 tuşuna basıp 1 ve 2 .ses seviyelerini kontrol edin.
3.probleminiz içinde arkadaşlar gerekeni yazmış zaten..

saygılar..

Cevaplarıyla yol gösteren arkadaşlara teşekkür ederim. Bu yönüyle forumdan epeyce faydalanıyorum...