• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Bk-5 ritim yazma.

baybozkurt

Moderator
Moderator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
KORG PA800
Slmlar;

3 gündür bk-5 te ritim yazmak için ilk defa kolları sıvadım.Şunu söyleyebilirim yamaha a1000 ve or700 ritim yazma menüsüne göre daha kolay geldi.A1000 varken hiç bir şey yapamamıştım ancak şimdi 1 tane tasaffuv ritmi yazdım.Bu ufak detaydan sonra son düzenlemeyi yapıp ritmi paylaşıcam burada.

Yanlız kafama takılan kısımlar var bilen arkadaşlar varsa ve cevaplarsa sevinirim.

Ritim yazmadan önce quantize off seçiyorum.Kaydı başlatıp 4/4 ölçü ile 2 yada 4 mezurluk ritmi yazıyorum.Burada tekrarlayarak çaldığı için ufak kaymalar oluyor buda sanırım QUANTİZE içerisinden yapılıyor.Ritmi düzgün bir şekilde oturtmak için 4/4 lük bir ritmin yerine otruması için sonradan quantize menüsünden hangi ölçüyü(1/4_1/8_1/16/_1/16T_1/32_1/32T_1/64) seçmek daha verimli olur.

saygılar..

Cevap: Bk-5 ritim yazma.

ritim kayıdı esnesında quantize açık olarak kayıt yapmalısın çünkü quantize vurulan davul ve perc lerin mevcut ölcu içerisinde olası yanlış yerlere yani yanlış beat ve iki beat ararındaki uzaklık birimi olan cpt lere dogru şekilde kaydedilmesini sağlar. temel vuruşlarda 1/16 kick- snare gibi, seri vuruşlarda zil darbuka gibi 1/32 leri kullana bilirsin. farklı kalıplar için 4/4 9/8 5/8 farklı quantizelei deneme yanılma yoluyla kullan kısa zaman içinde işini çok kolaylaştırdığını göreceksin

Moderatör tarafında düzenlendi:

ritim kayıdı esnesında quantize açık olarak kayıt yapmalısın çünkü quantize vurulan davul ve perc lerin mevcut ölcu içerisinde olası yanlış yerlere yani yanlış beat ve iki beat ararındaki uzaklık birimi olan cpt lere dogru şekilde kaydedilmesini sağlar. temel vuruşlarda 1/16 kick- snare gibi, seri vuruşlarda zil darbuka gibi 1/32 leri kullana bilirsin. farklı kalıplar için 4/4 9/8 5/8 farklı quantizelei deneme yanılma yoluyla kullan kısa zaman içinde işini çok kolaylaştırdığını göreceksin

geçen gün bende denedim ritm yazmaya bende de aynı sorun oluştu rec audio butonuna bastığımızda INPUT QUANTİZE den 1/6 yı seçiyorum fakat kayda girince İNPUT QUANTİZE yine off konumuna geçiyor sanırım bu ayarı ritmi vuruşları yazdıktan sonra hepsini QUANTİZE kısmından tekrar write yapmamız gerekecek ayrıca trilli darbuka falan yazarken 1/16t yada 1/32t kullanılırsa daha iyi olur

1/16 - 1/32 bir ölçü içinde kaç vuruşluk ses olacağını belirtir. Rec e basınca çıkan menüden ayarlayın ve play e basıp çalın ben böyle yapıyorum oluyo.

ayrica roland tr sayfasinda murhen hocanin ritim yazma bolumunude iceren ayrintili videolari var.orada quantize nin kapanmasinada aciklik getiriyor.faydali olur.

geçen gün bende denedim ritm yazmaya bende de aynı sorun oluştu rec audio butonuna bastığımızda INPUT QUANTİZE den 1/6 yı seçiyorum fakat kayda girince İNPUT QUANTİZE yine off konumuna geçiyor sanırım bu ayarı ritmi vuruşları yazdıktan sonra hepsini QUANTİZE kısmından tekrar write yapmamız gerekecek ayrıca trilli darbuka falan yazarken 1/16t yada 1/32t kullanılırsa daha iyi olur

Sanırım 1/16 yı kasdediyosun üstad.Çünkü 1/6 yok menüde.Bu arada dediğin gibi rec butonuna bastığında açılan intilize ritim menüsünde Quantize ve mezur uzunluğu OFF geliyor.Sadece mezur uzunluğunu 2 yada 4 yapıp start vererek yapıyordum ama tam oturmuyordu ancak ince noktalar varmış..:)

Cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim.Akşam eve gidince dediklerinizi dikkate alarak deneyeceyim.

saygılar...

Slmlar;

Aynı konu üzerinden dağılmaması için devam edeyim istedim.

Ritim yazma hususunda 2 önemli detay daha var kafama takılan ve tanıtım videolarında malesef yok üstadlar.

1.Örneğin herhangi bire kanala bir drum kit yazdık.Tekrardan tef ve baterileri yazmak için record tuşuna basıp replace kısmının mix olduğunu görüyorum ve yazıyorum.Buraya kadar iyi ancak bu ikinci yazdığım tef ve bateri istediğim gibi olmadı diyelim bunları silemiyorum.Bunun için A1000 de exutive diye bir tuş vardı ona basıp klavyeden girdiğimiz tef ve bateri tuşlarına basıp silebiliyordum ve tekrardan yazmaya başlıyordum.Bk-5 te bu nasıl yapılıyor.

2.Örneğin Drum kanalına davullu bir altyapı girdik.Hemen altındaki bass kanalına basları girdik.Acc2,3,4,5,6 ya kadar olan herhangi bir kanala tekrardan bir drum kit seçip 2 mezurluk kısım yazıyorum.Trac edit kısmına girip bu 2 mezurluk kısmı copy sayfasından 8 mezur yapıp wrrite tuşuna basıyorum ve işlem taamalandı mesajını görüyorum ancak tekrar ritim menüsüne döndüğümde acc2-3-4-5-6 farketmiyor.Yazdığım 2 ve sonrasında tekrar olarak kopyaladığım 8 mezurluk kanal bom boş geliyor.

Bu 2 sorun beni 5 gün dür oyalıyor ve çözümünü bulamadığım için sizlerden destek bekliyorum.Cevaplar için şimdiden teşekkürler..

saygılar...

baybozkurt kardeşim karşılaştığın sorunlarla ilgili kullanma kılavuzunu inceledim. sorunun ikinci kısmı ile ilgili açıklamalar kılavuzun sayfa 85 ile 90 arasında açıklanmış .inceleyebilirsen faydalı olur.

sorunun ilk kısmı ile ilgili hatırladığım kadarıyla g serisi rolandlardan erase menüsünü kullanarak yapılıyor. erase menüsünde silmek istediğin enstrumanın kanalını sectikten sonra adrum veya acc6 anaftarını yani f4 mesela from kısmına f4 to kısmına f4 yazıp onaylanıyor.kılavuzda ise sayfa 93 de bahsediyor.

Slmlar;

Aynı konu üzerinden dağılmaması için devam edeyim istedim.

Ritim yazma hususunda 2 önemli detay daha var kafama takılan ve tanıtım videolarında malesef yok üstadlar.

1.Örneğin herhangi bire kanala bir drum kit yazdık.Tekrardan tef ve baterileri yazmak için record tuşuna basıp replace kısmının mix olduğunu görüyorum ve yazıyorum.Buraya kadar iyi ancak bu ikinci yazdığım tef ve bateri istediğim gibi olmadı diyelim bunları silemiyorum.Bunun için A1000 de exutive diye bir tuş vardı ona basıp klavyeden girdiğimiz tef ve bateri tuşlarına basıp silebiliyordum ve tekrardan yazmaya başlıyordum.Bk-5 te bu nasıl yapılıyor.

2.Örneğin Drum kanalına davullu bir altyapı girdik.Hemen altındaki bass kanalına basları girdik.Acc2,3,4,5,6 ya kadar olan herhangi bir kanala tekrardan bir drum kit seçip 2 mezurluk kısım yazıyorum.Trac edit kısmına girip bu 2 mezurluk kısmı copy sayfasından 8 mezur yapıp wrrite tuşuna basıyorum ve işlem taamalandı mesajını görüyorum ancak tekrar ritim menüsüne döndüğümde acc2-3-4-5-6 farketmiyor.Yazdığım 2 ve sonrasında tekrar olarak kopyaladığım 8 mezurluk kanal bom boş geliyor.

Bu 2 sorun beni 5 gün dür oyalıyor ve çözümünü bulamadığım için sizlerden destek bekliyorum.Cevaplar için şimdiden teşekkürler..

saygılar...

track edit bölümünden KATİP-20 arkadaşın dediği gibi erase bölümüne gir en altta from note to note bölümü var onları silmek istediğin hangi tuş üzerindeyse onları getir fakat her ikiside aynı olsun yoksa farklı olursa o iki tuş arasındaki diğer yazdıklarnda silinecektir copy bölümüne gelince... 8 mesurluk bir ritm kaydı yaparken tüm bölümleri drumkit bas acc1 acc2 acc3 falan hepsini 8 mesur olarak kaydetmen gerekir en başta

Teşekkürler cevaplar için katip ve yasalhaydut üstadlarım.Ancak dün yine oturup uğraştım 2 yada 4 mezurluk bir ritmi intilize menüsünden 4 mix ile copy yapıp 8 mezura çıkardığımda o kanal komple siliniyor.
Bir diğer işlem olan kanal üzerine yazılan yanlış enstrümanıda erase menüsünden silmeye çalışınca tüm enstrümanları siliyor.Bikere bu silme işlemi için menülere girmek çok yorucu ve zahmetli.Bu yüzdende gerçekten çok zor.Acaba serkan türküm üstad org dışında pc programı ilemi yazıyor ritimleri.Cubase, Fl studio vb...Eğer varsa öyle bir şey bizede anlatsınlar zira bu menü zorluklarını aşamıyorum...

Saygılar...