• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Bk5 or Poly ve Mono sorunu ve 2 farklı sorum

Ahmetsencan

Özel Üye
Enst.
Roland BK-5 Or,Uzun Sap bağlama
Değerli Arkadaşlar,Geçmiş bayramınız mübarek olsun,
Öncelikle sorum şudur ki,

1.) Editlediğim Ses'i muazzam bir kıvama getirip,bir kaç gün kullandıktan sonra bazen şarkı arasında dahili seslerden seçim yaparak şarkıya devam ediyorum ,yaşadığım hadise :
Orgu ertesi gün yahut bir kaç saat sona açtığımda Misalen Kuyruklu Piano sesi yapmışım ,sesi seçtiğimde Clean Gitar sesi çıkıyor halbuki ben editlediğim seste herhangi bir değişiklik yapmamış olmama rağmen ,işte bir gün evvel yazdığım kuyruklu piano ile çalarken şarkı arasında Clean Guitar'ı seçtiğim için en son haliyle kalmış,Mfx Efektler Karışmış salt haliyle karşıma çıkıyor yeniden uğraşıyorum bu sefer...

2.)Editlediğim sesler arasında,Diyelimki 4telli elektro var bu ses mono halde yani 2 notaya basarsan harmonik ses alamazsın.
ardından,başka bir şarkı için poly halde olan ud sesini seçtiğimde o da mono hali almış şeklinde karşıma çıkıyor.

3.)Nadir de olsa Diyelimki Kanun+Ud sesi Düzenlemişim ve orgu açtığımda bir bakıyorum Kanun+Ud Sesi Yazdığım Yaylı grubu ile yer değiştirmiş.İsimler aynı yerleri değişmiş ya da Yaylı grubu sabit aynı efekt ve seslerin seçili olduğu yaylı grubu ikinci bir seçenek olarak Kanun+Ud sesinin yerini almış fakat ismi Kanun+Ud olarak sabit kalmış.

Sizce Nerede Hata yapıyorum?

Değerli Arkadaşlar,Geçmiş bayramınız mübarek olsun,
Öncelikle sorum şudur ki,

1.) Editlediğim Ses'i muazzam bir kıvama getirip,bir kaç gün kullandıktan sonra bazen şarkı arasında dahili seslerden seçim yaparak şarkıya devam ediyorum ,yaşadığım hadise :
Orgu ertesi gün yahut bir kaç saat sona açtığımda Misalen Kuyruklu Piano sesi yapmışım ,sesi seçtiğimde Clean Gitar sesi çıkıyor halbuki ben editlediğim seste herhangi bir değişiklik yapmamış olmama rağmen ,işte bir gün evvel yazdığım kuyruklu piano ile çalarken şarkı arasında Clean Guitar'ı seçtiğim için en son haliyle kalmış,Mfx Efektler Karışmış salt haliyle karşıma çıkıyor yeniden uğraşıyorum bu sefer...

2.)Editlediğim sesler arasında,Diyelimki 4telli elektro var bu ses mono halde yani 2 notaya basarsan harmonik ses alamazsın.
ardından,başka bir şarkı için poly halde olan ud sesini seçtiğimde o da mono hali almış şeklinde karşıma çıkıyor.

3.)Nadir de olsa Diyelimki Kanun+Ud sesi Düzenlemişim ve orgu açtığımda bir bakıyorum Kanun+Ud Sesi Yazdığım Yaylı grubu ile yer değiştirmiş.İsimler aynı yerleri değişmiş ya da Yaylı grubu sabit aynı efekt ve seslerin seçili olduğu yaylı grubu ikinci bir seçenek olarak Kanun+Ud sesinin yerini almış fakat ismi Kanun+Ud olarak sabit kalmış.

Sizce Nerede Hata yapıyorum?

Rolandın sitesinde ilk kurulum ayarları var , eğer yapmadıysanız bu ayarları bir yapın. Ses editlerken ise mevcut menüde mono-poly seçeneği vardı. Benim zaten tek bildiğim kısımda buydu esasında çok kullanırdım :)

Ayarları yaptıktan sonra Menüde en altta GENELI KAYDET seçeneği vardı yanlış hatırlamıyorsam...

Bahsettiğiniz şeyleri bende yaşamıştım ve bu 3 hamleyi yaparak sorunu aşabilmiştim. Kolay gelsin :)

Cevap: Bk5 or Poly ve Mono sorunu ve 2 farklı sorum

ilk açılış sesini kendi performans sesini kaydetmişseniz orgu açtıgınızda o performans sesi poly olarak karşınıza çıkar. Yapmanız gereken orgu açtıgınızda önce one touch tuşuna basıp sonrada one touch atama tuşlarından herhangi birine örnek 1nolu tuşa iki defa basıp bırakırsak o ses daha önce mono ise tekrar mono haline geri dönecektir........One touch özelligini kullanıp ritimlerinize ses ataması yaptıgınızda bazen kısa süreli list performans listenizde karışıklıklar oluşabiliyor. one touch özelligi degilde numarik tuşu ile 8li ses seçimi kullanmanızı öneririm. Kolay gelsin

Cevap: Bk5 or Poly ve Mono sorunu ve 2 farklı sorum

Ahmetsencan nickli üyemiz, Bu kadar konularda niye zayıf kalıyorsunki? '' Roland bk-5or.com '' diye bir site var. Üye olup gir oraya derim. Ömer Narin ve Mürhem diye başta olmak üzere iki cengaver var. Aklına gelecek veya gelmeyecek ne varsa herşeyi videolu olarak ve çok geniş anlatmakta. Senin yapacağın (benim gibi BK-5or kullandığından şanslısın) aletini önüne alıp, PC de hemen arka planda (veya rahatça görebileceğin yeri saptayarak) olması. PC de adını andığım kişileri dinleyerek ve gözleyerek adım, adım ilerle. Bak bakalım bundan sonra kişilerden yardımmı umacaksın, yoksa kişilere birde öğretmen mi olacaksın. Adamlar feriştahını yazmış ve okumuşlar. Ayriyeten, bu TM. sitesinde bir şeyler yapmaya çalıştığını zannedip, meğer ne prof. ların olduğunuda yeni farkettim. Roland sitesinde cevherlerini döktürmekteler. Hepsini alnından öpüyorum. İnan onlar analarının karnından böyle doğmadılar. Sebat, onların en büyük hırsı, helal olsun. Sen niye böyle olamayasın, abe benim körpe kardeşim ! Bu kişileri örnek alman dileklerimle hoşça kal derim................