• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

DANTE TR pratik kullanım püf noktaları

Murat Koç

Moderator
Moderator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
MEDELİ DANTE TR J - YAMAHA A2000
Merhaba arkadaşlar;

Dante tr kullanıcıları olarak giderek çoğalıyoruz. Klavyeyi yeni alan arkadaşlarımıza, menüler ve tuş dizilimi çok karmaşık gelebilir. Hatta uzun süre kullananların bile bilmediği basit püf noktaları olabilir o sebeple bu konuyu açma gereği duydum.
Geçen yıl kısa bir süre Yamaha S650 kullanma imkanım olmuştu ve bu formda S650 ile ilgili çeşitli paylaşımlarım olmuştu. Son dönemde tekrar S650 ile yollarımız kesişti ve ben aletle ilgili birçok şeyi unuttuğumu farkettim. Bu forma aynı bu başlıkla o zaman açmış olduğum konuyu buldum ve bana o kadar yardımcı oldu ki, 1 saatte aleti tamamen çözmüş olarak çalmaya başladım.

Siz değerli DANTE TR kullanıcılarından istediğim, keşfetmiş olduğunuz kısayol yada püf noktalarını burda bizlerle paylaşmanızdır. Ve ilk paylaşım benden olsun;

Klavyenin sol üst köşesinde 2 adet potansiyometre var, Global menüye giriyoruz, orda controller şıkkını tıklıyorz ve karşımıza bu iki potu, istediğimiz gibi programlama imkanı sunan bir ekran geliyor. potların altındada SELECT tuşu ile seçim yaparak istediğimiz fonkisyona istediğimiz atamayı yapabiliyoruz. Benim en çok işime yarayan ve beğendiğim kısmı, ASSİNG bölümüne, 1 nci pota, Performansımızdaki 1 nci sesi örnek (yaylı) ikinici pota performansımdaki 2 nci sesi örne( ud) atıyorum ve Canlı performans esnasında, kendi zevkime göre istediğimin sesini açıp istediğimin sesini kısabiliyorum. Veyahutta hepsine tüm sesleri atayıp üçünü birden açıp kapatabiliyorum, Veyahuttu efectleri ayarlayıp tek pot hareketiyle hiçbir menüye girmeden azaltıp çoğaltabiliyoruz. Tabi bu ayarları yaptıktan sonra perfomansa kaydetmek gerekiyor. Her performansa istediğimiz ayarı kaydedebiliyoruz. Sonra hazır bişekilde kullanabiliyoruz.

Cevap: DANTE TR pratik kullanım püf noktaları

Tesekkurler,bir bilgide benden olsun,malum edi zurna la karar caliniyor,bu enstrumani re karar calmak ve la kadar net ve dolgun ses almak icin 1,edi zunayi acin,2,sag taraftan octave tusundan -1 octave iyapin tranzpose yi +7 yapin ve kayit hepsibu,herkese iyi calismalar dilerim

Dante tr de varyasyon tuslarinin herbirinin 2değil 3gorevi vardir,3.ü ise otomatik varyasyon yaparken tekrar bastiginizda ataklari istediginiz yerinden sonlandirip varyasyona gecebilirsiniz.

Çok güzel bilgiler Teşekkür ederiz....

La karar çalarken edi zurna yavan geliyorsa, özellikle si tuşunda ses biraz yavan gibi geliyor bana, bu durumu ben şöyle hallettim. La karar çalanlara göre, transpozeyi, +1 yapıyoruz, global settingden ekolayzır ayarlarında, master tuning i, en düşük seviyeye düşürüyoruz, yani 444.00 dan 4260 gibi bir değere düşüyor, yani en alta kadar alıyoruz ve bu şekilde performansa kaydediyoruz. Çaldığımızda, Edi zurnanın daha bir lezzetli geldiğini farkedeceksiniz....

Dante tr de elektro baglama seslere lesli efekti verip etkin bir verim alabilmek icin cut ve resonans isaretlenip kaydetin(butun elektrolar icin gecerli.4telli haric)R 1 2 3 suruculerinin hepsine elektrolari editleyip acin ,sonra controllerden R2 kutucugunu isaretleyin,cunku R 2 de lesli acilinca digerleriyle harmonisi cok uyum sagliyor bilginize!,mixeri acin pan R1 ve 3 un pan larini bir birlerinin uzerine 10 derece yikin ve sesi performansa kaydetin.not.lesli acikken R1 2 3 deki sesleri tek tek secerseniz calma esnasinda lesli efekti 3 unede etki ediyor bu guzel.ama baska perfomans ses secerseniz lesliyi kapatip yeniden acmaniz lazim bilginize.herkese iyi calismalar dilerim:)

Usta ne oluyor ya?
MİLLET DANTE tr İLE AY'A AYAK BASMIŞ BİZ DAHA STRATOSFERE ÇIKAMADIK. :)

Reverb'ü daha etkin kullanmak için tip olarak plate' i seçin. Master'ı 64' den 36 civarına çekin. R1 R2 R3'ü isteğinize göre üst seviyelere ayarlayın.

Yaylıı, piyano gibi 2 oktav isteyen seslerde harmony efektini oktava ayarlayın ve aktif hale getirin. Hala 2 upperiniz var, tepe tepe kullanın :)

Grand suit programıyla ses seçimi, seviyeleri, panel ayarları gibi tüm performans parametrelerini pc üzerinde ayarlayabilirsiniz.

Bunlarda benden olsun :)

Usta ne oluyor ya?
MİLLET DANTE tr İLE AY'A AYAK BASMIŞ BİZ DAHA STRATOSFERE ÇIKAMADIK. :)

Bunları sizmi söylüyorsunuz Can abi :) Aleti yörüngeye oturtan sizsiniz :)

Reverb'ü daha etkin kullanmak için tip olarak plate' i seçin. Master'ı 64' den 36 civarına çekin. R1 R2 R3'ü isteğinize göre üst seviyelere ayarlayın.

Yaylıı, piyano gibi 2 oktav isteyen seslerde harmony efektini oktava ayarlayın ve aktif hale getirin. Hala 2 upperiniz var, tepe tepe kullanın :)

Grand suit programıyla ses seçimi, seviyeleri, panel ayarları gibi tüm performans parametrelerini pc üzerinde ayarlayabilirsiniz.

Bunlarda benden olsun :)

Teşekkürler Volakancım, benim alette çoğunu yapmışsın eline sağlık :)