• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Daw (studio programı) ile ritim oluşturma

• Konbuyu başlatan AdmiN
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 2
  • Görülen : 1K
Esasında basit işlem. Org ritimlerinin her kanalı aslında midi dosyalarıdır. Markadan markaya değişen küçük farklar var. Mesela marker kanalı atama yada varyasyon isimleri ile ilgili. örneğin Korgda varyasyon v1cv1 şeklinde isimlendiriliyor.

Orgu bilgisayara bağlamanın mantığı ise sadece kullanılan sample sesleri duymak. Eğer kullanacağınız drum kitler elinizde sf2 (FL stüdyo için) formatında varsa orgu bağlamanıza gerek kalmayabilir.

Fl stüdyoda orgu bilgisayara bağlamak için öncelikle driverlarını indirip yükleyin. sonrasında orgda Global==>Midi kısmından aşağıdaki videoda gösterilen ayarların yapılması gerekiyor.

arkadaş cubase için yapmış ama org üzerindeki ayarlar Fl stüdyo içinde geçerli.

Sonrasında düzenlemek istediğiniz bir ritmi midi olarak kaydedip fl stüdyoda açın tek yapmanız gereken kanalların bağlı olduğu Portu orgunuzun bağlı olduğu port olarak seçmek. Orgunuzun hangi porta bağlı olduğunu öğrenmek için FL Stüdyoda OPTIONS==> Midi settings kısmına bakmanız gerekir.

Düzenlediğiniz yada yeniden yazdığınız ritmi orgun tanıması için marker kanalı atamak isim vermek felan gerekiyor. Fl de tam karşılığını bulamadım ben midi olarak orgta açıp yeniden kaydediyorum sonrasında ritme import ediyorum. Bir mezur başta boşluk kalıyor onuda import ettikten sonra kesiyorum.

Yazınca fark ettim aslında o kadar basit değilmiş :)

Son düzenleme:
Paylaşım için teşekkürler