• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Deneyimli Müzisyen Arkadaşların Fikirlerine ihtiyacım Var

galibdede

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Gitar
Merhaba. Foruma yeni üye oldum. Orta seviye bir gitaristim. Enstrumanıma bir ikincisini eklemek istiyorum. Amacım kendi müziklerime org ile farklı ses katkıları sağlamak. Keman, bateri, gitar, bağlama, ney, saksafon, ud vs. pek çok estrumanı ve müzik altyapısını org ile oluşturabilmek düşüncesindeyim. Orijinale yakın seslere ulaşmak temel amacım. Dolayısıyla bu işimi görebilecek bir orga ihtiyacım var. Araştırmalarım sonucunda bütçeme uyan iki model de karar kıldım. Bunların ilki Yamaha or700tr v2 plus. Türk müziği konusunda tatmin edebilecek bir orga benziyor; fakat batı müziğinde (kastım pop müzik) de aynı tatmini sağlar mı bunu merak ediyorum. İkinci alternatifim yamaha psr a2000. Mevcut videolarını izledim ve etkilendim. Lütfen beni bu ikilemden kurtarın. Hangi org, kayıtlarım konusunda bana daha yeterli olur? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim. Saygılar...

Cevap: Deneyimli Müzisyen Arkadaşların Fikirlerine ihtiyacım Var

a2000 hakkında bilgim yok henüz ama or700 v2 plusın batıları asla yabana atılamaz bence işinizi fazlasıyla görür

.

Ben sizi etkilemek istemem, sadece kendi fikrimi belirtmek isterim.
Şu an Or700 V2 Plus kullanıyorum. TSM ve THM birazda yerli pop ile uğraşıyorum. Sesler yaptığım işlerde yeterli geliyor. Yaptığım işin düzeyi, konumu önemli olan. Ben koroya eşlik ediyorum. Ayrıca THM ve TSM grularımız var. Renk sazlar yanında olmayan enstruman seslerde ritimde ve altyapıda destek veriyorum. Bu nedenle bana yetiyor. Ama tatmin ediyor mu? Ben udumun sesini, bağlamamın sesini hiç bir klavyede duyamadım. (Gerçi ben TYROS4 ten bile tatmin olamadım ki?) Yani bir sipsinin o muhteşem sesini TYROS4 bile veremiyor. Yada bir kemençenin iç gıcıklayıcı sesini, o neyin buğulu, meyin acılı sesini klavyelerin kralını getirsen vermez, veremez. Mantıkları farklı. Özellikle Anadolu enstrumanlarını taklit etmek zor.
Çünkü hiç bir elektronik alet akustik bir enstrumanın kalitesini ya da dinleme zevkini vermez diye düşünüyorum. Çünkü tellere dokunan, ya da üfleyen, yada dokunan vuran vs... insan, kendi ruh dünyasına göre kontrolü sağladığı için frekans her seferinde farklı olur. Elektronik aletler ise gerçeğe ne kadar yaklaşsa bile sonuçta 1 ve 0 mantığındadır.

Neyse uzatmadan diyeyim ki OR700 Tr v2 Plusın benim yaptığım işe yettiğini söyleyebilirim.
ritmlere gelince
Türk ritimlerine eyvallah...
Kendi batı ritimleri ise bana yeterli geliyor, hatta s700, s710 PSR3000, PSR9000 ritimlerini klavyemde kullanabiliryorum.
Hatta Tyros1 ve tyros2 batı styl lerinden uygun olanları da ufak bir işlemle klavye de kullanabiliyoruz. Ben 20-30 tane denedim çalışıyordu.
A2000 için ise yorumyapamam daha gıcır gıcır yeni fırından çıkmış somun ekmeği. Kokusu güzel amma kullanmadığımdan dolayı yorum yapamıyorum. Onu da kullananlar izah eder artık. Saygılar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Arkadaşlar sizlere bu konu hakkında daha öncede yazdım sanırım. Yeni teknolj Orglar harika güzel ,yalnız hiç bir org (bu en pahalı org bile olsa) Ne sazın,ne gitarın,ne zurna nın, ne simsi nin vb diğer aletlerin. kendi dogal sesinin verdiği tadı veremez. Bence bunu tartışmaya gerek yok.

Ama Arkadaşımız ikinci bir Ensdtr geçiş yapacakmış,, alacakmış; tabiiki org larında ses olarak verdiği değişik hünerleri var. (Ben Markayı senin kararına bırakıyorum. Bana göre her müzik aleti güzeldir.)

Ketron sx3000 i de incelemenizi öneririm

Kardeşim Ben senin Yerınde Olsam Madem 2. Saz İlave Etmek Istıyorum Dıyorsun. Bence Ilk Once Klavye Kursuna Veya Bır Tellı enstrman Kursuna gıttıkden Sonra Kararını Ver.. Soncta az bı para vermıceksın 2000 tl ye yakın para verceksın bu az bır mevla degıl. Bence iyi dusunmelısın kardesım.. ..

Kardeşim Ben senin Yerınde Olsam Madem 2. Saz İlave Etmek Istıyorum Dıyorsun. Bence Ilk Once Klavye Kursuna Veya Bır Tellı enstrman Kursuna gıttıkden Sonra Kararını Ver.. Soncta az bı para vermıceksın 2000 tl ye yakın para verceksın bu az bır mevla degıl. Bence iyi dusunmelısın kardesım.. ..

Mevla değil, Mebla güzel kardeşim ;

2 side güzel alet tir or 700 plas v2 de sıkıntı yaşamazsın

1 ritim ses pad bol
2 kulanıCI ara yüzü kolay
3 kendinde ekleme değiştirme kolayca yapabilirsin

a 2000 yeni bir alet 700 gibi bol nevale yok
işlenicek bir org

seçim senin ve alıcahın yeri seç

2.5 yıldır or 700 plus la program yapıyorum tarzım senin tarzın tsm thm , düğün vs gayet de memnunum bence güzel

orjinal e yakın demişsiniz...1-or 700 v2 sample atılamayan bir alettir.
2- yamaha a 2000 dışarıdan sample atmaya kapalıdır......
orjinal e yakın demişsiniz bence bunun için en önemli faktör sample dır...

üzgünüm ama bu 2 klavyede de dediğim gibi sampe atmanız mümkün değil .yamaha kullanmış biri olarak tavsiyem yerinizde olsaydım 2.el temiz garantisi devam eden bi korg pa 800 alırdım...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 69.6%
  • Kararsızım

Oy: 7 30.4%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri