• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

G600 tuş temizleme yardim

eenneess5467

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Yok
Şimdi benim tuslarin cogundan cok az ses cikiyor ya tus hassasiyeti acik olabilirmis (nerden kapatiliyor bilmiyorum] yada lastiklerle ilgili sorun olabilirmis. bu lastik sorununa forumdaki akor adli arkadas su cozum yolunu sundu " tuş lastiklerinin değişmesi veya tuşların bastığı lastik
içersindeki kömürleri ince zımpara ile temizle iş
tamam....." BENİM iki sorum olacak
1-) Eger tus hassssiyetinden dolayiysa nasil kapatabilirim
2-) Bu orgdaki tuslarin lastiklerini nasil temizleycegim,yani nasil sokecegim lastkklere nasil ulasacagim ? simdiden tesekkurler.

Cevap: G600 tuş temizleme yardim

Merhaba, G600 sahibi değilim ama daha önce kullanmış olduğum Roland cihazlarından aklımda kaldığı ile tuş hassasiyeti için, klavye üzerinde "VELOCITY" diye bir tuş arayın. Genellikle, ses seçimlerinin yapıldığı sağ taraftaki bölümde olur. Velocity bulamazsanız "TOUCH SENSITIVITY" arayın...
Tuş lastiklerinin değiştirilmesi veya temizlenmesi için, cihazın içinin açılıp, klavye kısmının sökülmesi gerekir genellikle. Eğer yeteri kadar tecrübe sahibi değilseniz, yapmaya kalkışmanızı tavsiye etmem... Bir de, tuş lastiklerinin yüzeyinde bulunan karbon kısımların kesinlikle zımparalanmaması gerekir, bir beze sıkılacak yağlı temizleme spreyi ile hafifçe silinip temizlenmesi, karşılığındaki sarı kontak yüzeylerin de aynı şekilde silinmesi yeterlidir...

Bu linkte de İngilizce Operation Manual var. 94 ve 95'inci sayfalarda "Velocity" için ne yapılacağı yazıyor. Umarım işinize yarar... Bu arada, G600'ün paneli üzerinde Velocity için bir tuş yokmuş, o nu da öğrenmiş oldum... :eek:

Moderatör tarafında düzenlendi:

ben direk format attim duzelmedi yine. acaba format yeterli degil midir. bu ayarlardan pek anlamadim bilgili degilim daha yeniyim :(. ayrica sesin az ciktig tuslara biraz hizli sert baainca daha cok cikiyor belki gerekli bir bilgidir

tuş hassasiyet ayarı yapman gerekiyor ilk dediğim gibi f2 bas f3 bas ctrl çıkıcak o blümde görüceksin hight kısık anlamında med orta ses low yüksek ses low seçemn gerekiyor bu özelliği her zaman ayarlayıp save yapmalısın performance sesleri kullanıyosan eğer öbür türlü orgu her açtığında fabrika hight ayarları olarak açıcaktır

2 ci soru temizlenmesiderken basit bir olay değildir şöle sölim diyelimki orgun arka kapağını söktün buraya kadar tamam bu tehlikelidir sonra klavye kısmındaki vidalarıda söktün buda tamam fakat tam swich kartları yani vidaları söküp kaldırdığında lastik koptu diyelim işte ne olucak yani körük yuvasından yırtıldı temizlim derken bu da var bunlar çok hassadır cımbız ve yumuşak hafif bir çalışma gerekir nazik olarak bunlar önemli yanlış anlamayın sakın temizlemede ise su kullanmayın eloktronikçlerde köpük clener pc monitörü silmek için bunu tavsiye ederim ama teknik bir bilgi yoksa şayetdenemeyin çünkü bu lastikler yıllar zaman geçince ısıdan dolasıyla yapışabiliyor karrta swich karta bunları göz önüne alın.saygılarımla kolay gelsin

zımparayı önermem