• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

hızlı org çalma eğitimi

• Konbuyu başlatan efes
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 17
  • Görülen : 17K

efes

Gold
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg Pa900
merhaba arkadaşlar;
yeni başlayan arkadaşlar için yardımcı video çektim umarım işinize yarar. hem kamerayı tutup hem orgu çalmak biraz zor oldu ama birkaç konu ile alakalı bir iki video daha çekicem ilerleyen günlerde. site mp4 uyumlu olmadığı için yükleyemedim youtube dan paylaşıcam.

114223 x264 x264 - YouTube

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: hızlı org çalma eğitimi

öncelikle video için çok teşekurler hocam. forumda A markası iyi B markası kötü kavgası yüzünden böyle şeyleri soracak kimse kalmadı diye düşünüyordum. bir kaç sorum var ama çevremde müzisyen kimse olmadığından yıllardır bu işe odaklanamıyorum.
birinci sorum re karar çalarken re den aşşağı ( sola) gidemezmiyiz, video da da öyle yapmışsınız re den yukarı çıkmışsınız ama aşşagı inmemişsiniz .örneğin ben nikah masasını çalarken re- re diyez- re- re diyez diye çalarken ( ) bu video daki arkadaş re ye bastıktan sonra -la diyez-e çıkıp oradan aynı şekilde devam ediyo. hangisi doğru.

ikinci sorumda ilki ile alakalı aslında akorlar la ilgili . akorlarda karar akoru varmıdır. mesela solo çalarken geçen yıl bu zamanlar şarkısını çalarken yukarı çıkarken . şu dağlarda kar olsaydım,ı çalarken karar sesinden aşşagı gidiyoruz( sola ). yanlış mı yapıyorum inmemelimiyim aşşagıya. video daki gibi mi çalmalıyım. çünkü başlangiçta re major akorunu basacak olursak daha kalın bir akor basacak yer kalmıyo klavyede. ki re karar çalarken hangi akorları kullanmam gerektiğinide bilmiyorum. akorların makamlara göre değiştiğini biliyorum ama bütün org çalanların da makam bildiğini sanmıyorum acaba ikinci videonuzda da re kara çalanlar için temel sayılabilecek akorları gösterip şarkıyı hangi akorla başlatmamız gerektiğini ve bir şarkının pes ve tiz akorlarını gösterir misiniz.

Birinci sorunuzun cevabı , aşağı doğru da gidebiliriz ben sadece bir oktav üzerinde gösterdim org 5 oktav bir önceki oktav ve bir sonraki oktav da aynı tekrarlar. Ikinci sorunuza gelince , her makamın akor dizilimi vardir , ikinci video da bu makamların akor kalıplarını göstermek olacak ama malum hafta sonu düğünler yoğun pazartesi çekerim videoyu. Saygılar...

Tesekurler hocam. Videonuzu bekliyoruz

Elinize sağlık, yeni başlayanlar için çok iyi olmuş bu video. Parmak egzersizleri için youtube'u da araştırın arkadaşlar. Aşağıda linkteki gibi birkaç basit ve etkili egzersiz mevcut.
Video bir türlü eklemedi, linkini yazdım size.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sevgili kardeşim,çok teşekkür ederim.Benim gibi yeni başlayanlar için büyük bir ihtiyaçtı.Sizden bir ricam olacak videonun 3.59 saniyesinde yapmış olduğunuz geriye dönüş parmak hareketlerini parmak numaraları ve notaları ile yazabilirseniz ya da daha yavaş bir video çekme imkanınız olursa çok mutlu olurum.Parmaklarınız çok hızlı olduğu için bir türlü başaramadım.Sevgi ve saygılarımla..

valla elinize sağlık eğitici video

Hocam mükemmelsiniz bunu bir seri haline getirip devamını çekerseniz çok kişi minnettar kalacaktır.

çok süper eline ağzına sağlık ilerisini bekliyorum. da bunun mi olanı nasıl acaba abi ben mi den istiyorum konuyu nerden bulabilirim dolaşacağım noataları

Ufak bi tüyo daha hocamın saydığı makamlardan 1er eser tam olarak öğrenin daha sonra akorlarını öğrenin olay bitmiştir uşak ve hicaz çok önemli çok fazla eser uşak ve hicaz makamlı çünkü ben çalarken parmaklarım çok karışıyo çünkü hangi parmak hangi notaya denk geliyo bilmlyorumm