• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Hüzzam makamı

dangercaptan

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg i30
Merhaba arkadaşlar klavyemi la karardan çalıyorum hüzzam makamı için hangi seslere koma vermeliyim akoru ne basmalıyım ? teşekkürler

Cevap: Hüzzam makamı

slm arkadaşım hüzzam ve segah makamlarına eşlik ederken batı enstürmanları için bir istisna olarak karar sesi sikomabemol olmasına karşın batı enstürmanı eşlik ederken sol majör akumpanya ile eşlik eder. Yani ana akorlar G C D olur. Dikkat edilecek olursa diğer makamlarda karar sesi ile eşlik eden ana akor aynı notadan olmasına karşın buradaki istisna karar sesinin komalı olmasından kaynaklanıyor. Yani si karar sesi ile çalındığında
si koma alacak, mibemol koma alacak ve fadiyez koma alacak. -20 +50 -25 gibi.
sen la üzeri çaldığında karar sesin la olacak ancak FA MAJOR akor basacaksın yukarıdakine göre transpose -2 olarak hesapla.

Evet, karar sesi komalı olduğu için bu sesin major akoru iyi uymayabilir. Hocam bir de karar sesi si koma bemol iken yazdığınız mib ve fa diyez komaları sanırım doğrudan mi ve fa tuşlarına verilen komalar mıdır? Yoksa mib ve fadiyez tuşlarına verilen komalar mıdır. Teşekkürler.

değerli arkadaşım şimdi bazı arkadaşlar çalarken kolaylık olsun diye dediğin notalara koma verip çalabilirler ancak ben yıllardır türk sanat müziği ile uğraştığım için mi değil mibemola fa değil fadiyeze koma verip bunların üzerinden çalınması taraftarıyım neden dersen bazı hüzzam ve segah eserlerde düz mi ve düz fa notası da sana lazım olacaktır. bu durumda önceden bu notalara koma verirsen natürel şeklini kullanamazsın türk müziği enstürmanlarında bizdeki diyez ve bemol diye belirttiğimiz siyah tuşları kullanma gibi bir imkan olmadığından perdesiz olan sazlarda parmağı kaydırmak suretiyle bu komalar ayarlanır. ama sen klavyede önceden komaları verip çalacağın için koma verdiğin seslerin natürelini çalacağın zaman böyle bir imkanın olmayacaktır. saygılarımla kolay gelsin

değerli arkadaşım şimdi bazı arkadaşlar çalarken kolaylık olsun diye dediğin notalara koma verip çalabilirler ancak ben yıllardır türk sanat müziği ile uğraştığım için mi değil mibemola fa değil fadiyeze koma verip bunların üzerinden çalınması taraftarıyım neden dersen bazı hüzzam ve segah eserlerde düz mi ve düz fa notası da sana lazım olacaktır. bu durumda önceden bu notalara koma verirsen natürel şeklini kullanamazsın türk müziği enstürmanlarında bizdeki diyez ve bemol diye belirttiğimiz siyah tuşları kullanma gibi bir imkan olmadığından perdesiz olan sazlarda parmağı kaydırmak suretiyle bu komalar ayarlanır. ama sen klavyede önceden komaları verip çalacağın için koma verdiğin seslerin natürelini çalacağın zaman böyle bir imkanın olmayacaktır. saygılarımla kolay gelsin

İlginiz için ve verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler ; yazdığınız değerlerde mib için verilecek +50 değişim, sanat müziğindeki 4 koma bemol için fazla değil mi? Yoksa pratikte TSM sazları böyle mi çalıyor? Teşekkürler.:)

Senin bahsettiğin değerler mi notasına göredir. Yukarıda bahsetmiştim tsm enstürmanlarında bizim siyah tuşlar gibi diyez bemol olayı yok. Dikkat edersen komayı mibemola veriyoruz dedim. Yani mi den zaten yarım ses kalın ben si karar çalarken si ye -25 mibemola +25 fadiyeze -25 gibi komalar veriyorum. (G C D akor ile) Bunları 30 35 40 gibi kulağınla deneyerek uygulayabilirsin. Batı ile tsm yi tam çakıştırmak biraz zordur 9 koma 8 koma Aralık farklarından dolayı, bizim klavyedeki la sesi onların re sesidir biraz uzun hikaye kolay gelsin

Moderatör tarafında düzenlendi: