Internet Explorer 9 Beta Yayınlandı!

AdmiN

BenZemez Kimse SaNa...
Yetkili üye
Administrator

Büyük gün sonunda geldi ve Internet Explorer 9'un beta versiyonu resmi olarak yayınlandı! IE 9 ile ilgili ilk görüşlerimiz ve ayrıntılı inceleme burada!İnternet dünyası için önemli günlerden biri sonunda geldi.

Microsoft'un uzun süredir üzerinde çalıştığı Internet Explorer 9'un ilk betası resmi olarak yayınlandı! Internet Explorer 9 için açılan Beautyoftheweb.com adresinden yayınlanan yeni versiyon tarayıcı, birçok yeniliği de beraberinde getiriyor.

Tarayıcıyı indirmek için Beauty of the Web adresine gitmelisiniz. Buradan 32-bit ya da 64-bit işletim sisteminize göre uygun versiyonu seçmelisiniz. Yeni beta versiyonda favori ya da sık kullandığınız web sayfalarını bilgisayarınızın görev çubuğuna iğneleyebiliyorsunuz. Yeni versiyon ile ilgili olarak ilk gözünüze çarpacak olan özellik muhtemelen bu olacaktır. Bu özellik ile birlikte sık kullanılanlar listesine dinamizm getiriliyor. Ayrıca görev çubuğundaki sitelerin yönetimi de oldukça pratik.

Tabii ki bu işlem için Windows 7 kullanıyor olmak gerekiyor.


Yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi, görev çubuğunda çeşitli siteler yer alıyor. Simge olarak da sitelerin Favicon adı verilen simgeleri kullanılıyor. Görev çubuğu haricinde bu özelliği Başlat Menüsü için de kullanabilirsiniz. Eğer görev çubuğunuzu sade tutmak istiyorsanız, Başlat Menüsü sizin kurtarıcınız olacaktır.
Sade Arayüz

Tarayıcının arayüzüne geldiğimizde ise, web sayfası için ayrılan kısmın çok daha geniş olduğunu görüyoruz. Bu açıdan Chrome, en sade tarayıcı özelliğine sahipti fakat artık yanına Internet Explorer 9 da eklenmiş diyebiliriz. Arayüzdeki birçok ayarlar ya da özellikler derli toplu bir şekilde içerideki menülere eklenmiş. Dolayısıyla son derece sade bir arayüz ile karşı karşıyayız.Yeni nesil internet teknolojilerini de yakın markaja alan Microsoft, bu açıdan kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlayacak gibi görünüyor. Zira Internet Explorer 9 ile birlikte firma, HTML5 konusuna da ne kadar önem gösterdiğini görebiliyoruz. Diğer web standartlarına verdiği destek ile de Internet Explorer 9 beta, yeni versiyonun doğru yolda olduğunun bir göstergesi adeta.
GPU Hızlandırması

Daha önce Internet Explorer 9 ile ilgili yazdığımız yazılarda söylediğimiz gibi, IE 9 ile birlikte firma artık tüm yükü işlemciye atmıyor. Özellikle flash tasarımlı ve görsel açıdan gelişmiş grafik motoru kullanan web sayfaları için CPU'ya yük bindirme dönemi Internet Explorer için kapanıyor. Zira bu yeni versiyonda sayfa görüntüleme yükü GPU'ya aktarılmış. Böylece Internet Explorer 9'un genel hızı hayli artmış.

Bu GPU üzerine binen yük kapsamında CSS, DHTML ve Javascript script'leri de yer alıyor. Chakra kod adlı yeni Javascript motorunun Internet Explorer 9'a entegre edildiğini ise söylemeden geçmeyelim. Böylece site geliştiricileri, sık kullanılan siteleri görev çubuğuna ekleyebilme özelliğiyle birlikte bu özellik sayesinde işlerinde büyük kolaylık sağlayacak.


Internet Explorer 9 ile birlikte arama kutusu ile adres satırı birleştirilmiş. Böylece sadeleşen arayüze katkı yapılmış. Böylece kullanıcılar daha önce girdikleri bir siteyi de, yeni yapacakları aramayı da aynı satırdan yapabilecek. Bu özellik, Chrome ile Firefox'ta etkin olarak kullanılıyordu. IE 8'de ise sinyalleri verilmişti. Artık IE 9 da bu özelliğe tam anlamıyla sahip.

shiftdelete.net
 

Son konular

Son mesajlar

Top