• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Ketron XD9 - Son Durum

• Konbuyu başlatan nakox
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 12
  • Görülen : 5K

nakox

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Yok
Arkadaşlar merhaba,

Bu başlığı açmamın sebebi bu forumda kimler ketron kullanıyor , ketron kullanan arkadaşlarımız nekadar takip ediyorlar ketronu bunu öğrenmek öğreniptemi ne yapacağım ben birşey yapmıyacağım eğer Tünelmuzik teki arkadaşlarımız bu forumu takip ediyorsa onlar görecek bilgi sahibi olacaklar diye umuyorum.

Konumuzda neyi ele alacağız biliyormusunuz ketrondan isteklerimizi değil ketronla yapabildiklerimizi
;)
Bakın ben ketronla çok güzel sesler olduğunu ve ritimler olduğunu düşünüyorum çalarken zevk alıyorum nedenmi , örnek vermek gerekirse ben elektro bağlama ney, yay,ud,cumbus,tambur,klarnet gibi sesleri çok kullanıyorum çalarken zevk alabiliyorum , ritim olarak gerçekten bateri , darbuka,zil açıkcası bu konuda açık olmak gerkirse ritim setler çok iyi

şimdi bu konuda bir amaç var dedik sevdiğimiz yönleri yazacağız yani tersten yaklaşacağız sevmediklerimizi biz söylemiyeceğiz onlar anlıyacaklar yada ketron alacak kişiler anlıyacak. Anlarsa elimize nemi geçecek hiç birşey :) mademki paylaşım forumu burası paylaşalım arkadaşlar fikirlerim yanlışda gelebilir size içimden geldi yazdım öyle.:rolleyes:

Cevap: Ketron XD9 - Son Durum

ketronda son drum.

ketron-xd9-plus4-cikmistir

Ben xd9 un en çok sadeliğini seviyorum.(yapısal özelliklerini ,sağlamlığını anlatmaya gerek yok)ve özellikle yaylı ve nefesli seslerdeki inanılmaz doğallığı tabi, zaten üzerinde LİVE TURKİSH yazması boşa değil .tuşları da diğer klavyelere göre biraz sert bu da alıştıktan sonra tuş hassasiyetini kullanarak seslere doğallık katma konusunda müzisyene olanak tanıyor.ketron da hazır yok ,her şey başında oturanın sanatsal becerilerine,müzik bilgisine ve duyum yeteneğine kalmış.yaratıcı olmak isteyen için her türlü edit olanağı var özellikle ses ve drum kitlerde oynamalar değiştirmeler editlemelerde sınır yok.özellikle 4 ses birleştirme harika bir özellik.bu şekilde sanat müziği ve halk müziği için inanılmaz güzel enstrüman koroları kurulabiliyor.yeterki müzik kulağınız hassas olsun. şimdilik bu kadar... selamlar

Bence çok güzel bir konu açmışsın.Ketronum yok ama ketron xD9 ı cok seviyorum sizinde söylediginiz gibi en çok hosuma giden sesleri klarnet elektro ney sesleri.ritmlerde cok süper özellikle arabesk için cok güzel ritmler var demleride unutmamak lazım.

ben 1996 yılında korg sx3000 ile başladım bu işe.ritimleri ve sesleri ve drumları paket olarak atılıyordu.sonra roland va 7 kullandım ve daha sonra xd9 ile devam ettim ve tam beş yıl xd9 un 8mb snd1 den 16 mb plus 3 e kadar hepsini kullandım ve teknik konudada çevremdeki tüm arkadaşlara ben destek olurum.va7- g600-xd9 -sx3000 - ve pa800 çok söktüm temizledim.ve bunların içinde en sağlam sx300 var ondan sonrada xd9 var.en samimi arkadaşım xd9 u sattı ve pa2x pro aldı.inanın kafayı yemek üzere.pratiklik yok.sesler ve ritimler paket olarak atılıyor.set olarak.ya flash bellekten kullanacaksınız yada şifresi kırılmış adi setlerden yükleyip hafızasında bulunduracaksınız.peki güzel bir sete bir sürü para verdiniz ve flash kartı satın aldınız.flash kartta şifre olduğu için direk ritimleri ve sesleri performas seti ve tüm ayarları flash karttan kullanmanız gerekiyor.ya flash kaybolursa.en güzeli bir iple boynumuza kolye gibi bağlayalım.
ben şu anda sx 3000 kullanıyorum ve son derece memnunum çünkü tonlama , editleme ve balans yapmak çok basit.ritimler arasında aynı ölçüde olduktan sonra istediğiniz şekilde drum , akor enstruman . bass percision vb aktarmalşarı yapabiliyorsunuz.her ritimde ayrı ayrı kros. zil.tiz.darbuka.bendir.davul. vb tüm enstrumanların volümleri ile oynayıp tonlama yaparsınız ama korg ta sadece kullandığınız dram üzerinde bu volümlerle oynarsınız ve aynı drum ı başka ritimde kullandığınız zaman nasıl save yaptıysanız percısıon ların volüm değerleri aynı gelir.her ritimde ayrı ayrı percısıon volüm balansı ketronda yapılıyor ve çok basit ama korg ta zandetmem.daha önce xd9 da kullandığım ve hoşuma giden ritimleri şu anda yine sx3000 de kullanıyorum.Çünkü percısıonu istediğin şekilde sıralayıp yeni bir percısıon yaratıp kullanabiliyorsun.vokalızer ise ayarları süper.pa2x ile yan yana getiriyoruz ketrondaki ayarları yakalamak için uğraşıyoruz ama olmuyor.ketron seste doğallık ve sadelik olara on numara.ketronda yirmi değişik şekilde koma vermek için yirmi tane koma sayfası var ama korg ta sadece dört adet türk müziğinde biliyorsunuz birden çok koma çeşitleri var.bunları ayarladıktan sonra hepsi elinizin altında.svic e basıp koma vereceğiniz tuşlara baasamaya gerek yok.ayrısa proğram sayfasında dört sesi birleştirip karma sesler yapabiliyorsunuz. yada bu dört sesten birini alt ses olara kullanıp istediğiniz anda bir yaylı gibi ilave edip çıkarabiliyorsunuz.
kısacası ketron bundan sonraki tek favorim.pa2x pro alan arkadaşımda aynı şeyi savunuyor ve aldığına pişman.merakla audya5 i bekliyorum.eğer fiyatı uygun olursa gözüm kapalı alırım.ve aynı şeyi pa2x alan arkadaşta söylüyor.çünkü müzisyen olarak kullanacağım alet proğramda pratik olmalıdır.herşey elimin altında olmalıdır ve bir yere ulaşabilmek için 99 tane sayfa dolaşmamalıyım.düğünde org kullanmalıyım bilgisayar değil.tünel müzik ise bizlere gereken her desteği sağlıyor ve yardımcı oluyor.eğer setleri yapabilmek için gerekli olan proğramı bizlere verseler bizlerde korg pa800 gibi devamlı flash kart yakarız ve sonrada güzelim ketronun adı kart yakıyor diye çıkar.olmaz.herşey ölçüsünde.ben muğla milas tan , tünel müzik ten her şekilde memnunum.işallah audya5 geldiğinde ona güzel setler yaparlar.
herkkeze hayırlı işler.

ben 1996 yılında korg sx3000 ile başladım bu işe.ritimleri ve sesleri ve drumları paket olarak atılıyordu.sonra roland va 7 kullandım ve daha sonra xd9 ile devam ettim ve tam beş yıl xd9 un 8mb snd1 den 16 mb plus 3 e kadar hepsini kullandım ve teknik konudada çevremdeki tüm arkadaşlara ben destek olurum.va7- g600-xd9 -sx3000 - ve pa800 çok söktüm temizledim.ve bunların içinde en sağlam sx300 var ondan sonrada xd9 var.en samimi arkadaşım xd9 u sattı ve pa2x pro aldı.inanın kafayı yemek üzere.pratiklik yok.sesler ve ritimler paket olarak atılıyor.set olarak.ya flash bellekten kullanacaksınız yada şifresi kırılmış adi setlerden yükleyip hafızasında bulunduracaksınız.peki güzel bir sete bir sürü para verdiniz ve flash kartı satın aldınız.flash kartta şifre olduğu için direk ritimleri ve sesleri performas seti ve tüm ayarları flash karttan kullanmanız gerekiyor.ya flash kaybolursa.en güzeli bir iple boynumuza kolye gibi bağlayalım.
ben şu anda sx 3000 kullanıyorum ve son derece memnunum çünkü tonlama , editleme ve balans yapmak çok basit.ritimler arasında aynı ölçüde olduktan sonra istediğiniz şekilde drum , akor enstruman . bass percision vb aktarmalşarı yapabiliyorsunuz.her ritimde ayrı ayrı kros. zil.tiz.darbuka.bendir.davul. vb tüm enstrumanların volümleri ile oynayıp tonlama yaparsınız ama korg ta sadece kullandığınız dram üzerinde bu volümlerle oynarsınız ve aynı drum ı başka ritimde kullandığınız zaman nasıl save yaptıysanız percısıon ların volüm değerleri aynı gelir.her ritimde ayrı ayrı percısıon volüm balansı ketronda yapılıyor ve çok basit ama korg ta zandetmem.daha önce xd9 da kullandığım ve hoşuma giden ritimleri şu anda yine sx3000 de kullanıyorum.Çünkü percısıonu istediğin şekilde sıralayıp yeni bir percısıon yaratıp kullanabiliyorsun.vokalızer ise ayarları süper.pa2x ile yan yana getiriyoruz ketrondaki ayarları yakalamak için uğraşıyoruz ama olmuyor.ketron seste doğallık ve sadelik olara on numara.ketronda yirmi değişik şekilde koma vermek için yirmi tane koma sayfası var ama korg ta sadece dört adet türk müziğinde biliyorsunuz birden çok koma çeşitleri var.bunları ayarladıktan sonra hepsi elinizin altında.svic e basıp koma vereceğiniz tuşlara baasamaya gerek yok.ayrısa proğram sayfasında dört sesi birleştirip karma sesler yapabiliyorsunuz. yada bu dört sesten birini alt ses olara kullanıp istediğiniz anda bir yaylı gibi ilave edip çıkarabiliyorsunuz.
kısacası ketron bundan sonraki tek favorim.pa2x pro alan arkadaşımda aynı şeyi savunuyor ve aldığına pişman.merakla audya5 i bekliyorum.eğer fiyatı uygun olursa gözüm kapalı alırım.ve aynı şeyi pa2x alan arkadaşta söylüyor.çünkü müzisyen olarak kullanacağım alet proğramda pratik olmalıdır.herşey elimin altında olmalıdır ve bir yere ulaşabilmek için 99 tane sayfa dolaşmamalıyım.düğünde org kullanmalıyım bilgisayar değil.tünel müzik ise bizlere gereken her desteği sağlıyor ve yardımcı oluyor.eğer setleri yapabilmek için gerekli olan proğramı bizlere verseler bizlerde korg pa800 gibi devamlı flash kart yakarız ve sonrada güzelim ketronun adı kart yakıyor diye çıkar.olmaz.herşey ölçüsünde.ben muğla milas tan , tünel müzik ten her şekilde memnunum.işallah audya5 geldiğinde ona güzel setler yaparlar.
herkkeze hayırlı işler.

hani susuyum susuyum dedim ama dayanamadım. bana kızma sana saygı duyuyorum arkadaşım. ama dediklerinin bir tanesine katılıyorsam sabaha klavye çalamaz hale geleyim.. tamam doğrular var ok ama çok abartmaışsın kurban oluyum. pa2x ile sen tutuyosun ketron xd9 16 mb lık aleti kıyaslıyosun. bende ketron kullanuyorum xd9 var demolarım var ama bu kadarda değil yaa

Arkadaşlar konuyu açan arkadaşın hedefi başka herhangi bir klavyenin adını anmadan,kıyaslama içerikli cümleler kurmadan sadece ketron un iyi yönleri ile ilgili paylaşımda bulunmak....bu anlamda ben xd9 için besleme katından bahsetmek istiyorum kullanılan malzeme ve elektronik aksam çok sağlam anlık elektrik kesilmelerini absorbe edebiliyor.yani elektrik dalgalanma ve kesilmelerinde cihazım bozulacak diye kaygılanmaya gerek yok.bir keresinde hiç ara vermeden 6 saat canlı performans açık kaldı bir yandan ısınma durumunu gözledim sol ortaya yakın master volüm sürgüsü çevresinde hafif ısınma oldu o kadar.selamlar

ben dx9 ile değil sx3000 ile kıyaslıyorum.hemde klavyelerin kullanım kolaylığı ve türk ritim ve seslerinde opsiyonel olarak bize sağladıklarını anlatmak istedim.elbette pa2x de batılar daha mükemmel belki ama benim için önemli olanı aletin beni yarı yolda bırakmaması ve diğer aletlere göre sağlamış olduğu farklı özelliklerdir.ve bunları en basite indirgeyerek kullanımını müşterisine sağlamasıdır.zevkler ve renkler tartışılmaz.katılamaya bilirsiniz bu en doğal hakkınızdır.ama klavye çalmayı bir iddaa uğruna bırakmayın.biz hiç bir konuda iddaa etmiyoruz.sadece bildi,klerimi ve fikirlerimi paylaşıyorum.sadece ketron hakkında bildiğiniz ve bizimle paylaşabileceğiniz birşeyler varsa bunları göstererek bahsettiğim tezi çürütün bizde bilgi sahibi olalım.
Tellisaz arkadaşımada teşekkürler doğru bir noktaya bastı enerji beslemesi çok önemli.ve birçok klavyede olmayan bir devre.ama ketronun iyi yönlerini farklı yönlerini neye göre kıyaslamalıyız.elbette örnek alacağız.belki biraz dozunu kaçırdım özür dilerim.tatlıyı tarif etmek için acıyı bilmemiz lazım.

Ben xd9 un en çok sadeliğini seviyorum.(yapısal özelliklerini ,sağlamlığını anlatmaya gerek yok)ve özellikle yaylı ve nefesli seslerdeki inanılmaz doğallığı tabi, zaten üzerinde LİVE TURKİSH yazması boşa değil .tuşları da diğer klavyelere göre biraz sert bu da alıştıktan sonra tuş hassasiyetini kullanarak seslere doğallık katma konusunda müzisyene olanak tanıyor.ketron da hazır yok ,her şey başında oturanın sanatsal becerilerine,müzik bilgisine ve duyum yeteneğine kalmış.yaratıcı olmak isteyen için her türlü edit olanağı var özellikle ses ve drum kitlerde oynamalar değiştirmeler editlemelerde sınır yok.özellikle 4 ses birleştirme harika bir özellik.bu şekilde sanat müziği ve halk müziği için inanılmaz güzel enstrüman koroları kurulabiliyor.yeterki müzik kulağınız hassas olsun. şimdilik bu kadar... selamlar

Tellisaz usta bütün yazdıkların çok güzelde ``ketron da hazır yok ,her şey başında oturanın sanatsal becerilerine,müzik bilgisine ve duyum yeteneğine kalmış.´´ bu yazdığın ketronun neden tutlmadığının yazıya dökülmüş hali bence.Hazır varken neden uğrassın ki millet.Kaç kişi var kendi işini kendi gören :)