• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Kıraç - Yıllar Sonra - Korg Pa500tr

Piyanist Ahmet

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Web sitesi
www.youtube.com
Enst.
Korg PA80 & PA800 & PA500TR, Roland E-40 & E-70

İzleyen herkese merhabalar, İyi seyirler dilerim. Saygılar.

1.jpg

Ahmet ustam dinledigim kadar solo sesler orgun kendi fabrika soundlari sanirim söylememin sebebi bunu cogu kez kendimde fark ediyorum orjinal sesler daha net kulaga geliyor ritimlerde öyle sanirim kayit esnasinda parameterler tam isabet ile kayit oluyor

Söyle anlatmak istiyorum setlerdeki kayit edilen sampel seslerin cogu sanki tam isabetli degil veyada söyle olmus olabilir diye düsünyorum kayit esnasinda sampel sesler misal sol notadan kayit edilmis ise o nota üzerinde tam net ses alabiliniyor bunu tüm notalara ayarlaniyor ama sol dan kayit ediliyorsa iste ozaman baze seslerde transpoze olayinda sorun yasaniyor ama orjinal seslerde bu gibi sorun yasanmiyor

senin videona gelince sesler ve ritim tane tane kulaklarida yormuyor tekrardan parmaklarina saglik

Ahmet ustam dinledigim kadar solo sesler orgun kendi fabrika soundlari sanirim söylememin sebebi bunu cogu kez kendimde fark ediyorum orjinal sesler daha net kulaga geliyor ritimlerde öyle sanirim kayit esnasinda parameterler tam isabet ile kayit oluyor

Söyle anlatmak istiyorum setlerdeki kayit edilen sampel seslerin cogu sanki tam isabetli degil veyada söyle olmus olabilir diye düsünyorum kayit esnasinda sampel sesler misal sol notadan kayit edilmis ise o nota üzerinde tam net ses alabiliniyor bunu tüm notalara ayarlaniyor ama sol dan kayit ediliyorsa iste ozaman baze seslerde transpoze olayinda sorun yasaniyor ama orjinal seslerde bu gibi sorun yasanmiyor

senin videona gelince sesler ve ritim tane tane kulaklarida yormuyor tekrardan parmaklarina saglik
Tespitlerin çok doğru Ertan Hocam. Ben aynı zamanda Korg Pa800 kullanıcısıyım. Pa800 modelinde sample ses hangi ses için hazırlandı ise o ses üzerinden çalmak gerekiyor. Transpoze ile farklı sesten çalınırsa orjinal sesin havasını vermiyor. Genelde sample hazırlayan üstatlar zaten en sık kullanılan seslere göre bu sample ları düzenliyorlar. Dolaysıyla kullanıcılarında bunlardan verim alabilmesi için çaldıkları notaya uygun sample sesleri tercih etmeleri gerekiyor.
Korg Pa500tr modeli zaten sample okuyan bir model değil. Aldığı eleştirilerden bir kısmı bu özelliğin eksik olması sebebi ile. Her orgun imkan ve kabiliyeti farklıdır. Mühim olan ihtiyaca cevap veren, bütçeye uygun olan modeli etkin şekilde kullanabilmektedir. Ben çift klavye kullanmayı da sevdiğim için en başta Pa800 istememe rağmen bütçemin org almayı düşündüğüm zamanda Pa800 e yetmemesi ve Pa500tr modelinin de daha uygun fiyatlı olmasının yanında TÜRKİYE için yani TÜRK MÜZİĞİ için özel üretilmiş bir model olmasından dolayı ilk çıktığı andan itibaren aklımda yer etmesi tercih sebebi oldu. Ki bu orgu almam çıktığından itibaren uzun yıllar sonra nasip oldu. Zamanın bu kadar uzamasında tabi benim 8 yıl müziğe ara vermemin payı da büyük. Yıllar sonra dönüş yaptım. Korg Pa500tr aynı zamanda ilk KORG model orgum oldu. Amacım bir KORG modelini tanımak, KORG kullanım mantığını anlamak ve model yükseltene kadar çalmaktı ilk etapta. Sonra Allah Pa800 almayı da nasip etti çok şükür. Ki şunu net söyleyebilirim. Çift klavye çalmayı düşünenlere de tavsiye niteliğindedir. Ana orgun yanına, uygun fiyatlı yardımcı bir klavye almak isteyene Pa500tr güzel bir yardımcı klavye olur bence. Nitekim ben eğer ilk Pa800 ü alabilseydim, bunun yanına alacağım yardımcı klavye yine Pa500tr olurdu.
Son olarak kullanılan sesler dediğin gibi orjinal fabrika sesleri. Ben Korg Pa500tr modeli sample okumasa da bu forumdan edindiğim setlerdeki (set paylaşan abilerden, kardeşlerden de ALLAH RAZI OLSUN bu arada ve bize paylaşım platformunda emeği geçen başta ADMİN Timur abi olmak üzere diğer herkese de aynı şekilde ALLAH RAZI OLSUN) ses ve ritimleri en verimli şekilde kullanmaya çalışıyorum. İzlemiş olduğunuz çalışmalarda benim çalışımdan ziyade orgun performansı da kendini gösteriyor.
Yani orgun kabiliyeti önemli elbette. Ama bütçe de herkesin aynı değil. Uygun fiyata alınabilecek ve ihtiyacı karşılayabilecek bir orgu alıp o orgun imkan ve kabiliyetlerini en üst seviyede sergilemek biraz da klavyecinin elinde haliyle:) Uzun bir yazı oldu ama okuyanlara da verimli bir yazı olmuştur umarım. Saygılar Ertan hocam. :)

Selamlar Ahmet bey. Evet çok verimli ve güzel anlatmışsınız. Teşekkür ederim! Ellerinize sağlık!