• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Klavye Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

ChordSolo

Forum Doktoru
Yönetici
Administrator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Web sitesi
chordsolo.wixsite.com
Enst.
Yamaha PSR670&750
Değerli arkadaşlar bu konudaki görüşlerimizi bu konu altında tartışalım.Herkes bu konudaki tecrübelerini ve bilgisi paylaşırsa yeni cihaz alacaklara yardımcı oluruz diye düşünüyorum.Benim düşüncelerim şunlar;

Hiçbirimiz parasal olarak çok rahat pozisyonda değiliz.Dolayısıyla alacağımız klavye bütçemizde ciddi bir yekun oluşturuyor.
Bu işe yeni başlayanlar için ilk tavsiyem bize önemli bir nimet olan internet araştırmaları ve profesyonel insanların görüşleri.Hemen hemen tüm model cihazların başlangış seviyesindeki bir insanın ihtiyaçlarını karşılayabilecek çeşitli klavyeleri var.Bu cihazları iyi tespit edip, bunlara yönelmekte fayda var.İkinci el klavye almak biraz cesaret ve güven işi bunu unutmamakta fayda var.Özellikle sanal alemden muhtemelen bu konuda hiçbir bilgisi olmayan arkadaşlar için güvenilir bir satıcı bulmak oldukça zor.Bu nedenle bizim site gibi yerlerde iyi tanıdığımız ve o satışlara referans olan arkadaşların sözlerini ciddiye almakta fayda var.

Peki bizler yeni bir klavye alırken ne yapmalıyız?
Bence öncelikle ihtiyacımızı ve bütçemizi iyi tespit etmeliyiz.Kendi teknik kapasitemizi kendimizi kandırmadan ortaya koymalıyız.Bir sürü para verip aldığı cihazları çözemediği birkaç ay kullanıp "çözemediği" için satan birçok insan gördüm,tanıdım.Genellikle bu tür durumlarda da "bunun sesi şöyle,cihaz böyle" gibi kandırmaca sebepler yaratılıyor.

Öncelikle ne tür müzik yapacağımızı tespit etmeliyiz.Cihazın kullanım alanını iyi ortaya koymalıyız.Sahnede mi,stüdyoda mı,ikinci bir klavye olarak mı,ses modülü gibi mi kullanacağımızı tespit etmeliyiz.Tecrübesi olan herkese bıkamadan usanmadan sormalıyız...

Youtube gibi sitelerde hemen hemen tüm cihazların üstelik cihazı yapan firmaların yaptırdığı resmi videolar var.Ses kaliteleri çok iyi seviyede...Bu tanıtım demolarını mutlaka seyrediniz.

Ve acele etmeyiniz.Unutmayınız bu cihaza çok para vereceksiniz.Her elektronik eşya her alım satımında mutlaka değer kaybeder bunu unutmayınız.

Mümkünse cihazların satıldığı mağazalara ziyaretler yapınız.Almayı düşündüğünüz cihazları kurcalayınız, mağaza yetkililerini sorularınızla terletiniz.Garanti ve servis imkanlarını değerlendiriniz.

Marka fanatikliği yapmayınız,esnek olunuz.Unutmayınız siz beğenseniz de beğenmeseniz de Korg,Roland,Yamaha gibi firamalar yıllardır bu sektördeler ve bu işin devleridir.Sizin beğenmediğiniz bir cihazın soundu bir başkasına mükemmel gelebilir.

Teknik olarak yetersiz iseniz, ritm ve ses yazamayacağınızı düşünüyorsanız lütfen alım satımı kolay, internetde nevalesi bol olan cihazlara yöneliniz.

Bütün bunları yapıp bir cihaz aldıysanız, şikayet etmeyi bırakıp artık cihazını tanımaya ve maksimum performansla kullanmaya çalışınız.

buyrun devam edelim....
selamlar

Moderatör tarafında düzenlendi:
bence de,lafın tamamı deliye anlatılır,arif olan bundan sonrasını zaten anlar :Dbize gerek kalmadı..ellerine sağlık :D

Keman satın alırken ;
Tuşesine
Tuşe Ayarına
Tune Ayarına
Burgularına falan bakılır ama Klavye'ninde neyine bakacağız ki :D :D Anlatmışsın..
Ama En önemlisi Tune Ayarı :p :p :p :p

chordsolo üstad cok teşekkürler

içerik olarakta türkçe kullanımı olarakta çok güzel bir anlatım olmuş.örnek bir konu olmuş

keşke bütün açılan konularda böyle özenilerek yazılsa ne iyi olur.anlamakta zorluk çekmeyiz

eskiler 2.el alet alırken tuşları göz hizasına getirir,tuş takımının aynı hizada olup olmadığına bakarlardı,sorduğumuz da da ne kadar hor kullanılıp kullanılmadığı tuşlardan belli olur derlerdi,bir ara bende denedim ve anladım ..nasılmı tuşlar aynı hizada olmuyorlar hafif de olsa yada bazen fazla belirginde olsa aşağa doğru basılı halde duranlar oluyor.Bende artık 2.elde buna da dikkat ediyorum..

Chordsolo bence çok güzel açıklamışsın. Hepsine katılıyorum. Özellikle artık şu marka fanatikliğini yapmamalıyız. En önemli nokta da aletin ince detaylarını çözemeyince, sesine kusur bularak satmaya kalkışmak... Ne yazıkki aleti çalmaya o kadar dalıyoruz ki, özelliklerini araştırmak ya da denemek sıkıcı geliyor ya da çalmaktan fırsat bulamıyoruz. Ne zaman orgun başına otursam, "Şimdi şu bölümleri çözmeye çalışıp özellikleri neyse onları tek tek öğreneceğim diyorum." sonra bir bakmışım ki daldırmış gidiyorum, sanki sahnedeyim:D V2'yi Alalı bir hafta oldu hala yüzde ellisini çözememişimdir her halde... O kadar detaylı özellikler var ki...
Bu arada Tolga'nın söylediği durumda son derece önemli. Ona ben de dikkat ederim. Biliyorsunuz bundan önceki orgumu ikinci el olarak almıştım kargoda ambalajını çözer çözmez ilk baktığım şey bu olmuştu. Ayrıca ikinci el alıyorsanız, özellikle vida yerlerine dikkatlice bakın. Bu aletin açılıp açılmadığını bir parça da olsa belli eder. Hatta hafifçe sallamanızı da öneririm çünkü bazen acemice açılan aletlerde içerde vida unutulabiliyor ve sallayınca bu da ses veriyor. Onun dışında sıfır alınacak cihazlarda, parasal değerine dikkat edilmeli, ikinci eli iyi mi, dikkat edilmeli ve gerçek ihtiyaç belirlenerek alınmalı. Örneğin hanımlarımız bir beyaz eşya alırken en son donanımlı ürünü alırlar ve bir sürü fazladan para ödedikleri bu cihazın bir çok özelliğini ya bilmez, ya da kullanma gereksinimi duymaz. Aynı şey cep telefonlarında da var maalesef. Sadece bizi ilgilendiren ve kullanacağımız özellikler olan aletleri almalı, kullanmayacağımız özelliklere para vermemeliyiz.

Tolga hocam bikaç alet daha koyarsan dubai deki gökdeleni geçiceksin maşallah :D

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 14 70.0%
  • Kararsızım

Oy: 6 30.0%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri