• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

KOMA NASIL VERİLİR RESİMLİ ANLATIM (yeni başlayanlar için)

cankut _95

Moderator
Yönetici
Moderator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg pa3X pro - klasik gitar
KOMA NASIL VERİLİR.jpg

bu konuyu bana birçok arkadaşımız siteden sordu ve bende yeni başlayan ve benim gibi imkansızlıklar içinde bu işi ögrenmek isteyen arkadaşlara bi nebze de olsa yardım edebilmek için bu konuyu açtım

sayın mod ta bu konuyu sabitlerse yeni başlayan arkadaşlarımız daha kolay bulabilir.

koma vermek için öncelikle vericeğimiz tuşları bilmemiz lazım re üzeri calıyorsak "hazırladığım grafikte baknz"

re üzeri: mi ve si

mi üzeri: do# diyez fa# diyez

sol üzeri: mi ve la

tuşlarına koma veriyoruz eski klavyelerde komayı menüden girip değerleri -53 v yaparak veriyoruz yada koma pedalıyla veriliyor redala ayagınızla basıp koma vermek istediğiniz tuşlara basarak bu pedalları müzik aletleri vs satan yerlerde bulabilirsiniz yeni modelerde klavyenin üzerindeki koma tuşlarıyla bu isi kolayca yapabilirsiniz...

eger konu hakkında daha çok ayrıntılı bilgi vericek arkadaşımız veya üstadlarımız bu kanu altında bilgi verirlerse cok iyi olur saygılar

umarım paylaşımcı ve yardımcı olabilmişidir diğer siteden arkadşlar kaynak belirtmek şartı ile alıntı olarak kullanabilir...

Ekli dosyalar

• KOMA NASIL VERİLİR.jpg
    KOMA NASIL VERİLİR.jpg
    82 KB · Görülen: 1,131
Cevap: KOMA NASIL VERİLİR RESİMLİ ANLATIM (yeni başlayanlar için)

Tüm tonları ekleyelim
do için = re la
re için = mi si
mi için = do# fa#
fa için = sol re
sol için= la mi
la için = si fa#
si için = do# sol#

do# için = re# la#
re# için = fa do
fa# için = sol# re#
sol# için= la# fa
la # için= do sol

Konu sabit.

Tüm tonları ekleyelim
do için = re la
re için = mi si
mi için = do# fa#
fa için = sol re
sol için= la mi
la için = si fa#
si için = do# sol#

do# için = re# la#
re# için = fa do
fa# için = sol# re#
sol# için= la# fa
la # için= do sol

Konu sabit.

güzel bir bilgi elinize sağlık, bir sorum var pek anlamadığım niçin farklı oktavlar üzerine çalma gereksinimi duyulur. La üzeri çalan birisi niçin Re üzeri çalmak ister, neye göre bu oktavı değiştirmek lazımdır ?

güzel bir bilgi elinize sağlık, bir sorum var pek anlamadığım niçin farklı oktavlar üzerine çalma gereksinimi duyulur. La üzeri çalan birisi niçin Re üzeri çalmak ister, neye göre bu oktavı değiştirmek lazımdır ?
çünki herkesin ses tonu ve ses genişliği farklıdır.mesela kadın sesi erkek sesi değişir.şarkı söyleyen kişinin ses tonuna göre ayarlanır o yüzden gerek duyulur.ama sadece çalıyorsan o zaman gerek yok tabiki.:)

çünki herkesin ses tonu ve ses genişliği farklıdır.mesela kadın sesi erkek sesi değişir.şarkı söyleyen kişinin ses tonuna göre ayarlanır o yüzden gerek duyulur.ama sadece çalıyorsan o zaman gerek yok tabiki.:)

cevap için teşekkür ederim, mesala benim sesim La fakat sol karar ile biten bir parçayı icra ederken La ( A ) ile mi yoksa Sol ( G ) ile mi çalıp söylemeliyim

sesiniz la ise la ile söylemeniz iyi olur.hangi sesten rahat söylüyorsanız o tondan söyleyin bence.bazı şarkılarda yarım ses bile fark ediyor sesimizin rengini parlaklığını bozuyor.

çok teşekkürler

ben klavyede mi üzeri çalarım.
Mesela okudum parçada karar ses do diyelim do üzeri çalmayı fazla bilmiyorum bu yüzden mi üzeri çaldığım sesi tranpoz dan -4 yapımda mi üzeri çalıyorum ama ses do oluyor.
bu işin kolay yanı aslında hangisesden okuyorsak o sesden çalmak en mantıklısı.

do çalmaya gayret edin transpozelerde sahnede yukarı ve aşağıya hesaplarınız dahada pratik ve kolay olur.... verdiğiniz koma tonları mi üzeri çaldığınızda tam sesler üzerinde döner ....do uygulamasında ise tam ses yarım ses üzeri döndüğü için canlı sazlarda uyumu ve daha gerçekçiliği getirir bilginize....

do çalmaya gayret edin transpozelerde sahnede yukarı ve aşağıya hesaplarınız dahada pratik ve kolay olur.... verdiğiniz koma tonları mi üzeri çaldığınızda tam sesler üzerinde döner ....do uygulamasında ise tam ses yarım ses üzeri döndüğü için canlı sazlarda uyumu ve daha gerçekçiliği getirir bilginize....

yani RE ve LA ya mı koma verelim, yoksa org " C " de iken değiştirmeden devam mı edelim.