• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Koma nedir..nasıl veririz komayı

sensin sen

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg Pa 800 emo usb
arkadaşlar koma nedir...koma verince ses mi değişir..niçin veririz bir anlatırsanız sevinirim aklıma takılıyor..

Cevap: Koma nedir..nasıl veririz komayı

konu güncel..cevap yokmu..

bu siteyi incele arkadaşım

cihaz üzerinde koma ayarları vardır hangi aleti kullanıyorsunuz?
yardımcı olacak arkadaşlar çıkar muhakkak

Moderatör tarafında düzenlendi:

2 tam ses arasında 9 tane ses frekansı vardır. Bu ses frekanslarının her birine koma denir. Müzikte bir ses eğer pes e doğru 5 koma almış ise BEMOL, tiz e doğru 4 koma almış ise DİYEZ olarak adlandırılır. Org larda Koma yetkisi bulunan tuşe ler vardır. bu tuşlar ile dilediğiniz seslere DİYEZ yada BEMOL seslerini verebilirsiniz. Elbetteki Koma verilen sesler değişir. naturel haliyle kalmazlar. Kolay gelsin Saygılarımla,

komalı şarkıları komasız, komasız şarkıları komalı çalmayı dene!!.aradaki farkı zaten göreceksin :)

Batı müziğinde sesler tam ve yarım aralıklardan oluşur.Klavyendeki do notasından bir üst oktavdaki do'ya gidene dek ses aralıklarını incele.İki tam, bir yarım, üç tam bir yarım olarak majör dizide sıralanırlar.Türk ve Arap müziğinde ise sesler arasında çeyrekler de bulunur.Zaten "makam" denen şey oradan gelir.Hangi seslerin çeyrek olduğuna bakılır.Mesela ben mi'den koma veriyorum.Yani do diyez ve fa diyez'i komayla kullanıyorum.Klavyenin markasını bilmiyorum, bu yüzden nasıl koma verileceğini anlatmam mümkün değil.Klavyelerde "scale, Arabic scale" komutlarıyla gösterilen tuşlar veya menüler vardır.pa800'de ekrandaki "sub scale" kısmından koma veriyoruz.Aynı görev için soldaki"Assignable Switch" tuşlarından bir numaralı olanı bu görev için atıyoruz.Ona basılı tutarak aynı anda koma vermek istediğimiz (benim için do diyez ve fa diyez) notalara basıyoruz.Böylece bu sesler yarım olmanın ötesine geçerek çeyrek ses aşağı kayıyor.Kayma oranını yine klavyenden ayarlayabilirsin.Eğer bir kısayol tuşu atadıysan (assignable switch) tekrar o tuşa basarak komayı iptal edebilirsin.

Ketron SX3000 için de sanırım benzer bir kullanım söz konusu.

Yeni Roland'ları bilmem fakat eskilerde koma vermek cidden zor bir işti.Menülerden upper1-2 seçeneklerine gelip "scale" başlığı altındaki sayı değerini aşağı çekip "write" komutuyla koma verebilirsin o sese.

Yamaha'ya baktığımızda da en pratik onun olduğunu görüyoruz.Notalarınkine benzer şekilde sıralanmış bir buton sistemi vardır.Zaten bakınca onların notaya benzediğini anlarsın.Basınca tuşun içindeki ışık yanar.

Hangi sesten koma vermek istediğine gelince bunu kulakla yapabilirsin.İki sese koma vermek isteyince ben -3/+2 şeklinde kodluyorum kafamdan.Bilmem doğru mu ama re'den koma vermek için de si ve mi notalarını seçmen gerek.3 nota aşağı, 2 nota yukarı.Tabii bunlar makama göre değişir.Bir de senin hangi tondan çaldığın çok önemli.

Eksik kalan ya da yanlış bilgi verdiğim nokta varsa üstatlarım hemen düzeltsin.

Koma verilerek seslendirilmesi gereken Türk Musikisi makamları
Rast : karar-SOL Koma:Sİ
Uşşak: karar LA Koma: Sİ
Hüseyni ve Muhayyer: karar LA koma:Sİ
Karacığar : karar LA koma Sİ
Suznak . Karar : SOL koma Sİ
Hicazkar : karar SOL koma : Sİ
Segah ve Hüzzam : karar : Sİ koma: Sİ-Mİ
Saba : karar LA koma Sİ - Mİ
Gerdaniye : karar:LA koma :Sİ
Eviç : karar FA DİYEZ koma Sİ
Koma vermeden seslendirilebilen makamlar
Çargah
Kürdi
Nihavent
Kürdilihicazkar
Hicaz
Mahur
AcemAşiran
Sultani Yegah
Bu bilgiler T.Hakkı Karahasan org metodu kitabından alıntıdır.

hepinize çok teşekkür ederim.sayenizde komayı su gibi ezberledim :)

komayı uygulamalı olarak çalışırsan daha iyi olur..

her parça komalı olacak diye bir durum yok..

pop müzik çalışırsın komasızdır, hicaz müzik çalışırsın komalıdır..

batı ayarlı klavyede istediğin sanat müziği, halk ve fantezi müzik çalamıyorsan bilki o durumda koma devreye girmelidir..

kome tranzpoze denmi ayarlanıyor hangi tuşla