• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

KORG PA500 (Batı versiyon) için Türkçe setler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cihangiraydin

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg Pa 3xLe
Merhaba arkadaşlar,
Ben müzisyen değilim, mesleğim grafik & tasarım. Evde arada çalmak için bir dijital piyanom vardı ve onu satıp Pa 500 Batı versiyon aldım. Gerek forumlarda gerekse de cihazın satıldığı mecralardaki ürün bilgisinde bu cihazın Türkçe ses ve ritimler çalmadığı, sonradan da yüklenemeyeceği yazılıydı. Sahne için almadığımdan beni çok etkilemiyordu bu durum fakat bir yandan da diyordum ki bu cihaz PA yani (Professional Arranger) nasıl oldur da böyle bir kısıtlaması olabilir.

Neyse, aldım cihazı biraz kurcaladım. (Aynı zamanda ben eski bir PA 80 kullanıcısıyım). Cihaza bal gibi de Türkçe sesler ve ritmler yüklenebiliyor. Hatta şöyle diyeyim hemen hemen tüm "PA80 Kartsız Setleri" buna da yüklenebiliyor. Biraz da dikkatlice kontrol edip düzenlerseniz hiçbir sorun çıkmıyor. Ben kendimce bir set toparladım ve sizlerle paylaşmak istedim.

Setin içeriği hakkında bilgi:
Ritimler USER1 ve USER2'de olmak üzere 40 adet
Sesler PERFORMANCE hafızasının USER bölümünde olmak üzere 16 adet
Drum Kitler USER DK bölümünde olmak üzere 5 adet (Ritimlerin sağlıklı çalışması için burası kesinlikle olduğu şekil/sıra ile yüklenmiş olmalı!)

Cihaz sıfırlandıktan sonra ASSIGNABLE SWITCH butonuna Quarter Tone (Koma) özelliğini, Pad bölümüne 1,2'ye eşlik için piyanolar, 3,4'e de gitarları atadım. Onun haricinde hiçbir ayara ve sese dokunmadım. Cihazın yazılım versiyonu v1,19 idi.

Set dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

PA500 Batı versiyon sıfır cihazı adresinden temin ettim. En uygun fiyat oradaydı. Satış ve sonrası hizmetlerinden çok memnun kaldım.

Sevgiyle kalın..
Cihangir Aydın

Son düzenleme:
Yeni bir set daha hazırladım. Bir öncekinden oldukça farklı ve daha düzenli. Doğal olarak cihazı tanıdıkça yeni şeyler üretebiliyorum. Öğrendiğim en önemli şey ise cihazdaki Oscillator kısıtlaması. Sesleri oluşturan katmanlar var ve bu katmanların sayısı seslere göre farklılıklar gösteriyor. Örneğin Grand Piano 8 Oscillator'den oluşurken Classic Piano 2 Oscillator'den oluşuyor. Bu neyi etkiliyor derseniz; anladığım kadarıyla cihaz Upper kanalında aynı anda 16 Oscillator'den fazla çalamıyor.

Bir örnekle açıklarsak; Upper1'e bir Grand Piano seçtik -1 oktav yaptık, Upper2'ye bir Grand Piano daha seçtik +1 oktav yaptık, (amaç bir Oktav Piano oluşturmak) bunların yanına Upper3'e de bir strings alırsak seslerden birisini çalamıyor cihaz çünkü 2 Grand Piano'nun Oscillator sayısının toplamı zaten 16 ediyor ve Strings için boşta yer kalmıyor. Herhalde bu gibi sınırlamalar daha üst model cihazlarda daha azdır ve aynı anda çalınabilen Oscillator sayısı daha fazladır.

Bunları niye anlattım bilmiyorum. İçimde kalmasın diye herhalde :)

Yeni Setin içeriği hakkında bilgi:
Ritimler USER1 bölümünde olmak üzere 29 adet
Sesler SOUND hafızasının USER bölümünde olmak üzere 17 adet
Drum Kitler USER DK bölümünde olmak üzere 5 adet (Ritimlerin sağlıklı çalışması için burası kesinlikle olduğu şekil/sıra ile yüklenmiş olmalı!)

Set dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Bu arada "PA 500 Türkiye" modelinin Ses ve Drum Kit'lerini "PA 500 Batı" modeline uyarlamak istiyorum fakat bunun için (fabrika korumaları kaldırılıp kaydedilmiş) full bir "PA 500 Türkiye" seti lazım (incelemek için). Buradan yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa memnun olurum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...