• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Korg Pa80 Kullanıcısıyım. Or 700'e geçsem mi?

bosnak54

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Korg pa80
Arkadaşlar herkese iyi günler.Konuda belirttiğim gibi pa80 kullanıcısıyım daha önce roland g600 kullanmıştım.Sorunum şu ki pa80 evde kendi hoparlörleriyle kullanıldığında iyi bir cihaz ancak büyük ses sistemine bağladığımda alakası bile yok.Kendi orgumu tanıyamıyorum.Sesler bazen çok güzel çıkıyor başka bir düğüne gidiyoruz rezalet çıkıyor.Yani diyeceğim odur ki pa80 ses sistemini oldukça ayırıyor.Or 700 al diyenler oldu,bana da mantıklı geldi.Siz değerli üstadlar ne düşünürler.Pa80 den or 700 e geçmek mantıklı mıdır?

Cevap: Korg Pa80 Kullanıcısıyım. Or 700'e geçsem mi?

Arkadaşlar herkese iyi günler.Konuda belirttiğim gibi pa80 kullanıcısıyım daha önce roland g600 kullanmıştım.Sorunum şu ki pa80 evde kendi hoparlörleriyle kullanıldığında iyi bir cihaz ancak büyük ses sistemine bağladığımda alakası bile yok.Kendi orgumu tanıyamıyorum.Sesler bazen çok güzel çıkıyor başka bir düğüne gidiyoruz rezalet çıkıyor.Yani diyeceğim odur ki pa80 ses sistemini oldukça ayırıyor.Or 700 al diyenler oldu,bana da mantıklı geldi.Siz değerli üstadlar ne düşünürler.Pa80 den or 700 e geçmek mantıklı mıdır?

or700 var or700 v2 var..hangisi..? bunlar eskidi artık.. pa800 isini görür.. pa80 e gelirsen sende kalsın çünkü hala eskidemediler..

or700 v2 ısınma sorunu var.. ama sen bilirsin.. forumda bulabilirsin or700 v2 ısınma diye..

or700 var or700 v2 var..hangisi..? bunlar eskidi artık.. pa800 isini görür.. pa80 e gelirsen sende kalsın çünkü hala eskidemediler..

or700 v2 ısınma sorunu var.. ama sen bilirsin.. forumda bulabilirsin or700 v2 ısınma diye..

admin bende or700 v2 kullanıyorum ama hiç öle ısınma sorunu yaşamadım ayrıca or700'ün tek sıkıntı noktası sample yazamıyorsun dışardan mesela cubase ile klarnet sesi yazıp atamıyon içine onun haricinde güzel

or 700 de cihaz seçiyor merak etme. pa 800 bile seçiyor.bu aletten değil ses sisteminin dandikliğinden oluyor.bence hiç değiştirme.

Arkadaşım PA - 80 kadar tesisat ta TOK BAS ses veren org zor bulunur ses tesisatta bozuluyor ise muhtemelen ses volümünü ve ayarlarını iyi yapamıyorsunuz demektir. Biliyorsunuz zaten PA-80 BAS vurur birde aşırı yüklenir BAS volümleri sonuna kadar açarsanız uğultudan gayri birşey duyamazsınız. OR-700 Stüdyo kalitesinde bir alettir sesleri son derece temizdir lakin PA - 80 e alışmış biri bu orgu kullandığında SESLERİ TENEKE der :) gerçi ben buna da katılmıyorum zira her iki aleti çok iyi analiz etmiş ve kullanmış biriyim.

Madem o kadar PA - 80 e sitem ettiniz size bir bağlantı şekli yazayım birde böyle deneyin bakın düşünceniz ne olacak,

Neler Gerekiyor?
Peki PA80'in sahibine tanidigi bu ozelligi kullanmak icin neler gerekiyor? Tabi ki Korg PA80, 4 adet çift tarafli mono gitar jack'li kablo ve 4 ayri kanalini sadece PA80 icin ayirabileceginiz kadar "Line In" ayada "Input" kanali olan bir amflikator.

Nasil Yapacagim?

Oldukca basit. (Ornekte PA80'in amflikatorun ilk 4 kanalina takilacagi, 1 ve 2 . kanala UP1, UP2 ve UP3 ile Bass ve Accompaniment'lerin, 3. kanala drumlarin, 4. kanala perkusyonlarin dagitilacagi varsayilmistir)

1. Elinizdeki kablolardan birini PA80'in output bolumunun "Left" cikisina baglayin. Kablonun diger ucunu amflikatorunuzun ornegin 1. kanalina girin. Kanalin Pan bolumunu sola (left) verin.
2. Ikinci kabloyu PA80'in output bolumunun "Right" cikisina baglayin. Kablonun diger ucunu amflikatorunuzun ornegin 2. kanalina girin. Kanalin Pan bolumunu saga (right) verin.

3. 3. ve 4. kablolari sirasi ile "Output 1" cikisindan amfinin 3. kanalina, "Output 2" cikisindan amfinin 4. kanalina verin. Pan bolumu her iki kanaldada ortada kalsin.
4. PA80'i acin. Global dugmesine basarak acilan menuden "Out/In Config" ayarlarina girin.
5. Buraya Dikkat! Upper 1, 2, 3, Lower, Pad 1, 2, 3 ve 4 ayarlarini oldugu gibi birakin (Varsayilan Left&Right ayaridir. Yine de dilerseniz kendinize gore ayarlayabilirsiniz). AccDrum bolumunde ayari "Output 1", AccPerc bolumunde ayari "Output 2" yapin.

Son Olarak:
Eger surekli olarak bu sekilde kullanacaksaniz bu ayari Write tusu ile Global bolumune kaydedin. Ancak bu islemden sonra orgun hoparlorlerinden sadece "Left" ve "Right" kanallarini duyacaginizi, Drum ve Perkusyonlarin Output 1 ve 2'ye gonderilecegini, dolayisiyla davul ve perkusyonlari (ayarlari eski haline getirmediginiz surece) yalnizca amflikatorden duyacaginizi unutmayin. Eger yaptiginiz ayarlari kaydetmezseniz klavyenizi kapatip actiginizda ayarlar normale donecektir.

or 700 de cihaz seçiyor merak etme. pa 800 bile seçiyor.bu aletten değil ses sisteminin dandikliğinden oluyor.bence hiç değiştirme.

cihaz seçiyor derken tam nedemek istedin biraz açık anlatırsan ?

PA 80 DEN OR 700 e geçme bütçen varsa direk pa 800 e atla...

cihaz seçiyor derken tam nedemek istedin biraz açık anlatırsan ?

senin cihazların( mixer power kolon..vbvb) ney? ondanda yapabilir..

senin cihazların( mixer power kolon..vbvb) ney? ondanda yapabilir..

admin anlamadım bişi :D şuraya düzgün yazarmısın

admin yerine ben anlatayım çalıştığım salonda yamaha mıxer va power güçlendirici var kolonlar vasat.or 700 vasat yada orta halli sesler verdi.extraya gittim arkadaşta cihazlar trombo sab bas 2 adet amerikan kolan alman anfi or 700 çıldırdı.ben bile çalarken şakınlık içersinde aleti dinliyorum o ritimlerin içindeki her enstrumanı dinledim.sesler çok gerçekçi. saz gurubu abimizin dediği gibi billur ses ve ritimler.bildiğin kaset.düğün sahipleri teşekkürler gülen yüzler ve memnuniyet.Küçük ve gençler abi ben bundan alsam nezamnda çalarım yada abi bu kaçpara süper çaldın gibi :)...salondaki or 700 ede sanatçılar yaa değiştir şunu falan filan...bilmem anlatabildimmi...