• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

KORG pa800 de ritim editleme(resimli)

ferdesu

Altın
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg pa800 keman piyano
Değerli dostlar bu ritim edit konusunda çok sorular geliyor,kimi dostumuz ziller çok çıkıyor, kimisi de akorlar çok az duyuluyor diyor.yani seslerde olduğu gibi ritimlerin yapılandırması da tamamen kişinin kulak zevkiyle ilgili.ben de bu dostlarımıza yardımcı olmak için basit şekilde ritimi nasıl editleyeceklerini anlattım.umarım faydalı olur.

pa800 de ritim editleme:

*ilk önce hangi ritimde çalışmak istiyorsak o ritimi seçelim ve RECORD tuşuna basalım .aşağıda ki ekran gelecektir,en üstteki seçeneği işaretliyelim(zaman içinde diğer bölümlerde anlatılacaktır) ve ok tıklayalım

RESİM ASAĞIDA

img3241m.jpg

açılan ekran ritimin yazıldığı ana ayarların yapıldığı(tempo,ölçü vs) yerdir.burada ritimi oluşturan elementlerin (acc,drum vs) ses seviyesini görüyoruz.ritimin hangi varyasyonunda çalışmak istiyorsak sol üstten seçelim.ekranda var1 görülüyor

RESİM ASAĞIDA

img3242.jpg

menü tuşuna basalım

RESİM ASAĞIDA

img3244k.jpg

açılan ekranda STYLE ELEMENT TRACK CONTROL a tıklayalım(diğer bölümler zaman içinde anlatılacaktır)

RESİM ASAĞIDA

img3245.jpg

burası önemli değerli dostlar.işlemi buradan çok rahat yapıyoruz (yani ritimin oluşturan kanalların ses seviyeleri).EXPRESSİON( expression=ifade ,altta sayısal değerler olduğu için anlamı sayısal ifadedir) yazan yerin altında sayısal değerler vardır. bu değerler ritimin ilk yazıldığı anda 100 olarak atanır.alttaki sürgüleri yukarı çektiğimizde ses seviyesi artar( en fazla 127).ama asıl bu değerler işimizi görüyor (EXPRESSİON bölümü).diyelim ki bir ritimde drum çok az duyuluyor ses seviyesini 127 ye çektik ama pek değişen olmadı.yapmamız gereken expression bölümündeki değeride yukarı olarak arttırmaktır.sesin daha da arttığını göreceksiniz
ben bu ayarları sette tek tek yaptım fakat gelen istekler doğrultusunda defalarca değişti.en iyisi herkes in kendi kulak zevkine göre kendisinin ayarlamasıdır.resim aşağıda

RESİM ASAĞIDA

img3246f.jpg

değerli dostlar istediğimiz sonuca ulaşabildiysek sağ üst tırnaktan kaydedip record bölümünden çıkıyoruz,bu işlemi ritimin tüm varyasyonlarında yapmak istiyorsak record ana ekrandan diğer varyasyonları da seçip yukarıda ki işlemleri uygulayın

işin daha ayrıntılı bölümüne gelelim.yukarıdaki işlemleri yaptık ama ritimde hala bir eksiklik var diye düşünelim.mesela bendir sesinin daha belirgin olmasını istiyoruz,veya asma davulun sesini biraz kısmak istiyoruz.yapmamız gereken şunlardır:

ritimi seçip record tuşuna bastık ve ok dedik.açılan ekrandan ritimin hangi varyasyonunda çalışacağımızı seçelim(var1.....var4)

RESİM ASAĞIDA

img3242.jpg

menü tuşuna basalım,

RESIM ASAĞIDA

img3244k.jpg

açılan ekranda EVENT EDİT i seçelim

RESİM ASAĞIDA

img3247n.jpg

açılan ekranda sol alt köşede ritimi oluşturan elementlerin isimleri vardır ilk ekran DRUM olarak gelir,burda şu önemli hangi sesle uğraşacaksanız o sesin drum kit mi yoksa perc kit de mi olduğunu önce den tespit edin.diyelim ki drum kitteki bir sesle uğraşacağız

RESİM ASAĞIDA

img3252m.jpg

aşağıdaki ekranda ritimi oluşturan drum kitte ki bütün sesleri görebiliriz .sol tarafdaki F#2,C2 vs harfler drum kitin klavyede ki seslerini belirtir,(C2-do2 de bendir sesi gibi).sağ taraftaki sayısal değer ise sein (bendir,zil,def vs) ritim içinde hangi seviyede çıkacığını belirtir.burada da en fazla yükselteceğiniz değer 127 dir.
ekran üzerinde bu harf lere tıklayarak hangi sesi aradığınızı bulun.diyelimki C2 de kayıtlı sesin seviyesini düşüreceğiz.ekranda C2 nin karşısındaki sayısal değeri tıklayıp ses seviyesini düşürüyoruz.tabi tek bununla ses seviyesi düşmüyor sağ tarafta sürgüyü aşağı doğru kaydırarak(ritim kaç mesur yazıldıysa) ritimin içinde ki bütün C2 leri bulup seviyelerini aynı yapmanız gerekiyor.daha sonra start stop dan ritimi dinleyin istediğiniz ton olduysa kaydedin ve record bölümünden çıkın.

ritim içinde istemediğiniz sesleri de bu yöntemle silebilirsiniz.yine hangi sesi istemiyorsanız ekranda harflere tıuklayarak bu sesi bulun ve ekran altındaki delete ye tıklayarak silin.tabi bu işlemi ritimi oluşturan aynı sesler için tekrarlayın.

RESİM ASAĞIDA

img3249e.jpg

değerli dostlarımızdan bir kaçı ise ritimi oluşturan ACC kanallarını nasıl drum kit yapıyorsun diye soru yöneltmiş.işlem şu şekilde oluyor

ACC KANALLARINI DRUM KİT YAPMAK

record ana sayfasındayken menü tuşuna basın

RESİM ASAĞIDA

img3244k.jpg

açılan ekranda style track control ü seçin

RESİM ASAĞIDA

img3253eyp.jpg

normal bir ritimde acc kanalları aşağıda ki ekran gibidir

RESİM ASAĞIDA

34610189778658183572.jpg

yapmamız gereken TRACK TYPE altındaki ACC kanalına(hangi acc kanalını drum kit yapmak istiyorsak) tıklamak ve açılan ekrandan drum kit i veya perc kiti seçmektir.daha sonra ana ekranda bu acc kanalına drum kit veya perc kit atayıp ritime eklemeler yapabiliriz.işlem bittikten sonra kaydeditp çıkıyoruz.resim aşağıda

RESİM ASAĞIDA

img3255d.jpg

alıntıdır

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: KORG pa800 de ritim editleme(resimli)

Hocam ellerinize sağlık.

sende sağol KARTAL7621.iyi çalışmalar dilerim.

Güzel paylaşım teşekkürler

hocam çok net bi şekilde anlatılmış,
pa 500 tr kullanıcılarıda faydalanabilir,pa 500 tr ile aynı herşey,harfiyen pa 500 tr de aynı şu anlatılanlar,

çok teşekkürler paylaşımlar için ellerine sağlık

süper anlatım olmuş.... emeginiz için tşkler..

rica ederim arkadaşlar.herkese iyi çalışmalar dilerim.

tesekkürler

geriye helvayı yapmak kalıyor :)