• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Korg'un küçük devi, Mikro Arranger Hakkındaki Görüşlerim...

ChordSolo

Forum Doktoru
Yönetici
Administrator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Web sitesi
chordsolo.wixsite.com
Enst.
Yamaha PSR670&750
Merhaba,
Bugün nihayet özellikle yabancı kaynaklı sitelerde epeydir araştırdığım ve uzun zamandır peşinde olduğum Korg'un küçük devini inceleme imkanı buldum.
Açıkçası, benim gibi batı müziği meraklısı bir müzisyen için duyduklarım beni çok fazla şaşırtmadı, çünkü bu cihazdan bu performansı bekliyordum, ne yalan söyleyeyim.:)

Korg hedef kitlesine mini bir Pa60&80 karışımı bir alet sunmuş arkadaşlar...Korg klavyelere çok aşina olmadığım için çalışma mantıklarını çok fazla bilmiyorum.Benim gibi uzun yıllardır Yamaha kullanan biri için biraz karışık geldi menüler ama alışkanlıkların çabuk değişebileceğini düşünüyorum...

Yazımda "hedef kitleden" bahsettim yukarıda...Bu şekilde ifade etmemin tabii ki bir amacı var...
Öncelikle cihazı çalarken, bu aletin bir kitleye hitaben yapıldığı hissi uyandı bende.Yoksa KORG durduk yere bu aleti neden piyasaya sürsün ki?:)

Ülkemizdeki klasik piyanist aleminin kullanabileceği bir klavye değil bir kere.En büyük handikap küçük tuşlar...Malum bu tuşlar kolay kolay alışılıp kullanılabilecek cinsten değil.Benim gibi küçük parmaklılar yada yumuşak tuşelerden keyif alanlar için sorun olacağını düşünmüyorum.Ama forum vasıtasıyla müzisyenlerin tuşe şikayetlerini gördüğüm için devamlı bu tuşe başınıza iş açar bence...

Öyle zannediyorum ki KORG bu cihazı piyasaya sürerken özellikle acc eşlik arıyan gitaristler yada ev kullanıcılarını hedef almış.Ev kullanıcısıysanız özellikle bu fiyata KORG kalitesini yaşama şansınız var ki bu en büyük artı...

Cihazın amfiye bağlandığındaki performansı ise çok şaşırtıcı...:eek:

Açıkçası bizi çok şaşırtan gümbür gümbür bir ses duyduk alette
.Cihazdaki fabrikasyon ritmler dudak ısırtacak nitelikte.KORG'un davul kitlerin zaten çok beğenirdim, bu cihazdakileri de çok beğendim.Son derece gerçekçi davul ve basslar programlamışlar.

Piano, gitar, sax ve trompet sesleri alkışı hakeden sesler bence.Hakikaten çok orjinal ve şahsına münhasır bir cihaz olmuş.Fabrikasyon ritmler içerisinde 2/4, Roman,çiftetelli ve vahde ritmi koymuşlar.Benim bu ritmler bile çok hoşuma gitti.PA80 nin kart harici ritmlerini okutabiliyorsunuz.Fakat oradan yanına uğradığım Can Başar üstad ise bu kartlar için cihaza bir kart okuyucu entegre edeceğini( yada edebileceğini,tam hatırlayamadım şu anda,yanlış söylemeyeyim şimdi) ifade etti.

Bu cihazdan iyi bir ikinci alet olabilir.Cihazda tek başına bir programı kaldıracak birikim olduğunu gördüm.4kg ağılığında olduğu için portable bir alet durumunda.
Koltuğunuzun altında her yere götürebilirsiniz aleti...

Fakat ikinci cihaz olabilmesi için belli şartlar var; öncelikle hali hazırda KORG marka bir cihazı olanlar, sakın bu cihazı aklından geçirmesinler, synthler hariç...
Yamaha,Ketron,Roland gibi bir aletin yanına KORG modülü gibi düşünebilir ve kullanabilrsiniz mesela.Yamaha MOX6 sı olan bir pianist dostumuz bu cihazı ritmbox yapabilir mesela...

Tuşe sorunu nasıl aşılabilir?
Örneğin midi bağlantısı olan ucuz,kullanmadığını bir kalvye yada midi klavye aracılığı ile aşılabilir. Fakat bunu bu şekilde aşacaksak cihazı almaya değer mi bilinmez...

Can Elektronik'deki arkadaşlar cihazda KORG'un yeni nesil cihazlarında kullandığı ve bundan sonra kullanılacak bir ses teknolojisinin kullanıldığını söylediler.
Zaten bu da her haliyle belliydi, çünkü alette inanılmaz bir sound var...

Şahsım adına almayı düşünüyorum ama hem yanıma yük etmemek hemde biraz daha düşünmek adına bugün cihazı alıp çıkmadım...

Alacaklar tavsiyem;
İyi düşünmenizi öneriyorum.Söylediğim gibi nitelikli bir cihaz fakat bir amaca ve kitleye hitap eden bir cihaz...Özellikle Amerika ve Avrupa'da ev kullanıcıları, küçük çocuklar da hedef alınmış.
Hal böyle olunca bizim klasik pianistlerimizin şikayetleri çok tuhaf kaçardı doğrusu," edizurna niye yok, darbukalar niye böyle, asma davul niye şöyle, kitler şu bu gibi"
Ben sırf biraz Yamaha soundundan gelen sıkılganlığım ve "bir KORG'um olsun, küçük bir kızım var, o da kurcalasın" düşüncesiyle almayı düşündüm.Sahne kaygım v.s yok zaten ama soundundan, özellikle davullarından kayıtlarımda faydalanacağım kesin gibi görünüyor.
Yazdıklarımı dikkatle okuyarak karar verin neticede vereceğiniz para çok bir para olmamakla beraber ikinci el olarak bu fiyata alabileceğiniz hala kaliteli cihazlar var...

Selamlar...

Not:Cihazı incelememiz için bize fırsat tanıyan Can Elektronik ve Seyfi Bey'e teşekkürlerimi sunarım...
Bir de lütfen "Yamahacı ChordSolo Korgcu mu oldu" gibi tuhaf eleştiri yada sorular sormayın lütfen.Piyasa müzisyeni değilim, cihazları farklı amaçlar için alırım...

Ch.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Korg'un küçük devi, Mikro Arranger Hakkındaki Görüşlerim...

Site de bazı arkadaşlar bu cihazı merak ediyorlardı fikir sahibi olmak istiyorlardı,onlara iyi bir yol olmuştur bahadır abi fikirleriniz,

bencede elektro bağlamcılar için ritimbox olarak kullanılabilir ama sahnede düğünde v.s klavyesini kullanmak için alınabilecek bi klavye değil,küçük olması açısından bunları söylüyorum,şimdi cihazı denemeden özelliklerini görmeden bişey söylemem doğru olmaz,

bende bugün beyoğlun da deneme fırsatım oldu soundu güzel küçük pa60-80 gibi ama tuşları çok küçük geldi bana bende merak ettim aleti ama tuşlar yüzünden almaktan vazgeçtim ama alcak arkadaşlar varsa onlara hayırlı olsun ...

Bence güzel bir açıklama olmuş. Örneğin, benim gibi evde atıl bir orgu bulunanlar için midi bağlantısıyla iyi iş çıkarır. DSR2000' in klavyesini kullanarak iyi iş görür. Bu arada Can beyin bir bağlantı yapabileceğinden bahsetmişsin ama onu net anlayamadım. Belki kendisi ilerde bir açıklama yapar. Paylaşım için teşekkürler.

üstad güzel bi değerlendirme yapmışsın ellerine sağlık :) videolar nerde???

Moderatör tarafında düzenlendi:

herhangi bir pa serisi korg kullanıcısının düşünmesini gerektirmeyen bir alet ama evde hobi amaçlı kayıt yapan veya farklı markaların aletini kullananlara ritm açısından yardımcı olabilecek bir alet bence..en güzelide çocuğunuz için eğitiminde birebir diyebilirim..bilgiler için teşekkürler.

.en güzelide çocuğunuz için eğitiminde birebir diyebilirim..bilgiler için teşekkürler.
Ben buna pek katılamıyorum sevgili dostum. 3-5 yaşlarındaki çocuklar en azından oyun oynar gibi kurcalasın mantığı doğru olabilir ama müzik eğitimi alacak bir çocuk için profesyonel tuşların olması gerekir.

hocam yine harika bir inceleme yapmissiniz .objektif bir degerlendirme ve cok guzel bir türkçe

Mükemmel bir müzik adamından mükemmel yorumlar yine... Bilgiler için çok teşekkürler hocam. Çok faydalı olacağına eminim. Merak edenlere özellikle...

.
Bahadır hocam, bu güzel bilgilendirme için çok teşekürler.

Bu klavyeyi merak eden ve almayı düşünen arkadaşlarımız için çok faydalı bir bilgilendirme olmuş.

Tekrar Teşekürler...