• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Kusursuz müziklerin sırrı: Bilgisayarla hataları düzeltme

• Konbuyu başlatan odewin
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 9
  • Görülen : 4K

odewin

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
piano, bağlama, gitar
Oluşturduğunuz mid uzantılı dosyayı taşınır hafızaya ( orgun modeline göre usb bellek & sd bellek) atın. Hafızadaki dosyayı bilgisayarın masa üstüne alın.

Cakewalk Express programını çalıştırın. (Hataları düzeltme işinde üstüne program tanımam.) Midi dosyasını bu programla açın. Şarkıdaki her enstrumanı farklı yollarda (track) göreceksiniz. trackin üstüne gelince sağ tuşa basın. En üstte piano roll var. Ona basın klavyedeki notalara basma izlerinizi göreceksiniz. Hataları bularak düzeltin. Çok hızlı çalınması gereken yerleri hatasız çalabilirsiniz. Çok zaman alır ama kusursuz müzikler yaptırır. (Programı yayınlamak yasak. Programı istemeyin. Ben sadece adını veriyorum. Bendekinin Versiyonu Cakewalk Express 6.02 )

Not: Midi dosyası bilgisayarda org gibi güzel çalmaz. (Ses kartıyla alakalı.) Düzenleme bitince tekrar orgda çaldırın.

Sadece sesler üzerinde değil, İsterseniz ritm üzerinde de oynama veya düzenleme yapabilirsiniz.
Yani pahalı stüdyolara gerek yok. Küçük bir laptop size yeter...

Gördüğünüz gibi uygulamanın mantığı çok basit. Ama profesyonel müzikle uğraşan insanlar bu bilgiyi devlet sırrı gibi saklarlar. Artık öğrendiniz. Teşekkürü çok görmeyin :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Kusursuz müziklerin sırrı: Bilgisayarla hataları düzeltme

bu işlem cubasedede yapılabilir orgu baglıyorum mididen midiyi calarken cubaseden orgdan çalıor ritimleri bu aralar cubaseden yazıyorum. midilerle ugrasmak zor bunun yerine calmayı düzeltmek daha mantıklı bilgi için teşekkürler

Ben teşekkür ederim Djorhan. Aslında programlar arasında en meşhuru cubase. Ben cakewalk'a alıştığım için bana daha kolay geliyor. Org ve bilgisayarı tam kapasite kullanmayı yabancılar oranla daha az bilen bir toplumuz. Buna rağmen müzik yapma konusunda çok başarılıyız. Anlaşılan orgu üretenler de bunu detaylı şekilde kullanmamızı istemiyorlar. Çünkü hiçbir profesyonel cihazda menüler Türkçe değil. Orgu tam kapasite kullanırsak başarımız olağanüstü boyutlara geleceğini düşünüyorum. Yabancılar da bunun farkındalar.

Kim ne derse desin bana göre dünyanın en güzel müzikleri Türkiye'de yapılıyor.

Teşekkürler. org dan mid uzantılı dosyayı nasıl alacağız? Örneğin A2000 waw kaydediyor sanırım, sequancer den mi kaydedeceğiz? Basitçe anlatır mısınız?

Ben teşekkür ederim Djorhan. Aslında programlar arasında en meşhuru cubase. Ben cakewalk'a alıştığım için bana daha kolay geliyor. Org ve bilgisayarı tam kapasite kullanmayı yabancılar oranla daha az bilen bir toplumuz. Buna rağmen müzik yapma konusunda çok başarılıyız. Anlaşılan orgu üretenler de bunu detaylı şekilde kullanmamızı istemiyorlar. Çünkü hiçbir profesyonel cihazda menüler Türkçe değil. Orgu tam kapasite kullanırsak başarımız olağanüstü boyutlara geleceğini düşünüyorum. Yabancılar da bunun farkındalar.

bravo çok güzel tespitiniz var, katılıyorum

çok güzel bir noktaya degindin. bizim şoparlarımız var bizim 1 şoparımız tüm yabancı müzisyenlere taş çıkarır evvelallah :)

Teşekkürler. org dan mid uzantılı dosyayı nasıl alacağız? Örneğin A2000 waw kaydediyor sanırım, sequancer den mi kaydedeceğiz? Basitçe anlatır mısınız?

Sayın amattor; pa500tr'de sd kart girişi var, oraya kaydediyor. pa800 ve pa3x ler'de usb belleğe midi olarak kaydediyor.

Az önce a2000'i inceledim. Workstation klavyeye sahipsiniz. Üstteki modeller aranger klavyedir... Senin klavye bilgisayara bağlamaya ihtiyaç duymadan org üzerinde işi bitirecek güce sahiptir. Ama istersen bilgisayara bağlayabilirsin.
Her orgda değişik menüler var. Seninkinin nasıl kullanılacağını bilmiyorum.

Workstation klavyeler midi yazmak için, aranger klavyeler canlı performans için tasarlanmıştır.

Midi dosyası wav ses biçimine dönüştürülüyor. Ancak tersi mümkün değil. Yapan programlar var ama sağlıklı dönüşüm olmuyor. Ses bozuluyor.

teşekkürler radikal46 ve djorhan

Açıklama için teşekkürler.Ayrıca müdahalede bulunduğumuz bir MIDI dosyasını çaldırdığımız DAW yazılımında orgda çaldığı gibi audio ses çıktısıyla alabiliriz bu konuda ChordSolo üstadın bir açıklaması vardı ;

Teşekkürler DreamSongs .