• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

**kutlu doğum haftası**2013

Berkcik

GenelManagerKontrol
Yönetici
Administrator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Web sitesi
www.trakyamuzik.net
Enst.
YamaHa A 5000
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Nj75Cvm4tzY]Doğum günün kutlu olsun Sevgili peygamberim[/ame]

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=bybMVV2zvjo"]İnanlara güzel bilgileri ni aktarmıştır[/ame]

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: **kutlu doğum haftası**2013

rabbim dulalarımızı kabul etsin inşallah. teşekkürler paylaşım için.

Peygamber efendimizin dogum gunu kutlu olsun ....

Yalnız bizim bayramlarımız kurban ve ramazan bayramı her sene 11 gün yer değiştirirken neden peygamber efendimizin dogum tarıhı değişmiyor ... Sonucta o da diğer takvime göre belirlenmişti ?

Bana mantıklı bir şekilde açıklayacak birisi var mı ?

Yalnız bizim bayramlarımız kurban ve ramazan bayramı her sene 11 gün yer değiştirirken neden peygamber efendimizin dogum tarıhı değişmiyor ... Sonucta o da diğer takvime göre belirlenmişti ?

hocam insanın bir tane doğum günü olur. mesela benim ocak 1 yani yılbaşı gecesi. ve ben bildim bileli hep kışın geçti doğum günlerim. şimdi çocukluğumda bayramda köye giderdik erik ağaçları kiraz ağaçları çok meşhurdur. bütün akraba çocukları erik kiarz toplar yerdik. sonra zaman geçti delikanlı yaşlarımda bayramlarda kızlarla kartopu oynadık kızak yapık karda kaydık eğlendik, yine zaman geçti şimdi yaş 36 ve ben bayramı her mevsimde görmüş oldum. neden çünkü eski takvim takip ediliyor bayramlar için. aradaki bu gün farklarıda günleri haftalar, ayların ter değiştirmesine yol açıyor. peygamber efendimizin doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir o dönem kullanılan tavim değişiklikleri nedeniyle. tüm islam aleminde kabul edilen hesaplamalara göre 20 Nisan (9 Rebîülevvel) tarihine denk düşmektedir. eğer dediğiniz hesaplama yapılıyor olsaydı peygamber efendimizin doğum gününü tıpkı bayramlarda olduğu gibi senenin her ayında kutlamış olurduk buda mantıksızdır. dikkat ederseniz ''kutlu doğum haftası'' diyoruz kutlu doğum günü değil tarih net olmadığı için. umarım açıklayıcı olmuştur.

Çok teşekkürler ...

O zaman bayramların da sabit olması gerekmıyor mu ? Mevlüt kandili ne anlama geliyor o zaman , o da bildiğim kadar Peygamber efendimizin dogumu için ...

Çok teşekkürler ...

O zaman bayramların da sabit olması gerekmıyor mu ? Mevlüt kandili ne anlama geliyor o zaman , o da bildiğim kadar Peygamber efendimizin dogumu için ...

peygamber efendimizin dünyaya teşrifleri olan ''mevlid'i nebevi'' bizde ''mevlüt kandili'' olarak anılmaktadır. mevlüt kandilinde süleyman çelebinin kaleme almış olduğu Vesilet'ün necat isimli şiiri, melüt ismiyle çoşkulu bir şekilde senelerdir, dertte, doğumda, ölümde okunmasıyla yüzyıllardır süregelen bir anma şekli olarak devam etmektedir..

ilave olarak bayramlarında yeni takvime göre belirlenen bir tarihte olmasıda mantıklı oabilir fakat bu durum tartışılır bir konu. aslına uygun eski takvim dikkate alınarak bu sistem yüzyıllardır devam ediyor.

Çok mantıklı sorduğun soruya cevap seni ikna ettimi? Halen uçan halılar masallarındayız. Fennen olumlu yanıt gene alamadın dimi? Boş ver uğraşma, değmez. Her zaman aklının ve fikrinin doğru olduğuna, gördüğüne ve tutabildiğine inan gerisi boş. Allah, senin tertemiz kalpli bir kul olmanı emreder. Bunuda size akıl verdim der. Önemli olan bu aklı hangi gayede ve ne şekilde kullanman senin inisiyatifindedir. Geçici kullara değil, kalıcı öteki aleme göre hareket etmen, ruhani menfaatinedir. Belki iyi niyetinden dolayı bu fani dünyada iylik düşündüğün müddetçe fırsatçılardan dolayı yiyeceğin kazık büyük olabilir. Tanrı katında mağdur olduğundan mükafatlandırılacağından kuşkum yok. Bırak, sana kazık atanın oradaki hali nicedir, onu bir düşün. İlahi yönden naçizane fikrim. Diğer fikirlerede saygım sonsuzdur. Her koyun kendi bacağından asılır. Kalın sağlıcakla................

Çok mantıklı sorduğun soruya cevap seni ikna ettimi? Halen uçan halılar masallarındayız. Fennen olumlu yanıt gene alamadın dimi? Boş ver uğraşma, değmez. Her zaman aklının ve fikrinin doğru olduğuna, gördüğüne ve tutabildiğine inan gerisi boş. Allah, senin tertemiz kalpli bir kul olmanı emreder. Bunuda size akıl verdim der. Önemli olan bu aklı hangi gayede ve ne şekilde kullanman senin inisiyatifindedir. Geçici kullara değil, kalıcı öteki aleme göre hareket etmen, ruhani menfaatinedir. Belki iyi niyetinden dolayı bu fani dünyada iylik düşündüğün müddetçe fırsatçılardan dolayı yiyeceğin kazık büyük olabilir. Tanrı katında mağdur olduğundan mükafatlandırılacağından kuşkum yok. Bırak, sana kazık atanın oradaki hali nicedir, onu bir düşün. İlahi yönden naçizane fikrim. Diğer fikirlerede saygım sonsuzdur. Her koyun kendi bacağından asılır. Kalın sağlıcakla................
üstteki iki yorumumdan arkadaşın sorduğu sorulara gereken mantıklı ve somut cevapları yazdım. inanır inanmaz orasını bilmem. zaten bu konu inananları ilgilendiren bir konu. inancı olmayana nedesek boş.
yaşınıza hürmeten mesajınıza gereken cevabı vermiyorum. uçan halılara itimadınız yok sanırım. sizin halı lpg ile çalışıyor heralde. dikkat edinde lpg niz birgün bittiğine uçan halılarla üzerinizden geçen insanlardan medet ummayın :)

üstteki iki yorumumdan arkadaşın sorduğu sorulara gereken mantıklı ve somut cevapları yazdım. inanır inanmaz orasını bilmem. zaten bu konu inananları ilgilendiren bir konu. inancı olmayana nedesek boş.
yaşınıza hürmeten mesajınıza gereken cevabı vermiyorum. uçan halılara itimadınız yok sanırım. sizin halı lpg ile çalışıyor heralde. dikkat edinde lpg niz birgün bittiğine uçan halılarla üzerinizden geçen insanlardan medet ummayın :)

Sevgili kardeşim, beni sen dahil kaç kişi bu sitede imansız ve inançsız olarak kabul etmişsiniz, eyvallah. Ama çok yanlış düşünüyorsunuz. Acaba sendeki iman, bendekinin 10' da 1' i olabilirmi? Bunu ne sen nede ben bilirim, Allah bilebilir. Onun için büyük konuşmayın ve bilmeden günaha girmeyin diyeceğim ama yüreğiniz safiyane ise Allah yinede günah yazmaz. Bilinçsizce yapılan hataların (kasti olmadan) Hep affedicisidir Rabbim. Dinimize sonradan sokulan hurafelere, totemlere, türbelere bez bağlamalara vs. bir çok safsatalara garip dedelerimizin nenelerimizin inanmış olduğu masallara inanmasak. Kolaya kaçmasak fenamı olur. Dinimizde ilim bilmem nerdeyse bulun demiş. Dinine gerçek düşkün bir insan en azından Kuran ı kerimi araştırır. Özellikle anladığı dilde. Hazmede, hazmede. Dinin gayesi insanı doğru yola sevketmesidir. Bu kalben olmalıdır. Şeklen emredilen şeyleri yapabilirsiniz, ya nefis olarak. Asıl konu budur. İnsanı insan yapan nefsine yenik düşmemesidir. Bunu gerçekten becerdiğinde geriye bir şey kalmıyor. Anlatılcak çok şey var ama ne buraya sığar, nede uygun düşer. Genede kalın sağşıcakla..............

Sevgili kardeşim, beni sen dahil kaç kişi bu sitede imansız ve inançsız olarak kabul etmişsiniz, eyvallah. Ama çok yanlış düşünüyorsunuz. Acaba sendeki iman, bendekinin 10' da 1' i olabilirmi? Bunu ne sen nede ben bilirim, Allah bilebilir. Onun için büyük konuşmayın ve bilmeden günaha girmeyin diyeceğim ama yüreğiniz safiyane ise Allah yinede günah yazmaz. Bilinçsizce yapılan hataların (kasti olmadan) Hep affedicisidir Rabbim. Dinimize sonradan sokulan hurafelere, totemlere, türbelere bez bağlamalara vs. bir çok safsatalara garip dedelerimizin nenelerimizin inanmış olduğu masallara inanmasak. Kolaya kaçmasak fenamı olur. Dinimizde ilim bilmem nerdeyse bulun demiş. Dinine gerçek düşkün bir insan en azından Kuran ı kerimi araştırır. Özellikle anladığı dilde. Hazmede, hazmede. Dinin gayesi insanı doğru yola sevketmesidir. Bu kalben olmalıdır. Şeklen emredilen şeyleri yapabilirsiniz, ya nefis olarak. Asıl konu budur. İnsanı insan yapan nefsine yenik düşmemesidir. Bunu gerçekten becerdiğinde geriye bir şey kalmıyor. Anlatılcak çok şey var ama ne buraya sığar, nede uygun düşer. Genede kalın sağşıcakla..............

hocam bizim kimseye dinsiz falan dediğimiz yok bu sizin fikriniz. ayrıca hurafeye falan inandığımızda yok. elimizin altında bilgisayar var internet var. merak ettiğimiz konuyu arayıp öğrenme imkanımız var. arkadaşın sorduğu tüm soruların somut cevaplarını yazdım okuduysanız. bunların hiç birisi hurafe değildir gerçektir. hurafeye inanacak kadar bilinçsiz cahil insanlar değiliz. sizin kast ettğiniz insanlar yüz yıl öncesinde kaldı. bir atasözü var: parayla imanın kimde olduğu belli olmaz derler size dinsiz demiyorum fakat şu konuya yüzlerce cümle kurdunuzda peygamber efendimizin doğum gününü kutlarım diyemediniz neyazıkki :)