• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Macun Çalmak..

Burak A.

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Web sitesi
ennlist.com
Enst.
Korg PA600 QT
Selamlar,hayırlı ramazanlar..Üstadlar orgta bir şarkıyı çalmak istediğimde biraz deneme sonrasında notasını akorunu kendimce bulup çalıyorum,zaten çoğu şarkının çalınışıyla alakalı da video portallarında solfejleri mevcut ancak ben macun çalmak istiyorum,ve ne yazık ki internette bununla alakalı bir video solfej yok,ya da nasıl çalınacağıyla alakalı bir bilgiye rastlayamadım.Çalınan bir şarkının arasında küçükte olsa macun çalarak geçmek istiyorum.Yardım edebilecek ustalara şimdiden teşekkürler.

Cevap: Macun Çalmak..

Bunu kimse burda antamaz..
Bol bol calisman gerek ...
ondan sonra daha cok calisman gerek...
Daha sonra en cok calisman gerek....
30 yillik klavyeciyim hala Yotube acip Piano exercise lerini seyredib ögreniyorum.
Zamanla parmaklar hizlanacak...
Ama dedigim cok calisman lazim.

Macun çalmak zordur duyguyla alakalıdır .

Çalışmadan hiç birşey olmaz tabi bende severek çalışmaya devam ediyorum ama en azından hangi makamda dolaşılarak çıkarılır v.b gibi küçük ipuçları verebilirseniz hem bana hemde aynı konuda meraki olan insanlar bilgi sahibi olmus olur..

Selamlar,hayırlı ramazanlar..Üstadlar orgta bir şarkıyı çalmak istediğimde biraz deneme sonrasında notasını akorunu kendimce bulup çalıyorum,zaten çoğu şarkının çalınışıyla alakalı da video portallarında solfejleri mevcut ancak ben macun çalmak istiyorum,ve ne yazık ki internette bununla alakalı bir video solfej yok,ya da nasıl çalınacağıyla alakalı bir bilgiye rastlayamadım.Çalınan bir şarkının arasında küçükte olsa macun çalarak geçmek istiyorum.Yardım edebilecek ustalara şimdiden teşekkürler.

1- Acaip şekilde makam bilmen gerekir. makan bilme oranına göre duygu geçişleri o oranda artacaktır.
2- Makamlardaki geçiş arızaları bilmen gerekir.
3- Klavyendeki sesler bu macun çalma şekline ve duyguya göre ve de legatoya uygun olmalı.
4- Bu seslerin basma bırakma tutma gibi rezoranslar iyi ayarlı olmalı.
5- Mümkün mertepe yakın çalma şeklinde bilek ve parmak hareketleri daha ön planda ve yarım sesler ı parmak ucu ile okşama yöntemini de kullanmalısın.
6- Pitch bendi de iyi kullanmalısın.

Bu kadar kolay :)

En iyisi macun çalan birini bul ve dinle. Ama canlı dinle gör. Yeterki tekniği kap.

Hiç olmadı hicaz re kararda , f# notasında pitch bend'i sola , la notasında pitch bendi sağa kaydır. Bunu defalarca yap o armoniye alışsın kulağın. Profilimde çiftetelli sololardan aynı hareketi benim de yaptığımı görebilirsin :))