• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Misket & Ankara' nın Bağları Pa900 Deneme

• Konbuyu başlatan My75
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 10
  • Görülen : 3K

My75

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
yok
Arkadaşlar biliyorsunuz genelde batı ve slow takılırım..Biraz bunun dışına çıkmak istedim,yıllardır çalmıyorum neredeyse,elimden geldiği kadar çaldım..

Bu arada Ankara'nın bağlarında hatalar olabilir,çünkü fazla icra etmedim...

İyi dinlemeler...

Cevap: Misket & Ankara' nın Bağları Pa900 Deneme

eline,yüreğine sağlık kardeşim.oyun havalarına geçiş yapmışsın.bu alanda da elinden temiz ve güzel bir iş çıkacağına eminim.başarıların daim olsun.kardeşim benim senden bir ricam olabilirmi,eğer hoş gönlünden geçerse taverna sanatçılarımızdan,atilla kaya,ümit besen,arif susam,nejat alp,birde sinan özen,bergen,güllü gibi sanatçılarımızdan da bişeyler çalabilirmisin.

eline,yüreğine sağlık kardeşim.oyun havalarına geçiş yapmışsın.bu alanda da elinden temiz ve güzel bir iş çıkacağına eminim.başarıların daim olsun.kardeşim benim senden bir ricam olabilirmi,eğer hoş gönlünden geçerse taverna sanatçılarımızdan,atilla kaya,ümit besen,arif susam,nejat alp,birde sinan özen,bergen,güllü gibi sanatçılarımızdan da bişeyler çalabilirmisin.

Teşekkür ederim,ilk fırsatta isteğini yerine getiririm kardeşim..Sağlıcakla kal..

Soft çalışmalarınıza alışmistim bu biraz sert geldi ama güzel olmuş elinize sağlık

Mesut eline sağlık, yine temiz bir çalışma olmuş. Şöyle söyliyeyim, biz yada ben bu tarz parçaları hep büyük üstadlardan dinledik, tabi onlar çok farklı süslüyorlar. Seninkide standart, güzel, temiz ve bazı düğün salonlarında duyduklarımızdanda daha iyi olmuş. Arada güzel nüanslarda var ama bence senin tarzın belli, ve o tarzı layıkı ile yapıyorsun.

Senden nostaljik türkçe parçalardan oluşan bir potpori dinlesek çok iyi olurdu :)

Teşekkür ederim arkadaşlar,üstatlar..Evet aslında genelde slow yaptığım için birde tarzımın dışına çıkmak istedim..Tarzım dışında derken 1998-2004 yılları arasında düğün salonunda az çalmadık,belki çalışımdan bu konuya uzak olduğumu düşündünüz ama aksine zamanında oldukça ter döktük..

Gösteriş yapmamak adına ilk oyun havam olduğu için,meyan ve kanun show yapmamış olabilirim :) ama ilerde belli olmaz biraz ısınırsam güzel bir potbori yaparım..Nerden baksanız 10 senedir oyun havası çalmıyorum,sadece ayda yılda bir o yüzden parmaklar ölü durumda...

1 hafta klavye çalmayın parmaklar hemen küser seri çalmada,bu böyledir..Biz haftada enaz 5 düğün yapardık ve inanın parmaklar zehir gibi açılırdı,şimdi nerdee..Kısacası bu bahanem benim,surda bir kaç gündür yine çalıyorum parmaklar açılmaya başladı..

Üstadım Ümit Besen' den çok sevdiğim ıslak mendili bir ara icra ederim,böyle yavaş yavaş takılırım artık :)

Yahu birde süslemelere takılmayın,adam kral macun çekiyor ama akor rastgele...

Sevgiler,saygılar..

Aksine konuya uzak olmadığın belli, çünkü dediğim gibi güzel nüanslarda var. Macun veya pitch bend kullanımı vs. bunlarda ayrı meziyet, ayrı tat ama tadında bırakılırsa. Tadında bırakılmalı çünkü akor basmaya vakit kalmalı. Akor demek orkestra demek bir bakıma. Orkestra bir yerden, solo başka yerden olursa, kulaklarda yenik düşen daima solo olur :)

Be güzel kardeşim, ''Nerden baksan 10 yıldır oyun havası çalmıyorum. Ayda yılda bir, bu yüzden parmaklar ölü'' demişsin. Galiba sende benim gibi nota dan muafsın ! Şahsen ben daktilo yu 10 parmaktan ziyade iki parmakla yazardım ve çok üst seviyede. On parmak eğitimi, iki parmak bilenden ziyade hiç bilmeyen çok daha kolay alırmış. Aynı, notaların parmaklara oturması gibiymiş derler. Laf. Eğitim, sadece müzikte ön planda olsaydı, Yıldız Tilbe gibi bir tam cahil diye nitelendirdikleri, bu kadar önde ve başarılı olamazdı. Onca konservatuar mezununa rağmen. Yüzmek ve bisiklet kullanmak gibi yıllar geçsede unutamıyacağımız melekelerde var. Sadece hamlıktan takatımız kesilir, hepsi bu. Bu notalı dada nükseder. Heleki o macun dediğin, sanıyorum pitch bend olayı, tam bir fiyasko. Hep söylerim org (aslında bana hiç ters olmayıp) gerçek olarak kiliselerde boy gösteren borulu alettir. Biz klavye kullanmaktayız. Bundan sonra bunun adı lütfen kalvye olarak kalsın. Benimde yarım yamalak yaptığım ve çok özendiğim akor meselesi, işte sağ elden sonra gelen sol elin ustalığı.Bence buna adapte olmalıyız şeker macunundan ziyade.:D Mesut ne yaparsan yap lütfen macunlu olmasın. Üstü az kurulu bir pilav yap, daha makbule geçer.:D:D Kolay gelsin benim modern kardeşim.............

:) Üstadım güldürdünüz beni ama şu var..Ben gerçekten bahane dediğim olayı yasıyorum,yani ne kadar klavye caldığınızı bilmiyorum ama kullanan arkadaşlarımız daha iyi bilir..

Tamam doğrudur belki daktilo yazmak gibidir notadan çalmak ama nota bilenin performanstan düşmemesi söz konusu değil,yani şu olay sadece bendemi var??

Mesela;

Soğuk havalarda parmaklarım işlemez,aynı karıncalar gibidir,soğukta seri hareket etmezler..

2.si bir süre çalmayayım,parmaklarım yağlanmaya ve paslanmaya başlar,yani bunun nota bilmek veya bilmemekle alakası yoktur,bir futbol maçına çıkmadan önce ısınma hareketleri yapmak gerekir..

Ben genelde parmaklarımı ısıtmak için yavaştan başlayarak ya payduşka çalardım yada tempo 140-150-160 ları zorlayarak nihavent longa çalmaya çalışırdım,yani parmakların ısınması ve acılması bana şart :9

Bu arada bende hiç bir zaman org kelimesini kullanmam,bu konuda haklısınız..Hülya Avşar org dedikçe hatta çok kıl olurum..Ama toplumumuza yerleşmiş,org derler,orgçu derler v.s

Macun dediğimiz olay ise yerinde ve usta eller tarafından yapılırsa tadından yenmez ama benim önceliğim 1. önceliğim her zaman akordur,karar notada kalıp yerinde yapılması makbulumdur..

Üstelik meyan ve kanun show dediğime bakmayın,espri amaçlıydı,bizimde kendimize göre yaptığımız bir kaç süsleme işte,ama bu konuda hakkını veren üstatlarımız varki çok imreniyorum ama bir türlü onları dinleyipte üzerinde çalışma yapma, kendimi geliştirme gibi bir şansım yada vaktim olmadı..

Birde evet bende nota konusunda muafım yani bilirim ama işleyemem diyelim..İlk başladığım zamanlarda çok üstüne düştüm ama olmadı,çok sıkıldım v.s bıraktım..Ama akor konusunda major,minör,7,6,sus2,sus4,eksilmişler,dominantlar,dimler v.s bunları zamanında çok iyi analiz ettim,yani ezber değil,hangi mantıkla oluştuklarını öğrendim ve bugün artık bunları tamamen hissederek basıyorum..

Nota olayı kitap okumak gibidir,yeterki alışın gerisi gelir..

O konuda haklısınız,içinizde cevher ve arzu yoksa duygularınızı parmaklarınıza yansıtamazsınız..Programlanmış robottan farkınız kalmaz..

Kimisinin durumu vardır merakı yoktur değerini bilmez,kimisinin ise imkanı yoktur ama o yoklukta bir şeyler yapmaya çalışır..Kendimden bilirim,Roland E-70 in popüler olduğu dönemlerde kedinin ciğere baktığı gibi alete bakar iç çekerdik..O dönemler öğrenciydik tabi pek gelirimiz yoktu..Casio ile idare ederdik :)

Ama şimdi öylemi,eskiye nazaran artık daha kolay,en azından kredi kartı taksit seçenekleri var yada 1 aylık maaş ile enazından yine iş görür bir alet alınabiliyor..Yada internetten istediğin bilgiye ulaşabiliyorsun yani sahaflara gitmeye gerek yok..Ama yinede eski daha güzeldi,en azından zorluklarla elde ettiğin şeylerin kıymetini daha iyi biliyorduk..Şahsen kendi adıma yorumluyorum,ben çok zorluklar çektim :))

Neyse hoş sohbetiniz için teşekkür ederim..

Aynen katılıyorum üstadım,ama bence bizler eskidik ve eski günleri unutamıyoruz..Şimdikiler için ise bir 20 sene sonra aynı muhabbetler geçeçek..Diyeceklerki "Şu kıçı kırık Tyros5 yada Pa3x 'e bile iç çekerdik "

Bak buna gülerim işte,olacağına bak... :)