• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Müzisyeni Bıktıran 10 Neden

RoMaN39

Administrator
Yönetici
Administrator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Web sitesi
www.trakyamyzik.net
Enst.
Korg pa80
İstediği Müziği Yaparak Para Kazanamamak.

Gönül isterki jazz seviyorsan jazz çalıp para kazan, rock seviyorsan rock yapıp para kazan. Ne klasik müzikçiler var ülkemizde, günde 80 defa ankaranın bağları çalan. Ne yazık ki sevdiğin müziği yapamıyorsun arkadaş. para kazanmak için yeri geldiğinde düğüncüde oluyorsun, abe kaynanayada bağlıyorsun. keşke yeri gelmese...

1. Sana Israrla Nasıl Sahne Yapman Gerektiğini Anlatan Mekan Sahibi.

Gel biraz oturup konuşalım der, ve başlar sana işini öğretmeye.

-Biraz daha müşteriye oynasan, isteklere cevap versen çok iyi olur kardeşim. şimdi müzik öyle bişey ki müşteri senden hep aynı tarz istemez biraz farklı şeyler ister. mesela roman havasımı istiyo çal abim nolcak ne kaybedersin? bak falanca falanca grubu ünlü yapanda benim onlarda ilk senin gibi çalıyodu burda........

2. Parası Olmadan Mekan İşletebilen, Olağan Üstü Yeteneklere Sahip Mekan Sahibi.

Mekan açmıştır, arabası vardır, evi vardır, hatta o mekan dışında yaptığı başka işlerde vardır, evlidir, çocukları vardır, ev geçindirir ve bunların hepsini parasız yapar. Nasıl bir yetenektir, nasıl bir işletme dehasıdır bu anlamak mümkün değildir. Çünkü ne zaman müzisyene para vermesi gerekse parası yoktur ve borç batağındadır. Demekki herşey para değilmiş. Bazı insanlar parasızda patron olabiliyormuş. Gerçekten olağan üstü, tebrikler müthiş insan!

3. Sahnede Yaptığın Tarz Belli Olmasına Rağmen, Yapmanın Mümkün Olmadığı Şarkılar İsteyen müşteri.

Pop müzik yapıyorsundur, mekanda zaten o tarz bir mekandır, ama adamın teki gelir metal müzik ister, ve sen çalamayınca sana kötü müzisyen gözüyle bakar, ortamındaki diğer arkadaşlarıyla sahneye alaycı gülüşler yollar. halbuki çözüm çok basittir. İstediğin tarz müzik yapan bir mekana gidersin olur biter.

4. Müzik Yapılan Mekanı Sadece Erkek Müşterilerin Doldurması.

İster kadın ol ister erkek, karşında oturan müşteriler sadece erkeklerden oluşmuşsa, kahvehanede müzik yapıyormuş hissine kapılırsın. Romantik şarkıları karşında oturan 25 erkeğe baka baka söylemek, bilinç altında derin izler bırakabilir.

5. 4 kanallı, 20 yıllık mikseri sahneye koyup, 5 kişilik bir orkestradan güzel müzik isteyen işletme.

Sadece sesi alıp kabinlere aktarıyor olabilmesi onlar için yeterlidir. Ne gerek vardır birazcıkta olsa kaliteli bir sisteme. Bu mekanlarda monitör filanda yoktur, varsada çalışmıyordur.

6. Garsonmaister...
Soundcheck'i garsonların yaptığı mekanlar vardır. Evet evet bildiğin bası tizi herşeyi garson ayarlar, siz çalarken kafasına göre sesi kısıp açar, ses sistemleri konusunda uzman kişilerdir.

7. Clup Yapçaz Artık Kaarşim.

2 aylık anlaşmıştın oysa, çalıcaktın iki ay o mekanda. işlerini ona göre ayarlamıştın. noldu? kardeşim gılap yapçaz biz dedi bitirdi işi patron dimi? sanki anlaştığın adam o değilmişçesine hemde.

8. "Biz Bütün Gün Çalışıyoruz Siz 2 Saat Çalıp Gidiyosunuz hemde daha fazla para kazanıyosunuz"

Bir müzisyenin sadece sahnede çalıştığını zanneden kişinin kurduğu cümledir. Oysa ki, bunun egzersizi var, provası var, o var bu var varda var...

9. 30 Tane Hareketli Şarkı Çalıp, 1 Tane Slov Çaldığında "hareketlenelim yeaaa" diye tepki gösteren kitleye müzik yapmak.

Bünyede sinir yapar...

10. DJ çakmaları.

Tabi ki dünyaca ünlü, gerçekten hayran kalınası işler yapan dj arkadaşlara lafımız yok ama, youtube'den şarkı indirip mekanda çalarak bu iş yapılırmı be kardeşim? önlerindede bir ton dj seti vardır ama hepsi kapalıdır. Arada bir onlarla oynuyormuş gibi yaparsın, o sırada müzik bilgisayardan çalmaya devam eder. ve yıllarını müziğe adamış insanlardan daha fazla para kazanırlar. Sorsan en kral müzisyen onlardır. Hiç bir iş yapamayan, dj oluyor bu ülkede !

Konuyu buradan fotoğraflıda görebilirsiniz
.
.
.

.
.
.
.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Müzisyeni Bıktıran 10 Neden

11-Daha oynak bir şey yokmu Zaten o sırada oynak bir oyun havası çalıyorsundur, buna ayak uyduramayan özellikle edepsiz bir kadın gelir...

12-Ankaranın bağlarını çalsana O sırada zaten ankaranın bağlarını
çalıyorsundur:D

13-Kalitesi düşük yerde, kültürsüz insan ve veletler Küçücük veletler bile bir şey istemeye gelir biri gider biri gelir veya hepsi aynı anda gelir anaları danaları bütün sülale hele yaşlı heriflere ne demeli karı gibi müziği takip edip gelip bir şey söyler yaşına başına bakmadan utanmadan:D

14- Yine kültür seviyesi düşük ortam birbirlerine kur yapmak isteyen cahil gençler , düğün salonunu disko zanneden garibanlar, ortamı hızan yerine (kızgınlığa gelen hayvanların çiftleştiği yer)çevirirler :D

15-Güzel birşeyler Çal!
Piyanist Şantör abimin 11.seçeneğinin değişik hali+ ek olarak bana güzel birşeyler çal diyen bayanlar!o zamana kadar zaten ne tür oyun havası varsa hepsini çalmışsındır ama bana güzel birşeyler çal derler.mesela siz ne istiyorsunuz diye soruyoruz ben bilmem der:((((

müziği sadece eğlence unsuru olarak görülmesi beni en tedirgin eden şeylerin başında gelmektedir.

Vay abim ne güzelde anlatmışsın bir müzisyenin hayatını

16 da kalmış abilerim devam edim müsadenizle; düğününü tam bitirecekken gelip son bi oyun havası daha diyenler.. Halbuki onu isteyenler düğünde hiç görünmeyip son anda oynayası tutanlar olur genellikle.

17. Mekan sahibi gelir ortamı biraz canlandırsan pavyon havası gibi oldu. Patronun yüzüne karşı İÇİNDEN neler neler dediğin an :D

18. En en en gıcık olduğuuum cümle bir kaç kerede iş bırakma sebebim oldu zaten artık sesi kabinlerden duymadığın için orgun hoparlörünü açarsın ama patron yada garson gelir SESİ BİRAZ DAHA KISSANA.... der işte o zaman yıkılıyorum....

19. Bir oyun havasına daha yeni başlamışken "Havayı kes, askerler oyanayacak demeleri..."

daha çok neden varda haberde okudum dikkatimi çekti paylaştım arkadaşlar

daha çok neden varda haberde okudum dikkatimi çekti paylaştım arkadaşlar
Nede olsa merhum Nejat Levent' le masa paylaşmış bir insan olduğunu biliyorum. Rahmetlinin kültürünü en çok alanlardan biri olarak belli oluyor, Kutlarım. O, yoksa bile tahminim aldığın fikirleri ve söyleşileri zihninde tasarlayıp burada yazıya dökmen. Bravo. Onun eksikliğini aratmayacağın besbelli ve devamı olur inşallah. Yinede başkasından duymamam ilginç yapıyor bu söylemin. Bu konuşmanda (ben müzisyen bile değilim, sadece çalarım) gelecek kuşakların önünü açacağın dan ve yol gösterici olacağından eminim. Yeterki böyle soluklu konuşmanın devam etmesi yönünden. Kal sağlıcakla derim.............