• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Nasıl bir yol izlemem lazım?

trakya59

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Yok
2016 Şubat ayından beri klavye çalmaya çalışıyorum.Nisan ayına kadar kendi kendime çalıştım.Nisan'da Eskişehir'de Mayıs sonuna kadar kursa gittim.Okul kapanınca bende Çerkezköy'e(Tekirdağ'a) geri geldim.Geldikten 1 hafta sonra kurs buldum.Burda hoca direk parça çaldırdı.Kursta piyano çalıyorum.Evde klavye çalıyorum.Asıl sorum şu ezberden çalamıyorum,illaki kağıda bakmak zorundayım.Nota okumanın dışında öğrenmem gereken neler var.Armoni,konturpuan,kompozisyon,makamlardan hangileri,dörtlüler beşliler,Bu işi öğrenmek isteyen herkes gibi şunu merak etmekteyim.Ne zaman klavye de sıfırdan bir parça yazacak hale gelebilirim.Ben biraz teori özürlü bir insanım.Elimden geldiğince İ.Hakkı Özkan'ın türk musikisi usul ve velveleri kitabını çalışıyorum.Daha sırada Nurhan Cangal Armoni bir elektronik müzik kitabı var.Ekstra olarak paul hindemit bestecinin dünyası ve müziğe giriş kitapları var.

Cevap: Nasıl bir yol izlemem lazım?

Zaten doğru yoldasın bence. Piyano eğitimini ihmal etme derim. Usülleri vs. de çalışıyorsun zaten. Türk müziği için bol bol eser dinleyip kulağı doldurman lazım ki notaya bakmadan çalabilesin. Zaman isteyen işler, 6 ay çok kısa bir süre.

Cevap: Nasıl bir yol izlemem lazım?

Bir kere batı müziği ile Türk Sanat müziği arasında hem ses,hemde usul yönünden dağlar kadar fark vardır.Türk Müziğinde Koma değerleri ve makamlar vardır.Eğer Türk müziği ile uğraşacaksanız türk müziği eğitimi görmelisiniz.Bunu metodlarlar veya internetten kendinizi eğiterek de yapabilirsiniz.Batı müziğinde nasıl nota kalıpları varsa,Türk müziğinde de makamlar vardır.Örneğin Batı müziğinde Do minör,Sol majör gibi kalıplar var biliyorsunuz,Türk müziğinde de bunun karşılığında Rast Perdesi,Hicaz perdesi,Hüseyni perdesi,nihavend perdesi gibi makam karar sesleri vardır.Gözünüzde büyütmeyin,çalışırsanaz hepsini becerirsiniz.