• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Önemli lütfen şarkı söyleme....

klavyeci07

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg PA600
Arkadaşlar bir şeyi merak ediyorum çözmüş de değilim aslında...Bir şarkıyı en rahat hangi tondan söyleyebiliriz...Yada şu sekil de sorayım bir şarkıyı pesinden veya tizinden söyleme gibi bir ayrım var mı?varsa hangi kararlardan pes hangi kararlardan tiz okuyabiliriz... Tabi şarkının yapısı veya kişinin ses yapısı ile alakalı bir durumda söz konusu muhakkak..ama genel olarak soruyorum....bazı arkadaşları dinliyorum aynı eseri gayet rahat söylerken bir diğeri zorlanıyor...Hatta zorlanmayan nağme bile yapıyor....Örneğin ankaranın bağları şarkısını pesten ve tizden hangi tonlardan okumalıyız sizce..Farklı örneklerde olabilir...Umarım derdimi anlatabilmişimdir....

Cevap: Önemli lütfen şarkı söyleme....

Guncelll...

Şarkıların orjinal tonları farklı olabiliyor, hem ifadesi hem de söyleyen sanatçının ses aralığına göre değişir. Aynı eseri farklı tonlardan okuduğunuzda ortaya çıkan etki farklı olabiliyor. Bence şarkıyı söyleyen insanın önce kendi ses aralığını, rahat okuduğu tonu bulması ve bilmesi lazım. Daha sonra okuduğu parçaları bu tona transpoze ederek okuması gerekir. Parçanın ses aralığı da önemli. Örneğin bazı parçalar 5 ses aralığında gezinirken (örneğin höllük eledim türküsü) , bazıları çok daha geniş aralık ister ( örneğin cahildim dünyanın rengine türküsü). İlk bahsettiğimiz türküyü birçok tondan söyleyebilirken, ikincisini sesimizin en tize yakın kısmıyla girdiğimiz için sadece belli tonlarda söyleyebiliriz. Yani parçaya ve söyleyenin ses aralığına göre davranmalıyız. Kolay gelsin.

Şarkıların orjinal tonları farklı olabiliyor, hem ifadesi hem de söyleyen sanatçının ses aralığına göre değişir. Aynı eseri farklı tonlardan okuduğunuzda ortaya çıkan etki farklı olabiliyor. Bence şarkıyı söyleyen insanın önce kendi ses aralığını, rahat okuduğu tonu bulması ve bilmesi lazım. Daha sonra okuduğu parçaları bu tona transpoze ederek okuması gerekir. Parçanın ses aralığı da önemli. Örneğin bazı parçalar 5 ses aralığında gezinirken (örneğin höllük eledim türküsü) , bazıları çok daha geniş aralık ister ( örneğin cahildim dünyanın rengine türküsü). İlk bahsettiğimiz türküyü birçok tondan söyleyebilirken, ikincisini sesimizin en tize yakın kısmıyla girdiğimiz için sadece belli tonlarda söyleyebiliriz. Yani parçaya ve söyleyenin ses aralığına göre davranmalıyız. Kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim bilgiler için....

Guncelll...