• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Öneri Almak İstiyorum...

• Konbuyu başlatan Silver
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 13
  • Görülen : 3K

Silver

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Arkadaşlar iyi geceler hepinize benim sizlere bir sorum olacak. Ben yaklaşık 5-6 Senedir müzikle uğraşıyorum daha çok düzenlemeler vs ile meşgul oluyorum sormak istediğim konu şudur normalde ben synthesizer( virus ,novation) çeşitli DAW'lar ve midi klavye ile çalışıyorum.Şimdilerde ise bir org almak istiyorum ama istediğim org kesinlikle yeni model orglar dan değil ben daha çok eski soundları olan orglardan yararlanmak istiyorum ve bu orgları araştırdığımda kafam haylice karıştı çünkü bunları edinmek ve temizlerini bulmak oldukça zor baktığım orglar arasında Roland E86 G600 G800 G1000 Korg İ3 Korg İ4s var ve sizlerdende önerilerinizi edinmek isterim. Takıldığım olay bu orgların eski vintage soundlarıdır bunları normalde o kadar DAW vs ilede uğraşsanız kesinlikle yapmak çok zor mesela Cengiz Kurtoğlunun 1986 yılındaki albümdeki drum patternleri soundları falan eşsiz belkide abartıyorsun diceksiniz ama ben böyle ufak nüanslara çok takılı kalıyorum çevremde yeni model orgları olan arkadaşlarımla görüştüm o orgları kullandım ama istediğim hazzı alamadım umarım anlatabilmişimdir. Siz arkadaşlardanda bir öneri bekliyorum bana bilgi verebilirseniz çok ama çok sevinirim

Cevap: Öneri Almak İstiyorum...

verdiğiniz orgların hepsi yetersiz kalıyor.. bk5 öneririm.. olmazsa g600 ve korgi4s ikisini bir arada öneririm..

Teşekkür ederim peki bu saydığım orglara gerekli kartları ve sesleri tamamlasamda işimi görmezmi yada belkide hepsinin sınırlı sayıda kart ve bankaları vardır yanlışmı biliyorum acaba

Teşekkür ederim peki bu saydığım orglara gerekli kartları ve sesleri tamamlasamda işimi görmezmi yada belkide hepsinin sınırlı sayıda kart ve bankaları vardır yanlışmı biliyorum acaba

g600 g800 yanlız 8 ritim bank vardır o kadar!! . sesler ritim ler oda yetmez. o eskide kaldı..

Arkadaşlar iyi geceler hepinize benim sizlere bir sorum olacak. Ben yaklaşık 5-6 Senedir müzikle uğraşıyorum daha çok düzenlemeler vs ile meşgul oluyorum sormak istediğim konu şudur normalde ben synthesizer( virus ,novation) çeşitli DAW'lar ve midi klavye ile çalışıyorum.Şimdilerde ise bir org almak istiyorum ama istediğim org kesinlikle yeni model orglar dan değil ben daha çok eski soundları olan orglardan yararlanmak istiyorum ve bu orgları araştırdığımda kafam haylice karıştı çünkü bunları edinmek ve temizlerini bulmak oldukça zor baktığım orglar arasında Roland E86 G600 G800 G1000 Korg İ3 Korg İ4s var ve sizlerdende önerilerinizi edinmek isterim. Takıldığım olay bu orgların eski vintage soundlarıdır bunları normalde o kadar DAW vs ilede uğraşsanız kesinlikle yapmak çok zor mesela Cengiz Kurtoğlunun 1986 yılındaki albümdeki drum patternleri soundları falan eşsiz belkide abartıyorsun diceksiniz ama ben böyle ufak nüanslara çok takılı kalıyorum çevremde yeni model orgları olan arkadaşlarımla görüştüm o orgları kullandım ama istediğim hazzı alamadım umarım anlatabilmişimdir. Siz arkadaşlardanda bir öneri bekliyorum bana bilgi verebilirseniz çok ama çok sevinirim

Size incelemenizi önerebileceğim cihaz ; Roland Pro-E'dir. Bu cihaz 1980lerin ikinci yarısında çıkmış ve günümüzde artık "vintage" sayılabilecek bir cihazdır. Üzerinde; Roland'ın o yıllardaki meşhur "D" serilerinin ( D-10, D-20 gibi ) seslerini büyük ölçüde barındırmaktadır.

Cihazın asıl amacı ; master keyboard'a öncelikle ritim ve ikincil derecede ses anlamında eşlik etmektir. 3 oktavlık bir cihazdır. Cihazı ; isterseniz üzerindeki sesleri alt yapıda kullanarak sadece ritim box şeklinde kullanabildiğiniz gibi isterseniz ritim fonksiyonunu devre dışında bırakarak sadece 3 oktavlık bir ses aleti olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca üzerindeki "split" fonksiyonu ile bu 3 oktavın bir kısmını ritim fonksiyonuna diğer kısmını ses fonksiyonuna bölerek de kullanabilirsiniz.

Cihazın üzerindeki preset ritimler batı müziği ritimleridir. Ancak cihazın üzerinde ritim kartları için yapılmış ayrı bir slot bulunmaktadır. Bu slot'a Pro-E için Roland tarafından üretilmiş ritim kartlarını girerek ekstra ritimlere sahip olmak mümkündür. Bahsettiğim yıllarda ; dönemin Roland distribütörü olan rahmetli Barkat'ın , o dönemin koşullarına göre Roland'a yaptırdığı ve içeriğinde 9/8 vs. gibi Türkiye'de yaygın kullanılan ritimlerin bulunduğu ritim kartı da mevcuttur.

Cihazı ; 80'li yıllarda TRT televizyonunda canlı proğramlarında kullanan Rıza Silahlıpoda meşhur etmiştir. Güzel bir cihazdır. Ancak günümüzde bu cihazı bulmak tabii ki biraz zor.
Bulunduğunda da ; cihazın kıymeti tam olarak bilinmediği için , üç kuruş paralara satılıyor. :)

Kullandığınız DAW'da bu cihazın ritim ve ses opsiyonlarını kullanarak istediklerinizi belki yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Onun için bence cihazı bir şekilde Youtube vbg. mecralardan bir inceleyin derim.

MehmetB değerli bilgilerin için çok teşekkür ederim incelemelerimi bugünden itibaren başlatıyorum şimdi insanlara böyle söyleyince bana manyakmısın diyorlar ama vintage sesler ve ritmler gerçekten çok hoşuma gidiyor bende çok sayıda sample olarak banka mevcut ama dediğim gibi bunu bu cihazların içindeki kalitede yapmak çok zor sizinde böyle konularda merağınız varmıdır varsa özelden paslaşabiliriz

:) roland e-30 10yıldan fazla kullandım coşkun sabahın anılar kasedi ve erkin babanın çöpçüler kasedi bu aletle yapıldı sanıyorum aynı yıllarda bende 2 adet kartı mevcuttu.kartlar japonyada yapılmıştı.9/8 biri tersti :) ama çok iş yaptım ilk çaldığım zaman millet kaset çalıyor zannediyorladı.Türk sesleri ve koma malesef yoktu.Tabi ozaman edi zurna lorke lorke ihtiyacıda yoktu.:)))

Vay be çok değişik bilgiler öğreniyoruz teşekkürler değerli bilgileriniz için

MehmetB değerli bilgilerin için çok teşekkür ederim incelemelerimi bugünden itibaren başlatıyorum şimdi insanlara böyle söyleyince bana manyakmısın diyorlar ama vintage sesler ve ritmler gerçekten çok hoşuma gidiyor bende çok sayıda sample olarak banka mevcut ama dediğim gibi bunu bu cihazların içindeki kalitede yapmak çok zor sizinde böyle konularda merağınız varmıdır varsa özelden paslaşabiliriz

Rica ederim.

Bahsettiğiniz konularda çok merakım olduğu söylenemez. Daha doğrusu ritm meselesi benim için çok öncelikli bir konu değil. Ses beni daha çok enterese ediyor açıkçası. Örneğin bende Yamaha'nın bir dijital pianosu var. Piano'da ritm seksiyonu da mevcut. Ben yıllardır daha cihazın ritm fonksiyonunu doğru dürüst kullanmadım bile. :)

Ses konusunda ise ; benim özel ilgi alanım akustik piano tonları. Güzel ve realistik akustik piano tonları bulma konusunda sürekli bir arayışım bulunmakta.

Bu arada bahsettiğiniz dönem için Çoşkun Sabah ve Cengiz Kurtoğlu'nun isimleri geçiyor. O dönemlerden benim hatırladığım ; özellikle Coşkun Sabah sahnede "drum machine" dediğimiz ritm yazılan ve o dönemin ritmli klavyelerine göre bu açıdan çok daha yetenekli olan cihazlar da kullanırdı. O yıllarda özellikle Roland'ın bazı "drum machine"leri oldukça popülerdi. Ancak bu tip cihazlar; göreceli olarak daha sofistike cihazlar olduğu ve ritm yazmak için belirli bir bilgi ve beceri birikimine sahip olmak gerektiği için , günümüzde artık pek kullanılmıyor. İnsanlar günümüzde hep kolaya kaçıyor. Ancak ben ; 80'lerin sonlarına doğru Cenevre'deki Newyork Haryy's Bar'da seyrettiğim siyahi bir Amerikalı müzisyenin , böyle bir "drum machine"i akustik pianosunun yanında kullanarak tek başına yaptığı müziği hiç bir zaman unutamam.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bilgileriniz için teşekkür ederim MehmetB aslında benimde olayım ritm değil yani sadece o an için ritm dedim.Ben 6 senedir müzikle uğraşıyorum ilk başlarken bile direk bilgisayarla başladım çeşitli bankalar vs yukarıda da dediğim gibi ama yaş geçtikçe vintage sound ve daha çok analog sounda merağım oldu tabiki bu cihazları edinmek hakikatten zor ve pahalı cihazlar şuandada var olan ekipmanımla çalışmalar vs yapıyorum en son güzel sanatlarda okuyan bir arkadaşıma doktorası için yardm etmiştim sesler ve analog üzerine şuanda da araştırmalarım devam ediyor kendi adıma bazı konularda paslaşabilirsek sevinirim saygılar