• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Org çalmayi öğrenmek istiyorum Roman havaları felan nerden başlamaliyim.?

İzmirliPiyanist

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg PA500TR
Merhaba

PA 500 TR aldım hiç bir tuşu bilmiyorum kafama göre çaliyorum

nerden başlamaliyim sevgili arkadaşlar yardımcı olursaniz sevinirim

kulak var yetenek var ama işi bilmiyorum...

Cevap: Org çalmayi öğrenmek istiyorum Roman havaları felan nerden başlamaliyim.?

Öncelikle karar sesini bulmasın.. Re veya mi en çok kullanılan seslerdir...
Ondan sonra koma yerlerini bulup doğru komayı vermelisin.. Çaldığın ses üzerine akor basmalısın..
Romanlar hicazdır... Hicaz makamında kullandığın sese göre koma vermelisin... Sonra üzerinde dolaş... Zaten kulağın gelişir zamanla.. Parmak egzersizleri yap

Cevap: Org çalmayi öğrenmek istiyorum Roman havaları felan nerden başlamaliyim.?

önce yakınlarında karakteri düzgün oynak olmayan bir piyanist bul, o sana karar yerinden makamların tuş dizilimini göstersin bunu videoya çek ve iyice ezberle , akor kısmı ikinci aşama, sağ elinle layıkıyla şarkıları çalabildikten sonra aynı arkadaş sol tarafta çaldığın makamların akor dizilimlerini göstersin yine videoya çek iyice ezberle. en kestirmesi bu , ha bide kaliteli bir kulaklık al , gece gündüz bıkmadan alıştırma yapacağın için etrafındakilerin sabır taşı çatlamasın :)

önce yakınlarında karakteri düzgün oynak olmayan bir piyanist bul, o sana karar yerinden makamların tuş dizilimini göstersin bunu videoya çek ve iyice ezberle , akor kısmı ikinci aşama, sağ elinle layıkıyla şarkıları çalabildikten sonra aynı arkadaş sol tarafta çaldığın makamların akor dizilimlerini göstersin yine videoya çek iyice ezberle. en kestirmesi bu , ha bide kaliteli bir kulaklık al , gece gündüz bıkmadan alıştırma yapacağın için etrafındakilerin sabır taşı çatlamasın :)

Çok teşekkürler Üstad aydinlatıcı bilgi verdin

peki birşey sorcam etrafım'da tanıdık piyanist yok

int'den eğitim videosu paylaşimi olan site varmı bildiginiz ? veya makale

çıktı alıp o şekilde yapıcam

koma ne işe yarıyor ayrıca onu bilmiyom sol tarafdakı tuşdan basicaksınız dediniz ?

Çok teşekkürler Üstad aydinlatıcı bilgi verdin

peki birşey sorcam etrafım'da tanıdık piyanist yok

int'den eğitim videosu paylaşimi olan site varmı bildiginiz ? veya makale

çıktı alıp o şekilde yapıcam

koma ne işe yarıyor ayrıca onu bilmiyom sol tarafdakı tuşdan basicaksınız dediniz ?
Güzelim, baştan beri bilmediğin o kadar çok şey varki, şükret abilerine. ( gerçi onlarda öğretmek adına bir şeyler olduğunu zannetmekte, eyvallah.) Varmısın, bu öğrendiklerini bana da sonunda öğretmenlik yapmana, heleki bu üstatlarla, çok ihya olurum bilesin. Madem öyle ukala diye adım çıktı, benden ukalasını asla bulamazsın.:D Hoşça kal..........

Moderatör tarafında düzenlendi:

Güzelim, baştan beri bilmediğin o kadar çok şey varki, şükret abilerine. ( gerçi onlarda öğretmek adına bir şeyler olduğunu zannetmekte, eyvallah.) Varmısın, bu öğrendiklerini bana da sonunda öğretmenlik yapmana, heleki bu üstatlarla, çok ihya olurum bilesin.

Varım abi :D senin'de yorumlarını bekliyorum

İnt'de video bulamadım hocam org öğrenme videoları makale felan

nerden bulabiliriz detaylı ?

Ben kaç ay'da öğrenirim bu aleti sizce

Varım abi :D senin'de yorumlarını bekliyorum

İnt'de video bulamadım hocam org öğrenme videoları makale felan

nerden bulabiliriz detaylı ?

Ben kaç ay'da öğrenirim bu aleti sizce

İşin ciddiyetine gelelim. Düğün salonunda çalıyorsan, ne bilirsen bil fazlasıyla yeter. Masaya tokat bile atsan millet oynar.:) Her halde bomboş ta değilsin dimi? Amaaa, daha oturaklı yerlerde çalmak istiyorsan interneti kesin geç. Yaşın çok genç ve vaktin var. İllaki ve illaki müzik derslerinde eğıtım alman şart. Yok efendim vaktim yok dersen sahte dolarla yetinmek ve itilip kakılmakla kalırsın. Lap top la beraber nasılsa işi götürürüm dersen. Yine yanılırsın. Bunlar bugünün, afedersin kıro ve varoş sahip düşünceleridir. Tahminimce yine gün gelecek gerçek orkestralar boy gösterecektir. Senin anlayacağın orijinal. Kulaktan dolma haberle yetinse bile sadece bilinçli toplum farkında ve buna döneceklerine eminim. Biraz zaman alsada. Ama şunu söyleyeyim, acaba orgumu (klavyemi) bir kenara atarlarmı diye hiç te düşünme. Zira orkestrada klavye, diğerlerinin arkasında gözüksede baş roldedir. Bu benim kanaatimdir. Tek derdin alaylı olmayıp, mektepli olmandır. Önemle hatırlatırım..........

İşin ciddiyetine gelelim. Düğün salonunda çalıyorsan, ne bilirsen bil fazlasıyla yeter. Masaya tokat bile atsan millet oynar.:) Her halde bomboş ta değilsin dimi? Amaaa, daha oturaklı yerlerde çalmak istiyorsan interneti kesin geç. Yaşın çok genç ve vaktin var. İllaki ve illaki müzik derslerinde eğıtım alman şart. Yok efendim vaktim yok dersen sahte dolarla yetinmek ve itilip kakılmakla kalırsın. Lap top la beraber nasılsa işi götürürüm dersen. Yine yanılırsın. Bunlar bugünün, afedersin kıro ve varoş sahip düşünceleridir. Tahminimce yine gün gelecek gerçek orkestralar boy gösterecektir. Senin anlayacağın orijinal. Kulaktan dolma haberle yetinse bile sadece bilinçli toplum farkında ve buna döneceklerine eminim. Biraz zaman alsada. Ama şunu söyleyeyim, acaba orgumu (klavyemi) bir kenara atarlarmı diye hiç te düşünme. Zira orkestrada klavye, diğerlerinin arkasında gözüksede baş roldedir. Bu benim kanaatimdir. Tek derdin alaylı olmayıp, mektepli olmandır. Önemle hatırlatırım..........

Beni aydınlattıgınız için teşekkür ederım sayın hocam :)

Çok yararlı bilgiler söylediniz maalesef çevremde piyanist tanıdıgım yokki izmir'de

keşke olsa :(

Genç arkadaşımız birşeyler sormuş. Verilen yanıtlarda ise esasında soru adeti artmış. :D Karar sesinden girildiğini görünce ben bile korktum vallahi :)

Slm kardeş;

Manisa da ikamet etseydin sana yardımcı olurdum.Bk-5 var bende tanışırdık.Benimde senin gibi ilgi alanı org olan arkadaşlara ihtiyacım var.Gerçi bende amatörüm ama bildiklerim en azından işine yarardı.:)