• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Pa1x - Biraz Yardım Lazım

VolkanB

Altın
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yamaha / Korg
Arkadaşlar Pa1x'i dün aldım fakat birkaç sorum yada sorunum var.

1- Emo board var ve userda ritimler, performansta sesler var. Sound modunda ses seçerken exb1 ve exb2 görünüyor. Bunlarda A, B ve DK diye ayrılıyor. Exb1 ve 2 boş görünüyor. Sadece exb2'nin Dk'sında kitler görünüyor. Hangi exb emo oluyor 2'mi? Mantığı nedir onu anlamak istiyorum. Sesleri neden göremiyorum?

2- Arıkan'ın setini indirdim ve disk modunda seti seçip yüklediğimde, uzunca bir süre yüklüyor ekranı görünüyor ve style play moduna döndüğümde bankalarda herhangi bir değişiklik olmuyor yani yüklemiyor. Tam olarak set ve ram yükleme nasıl yapılmalı?

3- Bazı ses ve rtimlerin bazı varyasyonlarında sesler bozuk çıkıyor, ve volume otomatik olarak kısılıyor, sonra yükseliyor, sanki bi temazsızlık varmış gibi. Bende ram'leri söküp alkol ile temizledim ve biraz düzelme oldu. Daha nadir yapmaya başladı. Ayrıca bazende mixerden upperlerin sesini açıyorum hemen belirli bir seviyeye geri düşüyor. Bu sorun hakkında bilgisi olanlardan tavsiye bekliyorum.

4- Format atmak istiyorum, harddiskten format atabilirmiyim ve nasıl yaparım.

Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Cevap: Pa1x - Biraz Yardım Lazım

Ne kadar kotu bir durum Volkan,binbir hevesle al gel ama sorunla karsilas,insallah kisa surede cozulur,mutlaka yardim rdecek biri cikacaktir....

1- Emo bordun remleri çift olarak verilir. Yani orgun remleri gibi 2 tanedir. Rem içerisinde çeşitli sample ve multisampleler yüklüdür. Bunların üzerine sample veya multisample yüklenemez, silinemez... EXB 1 ve EXB 2 emobord remleridir. Ya da exbord remleriniz hangi marka ise...

2- Set yüklerken ekranda "Whrite Please" ibaresi kaybolana kadar kesinlikle orga dokunmayın. Yükleme tamamlanınca bu ibare kendiliğinden kaybolacaktır. Set boyutu 32 MB olduğu için uzun sürebilir. Açılış da aynı şekilde olur. Tam yükleme içinSOUND bölümünden RECORD tuşu ile saund edit kısmına giriyoruz. MENU tuşuna bastıktan sonra MULTISAMPLE tıklıyoruz. Sağ üst tırnaktan DELETE seçtikten sonra çıkan pencerede işaretli olan sample seslerdir. Burada silmek istediğimiz sampleyi tekerlek vasıtası ile seçerek (Gerekirse altta bulunan Delete Unassigned Samples (Atanmamış Örnekleri Sil) kutusu işaretlenerek) OK sekmesine tıklıyoruz, silmeyi onayladıktan sonra başka silmek istediğimiz sample ses varsa onu seçerek işlemi tekrarlıyoruz.
Tüm multisample sesleri silmek için, tüm sample, multisample ve drum samplelerini silmek için de ilgili yerler işaretlenerek silme işlemini onaylıyoruz. Bu şekilde silme işlemi gerçekleşiyor.
Seti silmek için de Style Play modunda DISK menüsünde ERASE kısmına geliyoruz. sol altta bulunan tırnaktan SSD seçiyoruz. Bu SSD klasörü içindeki dosyaları tek tek siliyoruz. (Hepsini aynı anda silmediği takdirde...) Daha sonra yükleyeceğimiz set için aynı yerde bulunan LOAD sekmesine tıklıyoruz ve seti yükleyip orgu kapatıp açıyoruz.

3- Seslerin bozuk çalması setin tam yüklenmemesinden veya remlerin arızalı ya da yetersiz olmasından kaynaklanır. Yükleyeceğiniz setin boyutunun remlerinizle aynı olması gerekir. Aksi halde PCM dosyaları tam yüklenemeyeceğinden sesler eksik olur. Ses seviyeleri içi de başka bir setten global ayarlarını kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

4-Format atmak için format 4 adet format disketi oluşturmanız gerekiyor. Harddiske sadece set ve backup dosyalarını yedekleyip, backup dosyalarını geri yükleyebilirsiniz.
Format ile ilgili sayfadan bilgi alabilirsiniz.
Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kolay gelsin.

Arıkan hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Şu problemleri çözdüğüm ve cihazı biraz kavradığım zaman pa1x e ritim edit, ses ve bilgilendirme anlamında katkım olacağından emin olabilirsiniz.

Re: Cevap: Pa1x - Biraz Yardım Lazım

Ne kadar kotu bir durum Volkan,binbir hevesle al gel ama sorunla karsilas,insallah kisa surede cozulur,mutlaka yardim rdecek biri cikacaktir....

Aynen öyle hocam. Tesellim cihazı son derece hesaplı almam oldu. Eğer şu volume kısma işini çözersem diğerleri halledilebilir şeyler.

Arıkan hocam;
Cihazın 4 adet slotuda dolu ve ikisinin üzerinde emo board yazıyor, bu konuda sorun yok. Anlamak istediğim şey emo harici 32 mb ramimdeki sesleri (doluysa tabi) nasıl görücem. Dediğim gibi sound modunda iki ışık yakıp exb yi seçtiğim zaman burada exb1 ve 2 yi görüyorum, onlarda emo'ymuş söylediğiniz gibi. Örneğin sizin setinizi yükledim diyelim, pcm ve multi sample'lar mantıken ram'a yani emo dışındaki 32 mb alana yüklenmesi gerekir. Sizin setinizden bir sample editleyip programa (yada sound sanırım 1x de) kaydetmek istedim. Sizin setinizdeki sample'ları neden göremiyorum, ramlerim arızalı olabilirmi? Veya set bir şekilde yüklenmediği içinmi ram'i göremiyorum?

Birde dikkatimi çeken şey dediğiniz gibi bazen klasör şeklinde yükleme yapmıyor. Open yapıp öğeleri yüklemek gerekiyor.Buda ilginç.

Benim istediğim şey ramlerimden istemediğim sample'ları silip, yerine kendi kmp lerimi yüklemek ve sizin, emonun ve kendi samplelarından karma bir set oluşturmak. Korgun çalışma mantığını iyi bilirim bu konuda sorun yok, bilmediğim şey ramlerin mantığı ve içerik görüntüleme.

mantığını anlatayım ben sana pa1x te 2 ad ram slotu ve 2 adet exb slotu vardır. 2 ad ram yani 2x16mb =32 mb user pcm boyutun var 2 tane olması kafanı karıştırmasın dual çalışıyor işlemci nin modeli düşük olduğundan bir slot en fazla 16 mb rami destekliyor. gelelim ram lere 32mb ram yani pcm hafıza yüklediğin setin içindeki pcm dosyasındaki sample ları yüklenme görevini üstlenir. ayriyetten emo exb board lar ramlerden farklı çalışır yani mesela ramler org açılırken veriyi yükler kapanınca siler ancak exb board lar özel bir yazılım ve cihazla datalar yüklenir ve bir daha silinmez hep orada kalır eğer emo seti yüklemediysen exb ler in bi farkını göremezsin. exblerde emonun özel hazırladığı sample drum ve enstrüman sesleri var emo nun setinde sound ve drum kit indexlerin de bazı adreslemeler bu exb board lara yönlendirildiğinden eğer exb boardlar takılı değilse emo nun setindeki ritimler ve sesler eksik çalar aslına bakarsan 32 mb ram ve emonun hazırladığı yaklaşık 25-30 mb arası exb veri toplamda 58-62 mb arası bir pcm boyutu kazandırıyor sana ama sen bunun sadece 32 mb lık bölümüne müdahale edebiliyorsun.

Teşekkürler dostum, açıklayıcı olmuş. Emoya müdahale edemiyoruz, ve tabii ki emonun seti yüklü değilse adreslemeler hatalı olur, bunu gayet iyi anladım ve zaten pa500 vede pa80 kullandığım için bildiğim bir konu. Pa80 de kart vardı bunda ram var. Benim meselem 32 mb ramimin içeriğini veya boşmu dolumu bunu nasıl görürüm? Veya boş olduğu içinmi menüde göremiyorum. Arıkan ın setini yüklemedi ama open yapıp denemedim, onuda deneyeceğim bu akşam, ram'a direkt kmp yüklemeyide deneyeceğim.

Arkadaslar cihazi cozdum, cevaplar icin tesekkurler.

Cihaz bazi sesler ve ritimlerde catirti cizirti yapiyordu. Upperlerin sesi kendi kendine kisilip aciliyordu. Ramleri soktum temizledim. Cihazin icini kontak sprayi ile biraz temizledim. Ssd hafizayi sildim. Harddiskin ici virus doluydu temizledim. Tunel Metin abi cihazi bir elden gecirdi ve sonra yeni bir emo board tabanli set yukledim. Suan cihazda sorun morun kalmadi ve soundu, tusesi ve kullanimi ile inanilmaz kefiyli bir klavye. Bu paralara, heleki benim aldigim paralara (cok uygun bir fiyata aldim) boyle bir kalite yok. Emo board icin konusursak yeterli navalede var ve 32 mb ile istediginiz kivama getirilebilir bu cihaz. Pa1x = cok agir ama kaliteli sound diyorum.

1- Emo bordun remleri çift olarak verilir. Yani orgun remleri gibi 2 tanedir. Rem içerisinde çeşitli sample ve multisampleler yüklüdür. Bunların üzerine sample veya multisample yüklenemez, silinemez... EXB 1 ve EXB 2 emobord remleridir. Ya da exbord remleriniz hangi marka ise...

2- Set yüklerken ekranda "Whrite Please" ibaresi kaybolana kadar kesinlikle orga dokunmayın. Yükleme tamamlanınca bu ibare kendiliğinden kaybolacaktır. Set boyutu 32 MB olduğu için uzun sürebilir. Açılış da aynı şekilde olur. Tam yükleme içinSOUND bölümünden RECORD tuşu ile saund edit kısmına giriyoruz. MENU tuşuna bastıktan sonra MULTISAMPLE tıklıyoruz. Sağ üst tırnaktan DELETE seçtikten sonra çıkan pencerede işaretli olan sample seslerdir. Burada silmek istediğimiz sampleyi tekerlek vasıtası ile seçerek (Gerekirse altta bulunan Delete Unassigned Samples (Atanmamış Örnekleri Sil) kutusu işaretlenerek) OK sekmesine tıklıyoruz, silmeyi onayladıktan sonra başka silmek istediğimiz sample ses varsa onu seçerek işlemi tekrarlıyoruz.
Tüm multisample sesleri silmek için, tüm sample, multisample ve drum samplelerini silmek için de ilgili yerler işaretlenerek silme işlemini onaylıyoruz. Bu şekilde silme işlemi gerçekleşiyor.
Seti silmek için de Style Play modunda DISK menüsünde ERASE kısmına geliyoruz. sol altta bulunan tırnaktan SSD seçiyoruz. Bu SSD klasörü içindeki dosyaları tek tek siliyoruz. (Hepsini aynı anda silmediği takdirde...) Daha sonra yükleyeceğimiz set için aynı yerde bulunan LOAD sekmesine tıklıyoruz ve seti yükleyip orgu kapatıp açıyoruz.

3- Seslerin bozuk çalması setin tam yüklenmemesinden veya remlerin arızalı ya da yetersiz olmasından kaynaklanır. Yükleyeceğiniz setin boyutunun remlerinizle aynı olması gerekir. Aksi halde PCM dosyaları tam yüklenemeyeceğinden sesler eksik olur. Ses seviyeleri içi de başka bir setten global ayarlarını kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

4-Format atmak için format 4 adet format disketi oluşturmanız gerekiyor. Harddiske sadece set ve backup dosyalarını yedekleyip, backup dosyalarını geri yükleyebilirsiniz.
Format ile ilgili sayfadan bilgi alabilirsiniz.
Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kolay gelsin.
HOCAM SİZE BİRKAÇ SORUM OLACAK CEVAPLARSANIZ MEMNUN OLURUM
benim problemim pa1 x im açılış menüsünde kalıyo ram leri söktüm temizledim ekran ynı hıç degişmiyorformat atmayı denedim durum malesef aynı lutfen yardım napacagımı bilmiyorum şimdiden yardımlarınız içinteşekkur ediyorum..