• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

PA600'ün muhteşem hoparlörleri/Harici sistemde mikrofonun ötmesi

Müziksiz Asla

Gold
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Pa600Qt
EDİT:
PA600'ün hoparlörü ile eşdeğer kalitede harici hoparlör ihtiyacım var. Volume pa600 kadar olsun yeter ama ses kalitesi ne aşağı ne yukarı, 600e yakın olması lazım.

‐----

Merhabalar.
Bir konuda bana yardımcı olabilir misiniz arkadaşlar.

Korg pa600
Jefe 2600 mik.
Osawa 4 kanal powermikser
1515 38cm 2 tane koniq hoparlör.
25mt2 oda.

2 durum var.

1-Hoparlörleri uzaga ve hatta duvara dogru cevirsem dahi düşük seste bile ötme yapıyor.

2-Pa600'ün kendi hoparlörleri gibi kaliteli ses yok. Hatta çalıp söylerken mikrofon hemen klavyenin üstünde olmasına rağmen ötmeye kadar , ses siteminden daha yüksek volume alıyorum. Ne kadar %85. Volume sondan yarım santim kadar geride.

Beklediğim volume şöyle söyleyim,pa600 %100 volumu kadar olsun yetecek.
Daha düşük volume olunca vokalin daha büyük kısmı çıplak sesle alınıyor efectler vs. kayboluyor.

Yani bir tane aktif kabin falanmı alsam.

Sıfır desibel videoları izledim ama benim mikserde olmuyor belki teknik birseydir bilemiyorum.

Ne önerirsiniz.
Gerekirse mikseri satıp başka alabilirim.

IMG_20201221_002500.jpg
IMG_20201221_002515.jpg

Son düzenleme:
Alan o kolonlar için çok ufak. mixerin genel ses ayarını en düşük seviyede tutun. Birde mikrofona arkası dönük olsun. O kolonlar duğun salonları için. Size monitör lazım. bu kolonlar mikrofonu görünce öter. Nerden bu kadar eminsin diyeceksin. Çünkü düğün salonunda kolon ötmesi hep başıma gelen birsey. Bunlar dinleyene ses vermek için. "elinizden geldiği kadar uzağa koyun ve mikrofona dönük olmasın" Müzisyenin duyması için olanlara monitör deniyor. Saygılar

2. pa600 kolonları müzisyenler için tasarlanmış referans mönitör kalitesinde. Bu kolonlarla kıyaslama hocam.
referans mönitorler çok pahalıdır studyo için ve sahne için ikiye ayrılır.

bu (sahne mönitörü) yani müzisyene ses vermek için tasarlanmıstır. düğün salonu cafe bar vs.
yani lcd mönitör nasıl şahısa gruba görüntü veriyorsa. bu müzisyene dönük olur.

iki ayrı tesisat kurulur sahnede 1 dinleyene o kolonları müzsyen duymaz. 2 sahneye onlar
müzisyenlere ses vermek içindir. sizin sıkıntı orada. Sizin kolonlar alana karşıya ses vermek için.

bu da oda içinde mix ses düzenleme yapmak için sesi olduğu şekilde vermek için (oda için)
monitör.

yamaha msr100 iyidir kullandım.
Not: birde kapalı alanda mixerden bası olabildığınce kısın. Bass kapalı alanı sevmez çok tiz de.

Alan o kolonlar için çok ufak. mixerin genel ses ayarını en düşük seviyede tutun. Birde mikrofona arkası dönük olsun. O kolonlar duğun salonları için. Size monitör lazım. bu kolonlar mikrofonu görünce öter. Nerden bu kadar eminsin diyeceksin. Çünkü düğün salonunda kolon ötmesi hep başıma gelen birsey. Bunlar dinleyene ses vermek için. "elinizden geldiği kadar uzağa koyun ve mikrofona dönük olmasın" Müzisyenin duyması için olanlara monitör deniyor. Saygılar

2. pa600 kolonları müzisyenler için tasarlanmış referans mönitör kalitesinde. Bu kolonlarla kıyaslama hocam.
referans mönitorler çok pahalıdır studyo için ve sahne için ikiye ayrılır.

bu (sahne mönitörü) yani müzisyene ses vermek için tasarlanmıstır. düğün salonu cafe bar vs.

bu da oda içinde mix ses düzenleme yapmak için sesi olduğu şekilde vermek için (oda için)
monitör.

yamaha msr100 iyidir kullandım.

Cansın.
Hergün 3-4 saat youtube araştırma yapıp videolar izliyorum ama aynı dili konuşmadan cevap bulamıyoruz veya burada birbirimizin bir sözüne güveniyoruz.

Hemen bahsettiğin bilgiler üzerinden araştırmaya başlıyorum.

Bu arada , mikseri değiştirmeye gerek yok o zaman.

Cansın.
Hergün 3-4 saat youtube araştırma yapıp videolar izliyorum ama aynı dili konuşmadan cevap bulamıyoruz veya burada birbirimizin bir sözüne güveniyoruz.

Hemen bahsettiğin bilgiler üzerinden araştırmaya başlıyorum.

Bu arada , mikseri değiştirmeye gerek yok o zaman.

hocam tabi ayarlamadan ayarlamaya fark var kapalı alanda bass sevmez ama mönitör ile bassları biraz kıstığınızda. ötme engellenir diye düşünüyürum öten kolon çünkü. ama mixer olarakta yamaha yı önermiyorum değil :)

Son düzenleme:
onlara cevapım..

Korg pa600
shure orjinal
Allen & Heath
behringer ep4000 power
2 tane behringer 15'' 500w höperlör . pasif
ötme yapabilir ama bu ses düzeniyle biraz önüne geçebilirsin.. sana söyledim konularında
en düşük ücret söyledim onuda söyleyeyim..

saygılar..

Son düzenleme:
Bu arada 30 cm hoparlörü napacaksın demişsiniz de oradan dikkatimi cekti. 38 cm benimkiler :) 1515 modeli :))
Sanki düğün yapacagım.Haklısınız.

Neyse satışa çıkardım.

cankut _95 cankut _95
Msr100 bulamıyorum malesef.
Piyasada 2.elde falanda yok.
Biryerde var 1500 lira tanesi.
Ne diyorsun alayımmı. İşimi görür mü?
Volume olarak pa600den fazla verirmi ikisi.

Benim tesisatıda satışa çıkardım zaten.

Aynı şey olmazmı Timur yine bir mikser yine hoparlör.
Osawa 4 kanal powermikser yeterli değil.. ondan Allen & Heath güzel marka dedim.. höperlörde öyle kaliteli müzik istersen. çünkü hüsrana uğrayabilirsin.. dikkatli ol, tart, dene, al.
saygılar..