• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

pa80 kart yuvası sorunu

egem1194

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Yok
arkadaşlar benim pa 80 in kart okuyucunun içinden iki adet pin kırıldı
üst sırada ordadaki, alt sırada üstten bakılırsa sağdan beşinci
ben kartı yerine taktım ama bu kırılan pinlerden karta ince kablo ile lehim yapıp kartı sabitledim.
şu an çalışıyor ama kartı çıkarmak mümkün değil artık kart gömülü gibi oldu.
benim öğrenmek istediğim bu kart okuyucu yuvasının ayaklarının bağlantı şeması varmı hangi ayaklar boşta hangilerinden data alışverişi yapılıyor.
zira kart okuyucu yuvasının değişimi mümkün değil kartı yenilesem çok para.
şu hali ile işimi görüyor bir sıkıntı yok ama
kartı söküp takmak istediğimde bunu yapamıyorum
bu konuda bilgisi olan arkadaş varım acaba yada başka çözümü varmı ne yapabilirim

Cevap: pa80 kart yuvası sorunu

Eski kart yuvalı Leptap Bilgisayarlar vardı. Geçenlerde ben bile hurdacı da görmüştüm 5 tl verseydim verecekti de :) İşte öyle bir leptap bul içinden kart yuvası aparatını çıkar senin orga tak işlem tamamdır. ve ya pa 80 parçaları satanlardan kart yuvası temin et. dediğin ayakları tamirle, lehimlemekle başaramazsın geçici belki de şu anda olduğu gibi çalıştırırsın lakin bunun ömrü çok kısa olur. kolay gelsin Saygılarımla,

kartın takıldığı pinlerin yuvası board üzerine monteli, onu sökmem mümkün değil sanırım.
ama dediğiniz gibi eski laptop un kart yuvasını harici kart okuyucu olarak takabiliyorsak o güzel olurdu.
harici kart okuyucu takılabiliyormu acaba pa80 lere, usb okuyucu falan

kartın takıldığı pinlerin yuvası board üzerine monteli, onu sökmem mümkün değil sanırım.
ama dediğiniz gibi eski laptop un kart yuvasını harici kart okuyucu olarak takabiliyorsak o güzel olurdu.
harici kart okuyucu takılabiliyormu acaba pa80 lere, usb okuyucu falan

Yok kardeşim ben harici den bahsetmedim aynen söküp Orgun içine monte ediyorsun. İstanbul da olsan ben sana yapardım. eski Leptop larda ki aparat org da board üzerine monte edilebiliyor Bilgilerinize,

üstadım verdiğin bilgiler için çok teşekkür,
tek bi şey daha sorayım.
o kadar sıralı pini ve arkalı önlü lehimleme nasıl sökülüyor
hepsi aynı anda eritilip sökülmesi lazım
sıcak hava pompası ilemi olacak,
yada başka bir alet yada bi teknikmi var.
bunu anlatabilirmisiniz.

İşte onları sökmene gerek kalmıyor diye düşünüyorum
bahsettiğim aparat tan bir kısa tost kablo çıkışı var onu orgun Borduna takıyorsun Kart girişe monte ediyorsun tamamdır diye düşünüyorum da gerçek kablo ile PC kablo sunun borda giriş kısmı hafif farklı da olabilir. Bu durumda PC den sökmüş olduğun aparatın çıkış uçlarını not al yerli yerine eskisine lehimle veya zordur dersen İstanbul Kuledibinde Org Tamircisi Metin bey var telefonu 0542 381 88 81 ondan bir tane kart yuvası aparatı temin et gerçeğini yerli yerince değiştirip tak Kolay gelsin Saygılarımla,

anakart kart yuvası orta pinlerde sıkıntı varsa özellikle ön ve ora kısım ayaklarda bunlara ulaşmak mümkün olmadığı için komple yuva değişimi yapmaktayız....