• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

PA80 Midilerin Ritimlerini orga style olarak yüklemek mümkün mü

ayhankorkmaz

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Rodand g600
Arkadaşlar; pa80 midilerinin ritimlerini orga style olarak yüklemek mümkün mü acaba. Bu işlem org üzerinde yapılabiliyor mu bu konuda bilgisi olan üstadlar bilgilerini paylaşabilirler mi. Teşekkür ederim.

Cevap: PA80 Midilerin Ritimlerini orga style olarak yüklemek mümkün mü

Aslında böyle bir şey mümkün lakin 9 senedir PA - 80 kullanmıyorum şimdi birebir ne yazsam yanıltıcı olur size çok benzer bir açıklamaı yapmış olayım buradan yola çıkarak birşeyleri çözebileceğinize inanıyorum veya bu işi birebir yapmış bir arkadaşım da çıkıp size buradan daha kestirmesini yazabilir. Benim 10 yıl önceki açıklamalarımdan benzeri bir alıntı,

Orgdaki BASSEg Olayı
Sevgili müzisyen kardeşler ve abiler.orgdaki B:SEQ in ne işe yardığını biliyormusunuz. Ben kısaca açıklamak istiyorum sizlere midi yazmada veya alt yapı düzenlemede çok kolaylık sağlıyacağından eminim.Şimdi elimizde diyelimki bir midi parçası var.Bunu B:SEQ tuşuna basarak önce midi yi çağırıyoruz. RECCORD düğmesine basarak REALTİME seçiyoruz.Daha sonra parçanın ritmi kaç kaçlıksa ona göre elimizdeki USER veya fabrika ritimlerinden seçiyoruz.öncelikle parçanın hangi yerinde hangi ritimi atmasını istiyorsak onu bir kağıda yazıyoruz.Bu tabiki parçayı iyi dinlemiş olmak ve mezrularını iyi takib etmekle olur.Diyelimki bir slow veya 2/4 lük bir midimiz var.Ama ritimlerini beğenmiyoruz.Bizim USER deki ritimleri beğeniyoruz ama ritim yazmak zor olduğu için baştan sona kadar.Bu kolay yöntemi seçebiliriz.Orada parçanın nakarat kısmı vaya şan kısmında hangi ritim çalmasını ve attack atmasını istiyorsak milimetrik olarak ayarlayabiliyoruz.Mesala 1.mezrudan 8.mezruya kadar giriş olsun.Buda 4. varyasyondaki ritimle çalmasını istiyoruz.kursörü 1-den 7 ye kadar seçiyor 7 nin 2.192 mezrusunda attak atmasını istiyoruz attak bölümünü seçiyoruz daha sonra mezru 8 e tamamlanmış oluyor.9.mezrudan itibaren şan kısmı olsun buda diyelimki 2. varyasyonda ise onu seçiyor Şan uzunluğu nekadarsa o kadar o varyasyonda çalmasıını işaretliyoruz daha sonra yine yeni mezruya geçmeden yarısında atak seçerekmezruyu tammalatıp yine sonraki bölümün varyasyonunu seçtirip en son çıkarken tekrar RECORD düğmesine basıp onu bir kaç saniye bekledikten sonra yeni midinizin ritimleri sizin istediğiniz gibi oluyor.

Değerli hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. Evet midi editlemeyi ve düzenlemesini o kısımdan yapıyoruz. Benim bahsettiğim örneğin Orhan Gencebay ın bir parçası midi olarak hazırlanırken o parçaya ritim yazılmış ya o ritimi klavyemize style olarak kaydedilip kaydedilemeyeceği kayıt edilebiliyorsa nasıl olduğu. Sitemizde öyle üstadlarımız var ki böyle şeyler onlar için çocuk oyuncağı gibi gelir. İnşallah bilen bir üstadımız bizi aydınlatır. saygı ve selamlar.

Değerli hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. Evet midi editlemeyi ve düzenlemesini o kısımdan yapıyoruz. Benim bahsettiğim örneğin Orhan Gencebay ın bir parçası midi olarak hazırlanırken o parçaya ritim yazılmış ya o ritimi klavyemize style olarak kaydedilip kaydedilemeyeceği kayıt edilebiliyorsa nasıl olduğu. Sitemizde öyle üstadlarımız var ki böyle şeyler onlar için çocuk oyuncağı gibi gelir. İnşallah bilen bir üstadımız bizi aydınlatır. saygı ve selamlar.

Olabileceğini en başta zaten yazmıştım fakat nasıl yapacağım derseniz birebir yazma şansım yok tabiki sitemizde çok değerli Üstatlar var sizlere de yardım edeceklerine inancım tamdır lakin ben daha fazla yardımcı olamayacağım için üzgünüm. Saygılarımla,

Sayın Muzaffer hocam sizin burada ne kadar çok fedakar olduğunuzu bilmeyen yoktur sanırım. Allah sizden razı olsun üzülmeyin çünkü sizin gibi değerli bir büyüğümüzün üzülmesine değecek kadar çok önemli bir konu değil bu. Bizler sizin takdire şayan örnek davranışlarınızı her gün görüyoruz. Allah a emanet olun, saygı ve sevgiler.

Canımsınız, o sizin güzelliğinizdir. gene aklımda canlandırır veya elime bir org Harddisk falan takılma amaçlı gelir ise söz sizin için dener gene yazarım. Sonsuz sevgilerimle