• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

ritim yazma hakkında bir soru

orgcu-furkan

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Web sitesi
groups.google.com
Enst.
Korg pa 80
merhaba: diyelim bir ritim yazıyorum ritmin ölçüsünü kaçırdık ve kitler uyumsuz bir şekilde çalmaya başladı bunu eşitlemenin bir yolu varmı? bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

Cevap: ritim yazma hakkında bir soru

quAntize yaptiginda duzelir diye biliyorum ama...

Zamanlama hatalarından bahsediyorsanız quantize fonksiyonu ile giderebilirsiniz.Doğru ayarı yapmanız önemli. Kick ve hihat gibi genelde rutin giden vuruşlar için kullanışlı ama bir darbuka için istemediğiniz vuruşlarıda ayarladığınız noktaya çekeceği için sonuç iyi olmayabilir. Pa80 tam hatırlamıyorum ama bazı cihazlarda detaylı olarak ayarlar var bu konuda, ritmin şu kısmına ve şu sese uygula gibi. Sadece bir veya iki nota zamanı yanlışsa event edittende ayarlayabilirsiniz, daha fazlaysa özellikle uzun mezurlu ritimlerde biraz sıkıntılı olabilir.

merhaba: diyelim bir ritim yazıyorum ritmin ölçüsünü kaçırdık ve kitler uyumsuz bir şekilde çalmaya başladı bunu eşitlemenin bir yolu varmı? bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

Note değerlerini yüksek tutarsan yanlışta ritim vursan çoğu kez yerine oturur ancak küçük tutarsan pirincin taşını çok iyi ayıklamalısın :) Örneğin dörtlük nota değeri büyüktür ve yerine rahat oturur ancak 8 lik veya 16 lık değerler çok küçük olduğundan yerine oturtmak meziyet ister.

NOTA da rakam küçük ise değer büyüktür, Rakam büyük ise değer tam aksine küçüktür örneğin bir PİDE ekmeği 4 e bölersenmi dilimler büyük olur yoksa 8 e bölersenmi dilimler büyük olur. İşte NOTA değerleri de ekmek dilimleri misalidir. Kolay gelsin Saygılarımla,

merhaba: peki quantize işlemini nasıl yapabilirim? bilgilendirirseniz sevinirim.