• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

rolan kalitesini bir adım yükseltebilir küçük bir detayla işin püf noktaları

• Konbuyu başlatan tonibo
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 0
  • Görülen : 1K

tonibo

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
roland bk5
roland kalitesini bir adım yükseltebilir küçük bir detayla işin püf noktaları

Roland için rtim yazan mürhen ve ömer bey ellerinden gelenin en iyisini yapmak için emek harcayarak en iyi saundu yakalayarak rtim yazma çalışmaları yaptığından eminim bazı rtimleri kaliteli olarak ürettiler buraya kadar herşey normal fakat iş bundan sonra başlıyor siz sitede yeni rtim yayınlandığında heyacanla o rtimi indirirsiniz ve klavyenize takarak rtimi dinlersiniz ve büyük bi şok yaşarsınız aslında rtim çok kalitelidir ama siz o ritmi kaliteli bi şekilde duymazsınız tek tek varyasyonlarını dinlersiniz kısaca düzenleme yoluna gidersiniz ama sonuç değişmez rtim saund olarak çok kötü gelir ve rtimin kötü olduğuna karar verirsiniz kaliteli bir rtimi kalitesiz bi şekilde duymanızın bir sebebi vardır çünkü rtimi yazan kişiyle sizin saund ayarlarınız farklıdır yani ekolayzır ve comprösör ayarları yani genel saund ayarlarınız farklıdır bu sebeple siz o rtimi kötü olarak duyarsınız ben bunu defalarca tecrübe ettim bir yıldır bu aleti kullanıyorum alet ile çok uğraştım beni tatmin etmesede iyi bi set oluşturdum bu setimi dinleyen müzisyen arkadaşlarım aletin ve rtimlerin çok kaliteli olduğunu söylemişlerdir ve bu aleti alan arkadaşlarım oldu doğal olarak bendeki seti istediler bende verdim arkadaşımın klevyesine benim kullanmış olduğum seti taktığımızda rtimleri dinlediğimizde çıkan saundun benim setimle uzaktan yakından bi alakası olmadığını defalarca gördük saund çok kötü ve rtimler doğal olarak çok kötü gelir nedeni malum saun değerlerimiz uyuşmadığı için yeni klavyenin saund değerleriyle benim kullandığım klavyenin saund değerlerini eşleştirdiğimizde setin sadundu ve rtimlerin kalitesi bir anda değişir herşey normalleşir işin özü şu rtim yazan arkadaşlarımız kendi saund değerlerini bizimle paylaşırsa ve siz klavyenizi o değerlere göre ayarlarsanınz yazılan rtimleri en iyi saund ve kaliteyle duyarssınız ve sadece rtim üzerinde kişisel ayarlarınızı yaparsınız bu işlem 15 20 dakika gibi bir sürenizi alır ve rtim kullanılmaya hazır hale gelir ve bu şeki,lde kalite bir adım yükselmiş olur ha bu paylaşım olmazsa artık iş başa düşmüştür artık kendi setinizi kendiniz oluşturmak zorundasınız ve sizin için çileli ve meşakkatli günler başlamış demektir hele klevyeyi yeni almışsanız farkında olmadan en büyük hatayı yaparsınız klevyeyi evde kurar ve aletin saund ayarlarını yapmaya rtimleri düzenlemeye başlarsınız bu işlem haftalar ve ayalarınızı alır büyük emekler harcayarak klevyenin saundunu ve rtimleri düzenlersiniz ve kalvyenizi ses sistemine taktığınızda en büyük şoku yaşarsınız her rtimi açtığınızda farklı bir saund duyarsınız çünki rtimler belirli dönemlerde faklı kişiler tarafından yazıldığı için her birinin saundu farklılık gösterir ve ilk kuralı öğrenirsiniz klevyenizi asla ve asla kalvyenin hopörlörünü dinleyerek saun ayarı ve rtim düzenlemesi yapmayınız çünki roland ile korg arasındaki en büyük fark sadun farkıdır korg kolaycı işi bir alettir her hangi bir seti yüklersiniz ve işinize bakarsınız fakat roland kullanıyorsanız durum çok farklıdır çok iyi bir kulağa sahip olmalısınız ve klevyenizin saund ayarlarını en ince ve hassas ayarlar yaparak düzenlemek zorundasınız saund ayarlarının klevyeyi ses tesisatına takılarak ve sistemden gelen seslere göre yapmaya başlarsınız ama işiniz öyle kolay değildir öncelikle yapacağınız işlem rtimleri tek tek dinlemelisiniz ve en iyi saundu duyduğunuz rtimi seçmelisiniz çünki bu rtim sizin ayarlarınıza yakın saund ayarlarıyla yazılmış bir rtimdir bu nedenle diğer rtimlere göre o rtim size daha kaliteli gelir eğer bu rtimi bulduysanız ilk yapmanız gereken genel saund ayarlarını düzenlmektir yani ekolayzır ve comprösör yani genel saund ayarları bu ayarlarınızı en mükemmle ayarladıktan sonra rtim düzenlemesine başlayabilirsiniz seçili rtimin içine girersiniz menü maketouls oradan enstrumanlar bölümü buraya girdiğinizde öncelikle durumkiti düzenleyin diğer fonksiyonları kapatın bass acc ler ve perkisyon kitlerini tamamen kapatın sadece durumkidi duyun ve ilk olarak olarak durumkidin ekolayzır ayarlarına girin ve saund ayarlarınıza göre en iyi saundu yakalayın buradan çıkın ve durum enstrumanlara girin ve pedlere tek tek müdahele edin örn zil sesi fazla geliyordur pedler arasındaki ses uymunu düzenleyin örn davul sert geliyordur davulun ekolayzır ayarlarına girin low gaini düşürün mükemmel ses uymunu yakaladıysanız durumkidden çıkın ve kapatın ikinci olarak perkisyon kidine girin ekolayzır ayarlarını düzenleyin en iyi hale getirin daha sonra durum enstruman bölümüne girin pedleri düzenleyin örn bendir sesi yüksektir deff altta kalmıştır veya grup davul gümü saundu bozmaktadır bu uyumları düzenleyin sonra çıkın geneli dinleyin ve bass acc durumkid ve perkisyon kid uyumlarını düzenleyin rtim hazır hale gelmiştir ama yukarıda bahsettiğim gibi rtimlerin saundları farklı olduğundan rtimleri tek tek düzenlemek zorundasız ve bu aylarınızı alacaktır ama rtimi yazan kişinin saund değerlerini blmediğiniz için en iyi saundu yakalamanız zordur ama tatmin edici sonucu alırsınız en önemlisi iyibir ses sitemi ve supbbas kullanmalısınız çoğunuz bu işlemleri elbette iyi biliyordur ben bilmeyen ve klaevyeyi yeni alan arkadaşlar için yazdım umarım faydalı olur son olarak genel saund ayarlarınızı ve rtim düzenlemelerini kaydetmeyi unutmayın :)

Moderatör tarafında düzenlendi: