• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Roland BK-5 OR --Harbiye Marşı--

balasagun

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Roland BK-5 OR
Aslında haftasonu (Cumartesi sabahı) klavyemin başına oturup hazırlamayı düşünüyordum, aynı İstiklâl Marşı'nda olduğu gibi... Fakat dayanamadım, bekleyemedim... Zihnimde Bando ile Harbiye Marşı düzenlemeleri yapıp durdum, neredeyse uykularıma girdi... Bugün sabahtan kararımı verdim akşam eve varınca birşeyler yapayım diye...
Saat 19:30 gibi oturdum önce videolardan bu güzel ezginin bando ile nasıl çalındığını seyrettim ve dinledim... Böylelikle "mi" notası ile başladığını farkettim... Fakat bolca diyezli bemollü olduğunu görünce oturup önce yarım saate yakın, hattâ biraz daha fazla sadece düz melodiyi çalıştım... Elim alışınca geçen paylaştığım İstiklâl Marşı'nda olduğu gibi House veya Jungle drum kitinden 1. oktavda fa notasına karşılık gelen davul ve TR drum kitten 1. oktavda re ve mi bemole denk gelen trampet ile aynı oktavda si bemole denk gelen zili kullanarak ritmi çaldım (gene sadece AUDIO REC ile ve içimden sayarak, ki bunu özellikle daha orijinal ve enteresan olduğu için yaptım)... Sonra ana melodiyi yürüten trompetler, klarnet, saxofon gibi nefeslilerle pes notalarda gezinmek ve çift ses yapmak üzere basson, trombon, tuba gibi nefeslileri kendimce düzenleyerek girdim, bunu yaparken bandolardan dinlediğim marşın orijinaline mümkün mertebe benzetmeye çalıştım ama tabi birebir yapmak çok zor... Bir de, hataya mahal vermemek için sadece bir kıtasını çaldım...
Aceleye getirdim gibi oldu biraz ama umarım fena olmamıştır...
Fikri veren sevgili Müziksiz Asla ve sevgili ChordSolo'nun şahsında tüm forum dostlarıma armağanım olsun...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Roland BK-5 OR --Harbiye Marşı--

İnsanın böyle marşlar dinleyince tüyleri diken diken oluyor..

Üstadım emeğinize sağlık gerçekten çok güzel olmuş daha öncedende dedim sesler çok orijinal sanki gerçekten bando takımı dinliyorum..

Demekki siz eğitimli olmuş olsaydınız gerçekten neler yapardınız çok merak ediyorum..Şu durumda çokda eğitimsiz görünmüyorsunuz kanımca yani melodik geçişler olsun,gam geçişleri olsun gerçekten çok iyi..

Peki BK5 de bu kayıt özelliğinde quantize ve metronom olayı yokmu?

akşam ilk işim dinlemek olacak...

Balasagun,
Hislerim ve gözlemlerim iyidir.:) Yanılmadığımı gördüm. Mutluluğu parçaya kattığınız belli oluyor.Çok başarılı bir çalışma olmuş. Ara sesler üstüste binmemiş. Gayet güzel eline sağlık. :)

eline sağlık güzel çalışma

süper olmuş

Hocam eline yüreğine sağlık...
Bu marş biz Harbiye mezunlarının çok değer verdiği duyduğumuzda bizi hüzünlendiren, gururla söylediğimiz bir marştır.
Daha 15 yaşında söylemeye başladığımız bu marşın anlamı biz de çok büyüktür.
Çok mutlu oldum, güzel de icra etmişsiniz, teşekkür ederim...

Ch.

...Peki BK5 de bu kayıt özelliğinde quantize ve metronom olayı yokmu?

Bu soruya daha yetkin bir arkadaşımızın yanıt vermesi daha sağlıklı olabilir... Ben metronom kullanmamıştım şimdiye dek, kayıtta kullanılıp kullanılamadığını açıkçası bilemiyorum, quantize özelliğinin ise sadece ritm yazma işlevi içerisinde olduğunu düşünüyorum, bu yüzden kayıtta kullanılamıyor olabilir... Fakat bunu çok emin bir şekilde söyleyemiyorum, dediğim gibi cihazı tam anlamıyla keşfetmiş (hakkını verecek kadar uğraşmış) değilim henüz...

Tebrikler, harikasınız...

Hocam harika çalmışsınız. Emeklerinize sağlık. Tebrik ediyorum sizi. Çok iyi bir kulak var sizde. Böyle güzel çalışmalarınızın devamlarını merakla bekliyorum. Selamlar.