• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Roland BK-5 OR - Ümit Besen Parçalarını Çalmak İstiyorum

kemal48

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Roland BK-5 or
Merhaba Arkadaşlar
Bir kaç yıldır ümit besen şarkılarını kareoke sistemi ile hobi amaçlı söylüyorum.
Hem çalıp hem söylemeye heves ederek Roland BK-5 OR aldım.
Alete 1.05 Versiyonunu yükledim. Roland türkiye sitesindeki ritim ve sesleride yükledim.
Fakat org çalmayı bilmiyorum ve Piano sesi ile sadece sağ elimi kullanarak çalmaya çalışıyorum.
Olacak gibi, yetenek var yapabileceğime inanıyorum.

Youtube den videolar izliyorum fakat her biri farklı yerlerden farklı tuşlardan çalıyor.
Kimi örnek almam gerektiğini bilemedim bu durum bende kafa karışıklığı yarattı.

Yaşadığım Muğla Fethiye de düğünlerde org çaldığını öğrendiğim 1 kişi ile görüşüp özel ders almak istediğimi belirttim oda "ben çalar gibi yapıyorum abi" dedi şaka gibi.

Ümit besen şarkıları hangi ritimde çalınır hangi sesler kullanılır bilmiyorum.
Akorları bilmiyorum. Nota bilgim yok.
Fakat aşağıdaki şarkıları hem çalıp hem söyleme konusunda oldukça hevesliyim.

Dostlar Sağolsun
Aşkının Anısına
Seni Unutmaya Ömrüm Yetermi
Tahta Masa
İşte Bu Bizim Hikayemiz

Bir iki parçayı çalmayı öğrensem geri kalanları kendim çözebilirim düşüncesindeyim.

Aslında dostlar-saolsun isimli introlu bir ritim olsa, içinde 4 adet de one touch ses olsa bide nasıl çalındığını öğrensem sanırım işi çözücem :)

Bu hususda bana ücretli/ücretsiz - uzaktan eğitim/skype yada bu forum konusu üzerinden vs bir şekilde yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Ayrıca bu konunun benim gibi hevesli arkadaşlara sizlerin sayesinde faydalı olacağına inanıyorum.

Saygılar.

Cevap: Roland BK-5 OR - Ümit Besen Parçalarını Çalmak İstiyorum

yeni başaladığın için önce karar sesini seçmen gerekli.mesela ben re karar çalarım ,bi başkası mi çalar.Bunu belirle ve 5 parmağınla egzersiz yaparak parmaklarının seriliğini ve tuşa hakimiyetini arttır.Sonraki aşamalarda akorlar gelicek ama sonra şimdi bunlara yönel.

Tekrar merhaba karar seslerini çalmayı ve makamlara göre tuşlamayı öğrendim. sabaha kadarda parmak egzersiz yaptım.
Alper Örsdöven in 8 beat ritimini buldum, 4 5 video izledim üzerinde dostlar saolsunu çalmaya çalıştım.
Re karar dan, sol , la karardan çaldım fakat benim için uygun olanın hangisi olduğunu nasıl tesbit edecebileceğimi bilmiyorum. bu konuda öneriniz nedir ?

Hocam sende karar sesiyle makamları pratik yoldan anlatsan çok iyi olur.Bu karar sesi olayına kafam basmadı gitti örneğin mi karar çalıcam parça si den veya do dan başlıyor mi den nasıl çalıcam ??? :confused:

Birde yaptığın parmak egzersizlerini paylaşırsan sevinirim...

Kolay gelsin...

Makamlarla ilgilide forumda bir çok materyal buldum ama sanırsın müzik akademisi okuyan birine anlatmış,şahsen ben pek birşey anlamadım. Makamlarda da anlaşılır şekilde anladığın kadarıyla anlatırsan sevinirim

Hocam sende karar sesiyle makamları pratik yoldan anlatsan çok iyi olur.Bu karar sesi olayına kafam basmadı gitti örneğin mi karar çalıcam parça si den veya do dan başlıyor mi den nasıl çalıcam ??? :confused:

Birde yaptığın parmak egzersizlerini paylaşırsan sevinirim...

Kolay gelsin...

Abi normal parmak egzersizi do dan doya tekrar geriye mi den miye re den re ye
sonra 2 şer nota atala ileri geri 3 ileri 1 geri gibi

Makamlarla ilgilide forumda bir çok materyal buldum ama sanırsın müzik akademisi okuyan birine anlatmış,şahsen ben pek birşey anlamadım. Makamlarda da anlaşılır şekilde anladığın kadarıyla anlatırsan sevinirim
bu konuyu bende merak ediyorum şarkı la dan başlıyorsa napacaz bilmiyorum ustam.

Merhaba Arkadaşlar
Bir kaç yıldır ümit besen şarkılarını kareoke sistemi ile hobi amaçlı söylüyorum.
Hem çalıp hem söylemeye heves ederek Roland BK-5 OR aldım.
Alete 1.05 Versiyonunu yükledim. Roland türkiye sitesindeki ritim ve sesleride yükledim.
Fakat org çalmayı bilmiyorum ve Piano sesi ile sadece sağ elimi kullanarak çalmaya çalışıyorum.
Olacak gibi, yetenek var yapabileceğime inanıyorum.

Youtube den videolar izliyorum fakat her biri farklı yerlerden farklı tuşlardan çalıyor.
Kimi örnek almam gerektiğini bilemedim bu durum bende kafa karışıklığı yarattı.

Yaşadığım Muğla Fethiye de düğünlerde org çaldığını öğrendiğim 1 kişi ile görüşüp özel ders almak istediğimi belirttim oda "ben çalar gibi yapıyorum abi" dedi şaka gibi.

Ümit besen şarkıları hangi ritimde çalınır hangi sesler kullanılır bilmiyorum.
Akorları bilmiyorum. Nota bilgim yok.
Fakat aşağıdaki şarkıları hem çalıp hem söyleme konusunda oldukça hevesliyim.

Dostlar Sağolsun
Aşkının Anısına
Seni Unutmaya Ömrüm Yetermi
Tahta Masa
İşte Bu Bizim Hikayemiz

Bir iki parçayı çalmayı öğrensem geri kalanları kendim çözebilirim düşüncesindeyim.

Aslında dostlar-saolsun isimli introlu bir ritim olsa, içinde 4 adet de one touch ses olsa bide nasıl çalındığını öğrensem sanırım işi çözücem :)

Bu hususda bana ücretli/ücretsiz - uzaktan eğitim/skype yada bu forum konusu üzerinden vs bir şekilde yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Ayrıca bu konunun benim gibi hevesli arkadaşlara sizlerin sayesinde faydalı olacağına inanıyorum.

Saygılar.

Bende sizin gibi amatörüm midi eşliğinde çalmayı deneyin daha faydalı ve eğitici oluyor. Birde şu dediğiniz olayı okuyunca aklıma geldi geçenlerde bi düğüne gittim tabi her zaman sahnenin yanına otururum orgu görmek için ordaki orgcuda çalıyormuş gibi yapıyordu çok gülmüştüm alakasız bir şekilde klavyede parmaklarını gezdiriyordu çok belli oluyordu :)

8 beat ritim ile ıslak mendil roland bk-5 or

Ekli dosyalar

• ISLAK MENDIL.mp3
    4.7 MB · Görülen: 522

Hangi ümit besen şarkılarını istiyorsan yaz, ben sana çalar buraya yüklerim. Söz kısımlarını akorla geçerim isteğin gibi transpoze ( key tuşu) ederek söylersin :)

teşekkürler