• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

roland g600ün bütün tuş takımlarının işlevleri ni açıklayın lütfenn

sametttttt

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
roland g600
alalı 2 gün oldu azb buz buldum amam hangi tuş hangi düğme ne işe yarıyo bilmiyorum lütfen yardımcı olun :eek:

Cevap: roland g600ün bütün tuş takımlarının işlevleri ni açıklayın lütfenn

Önce orgu kurcala ve bişler öğrenmeye çalış sonra takıldığın yerler oldukdan sonra sorarsan daha iyi yanıt alırsın. çünkü bu sorduğunu açıklamak sana kullanma klavuzunu açıklamak gibi birşey olacak.O yüzden yanıtlaması zor.Bu arada hayırlı olsun Klavyen :)

ilk önce isne yariyacak tuşlar çalarken bunları açıklıyayım: :) sonra gokn arkadaşımızın dediği gibi takıldığın yerde sorarsın.
sol baştan baslıyorum :
fade out : çaldiğin parcayı bitirirken bas sesi dengeli bi sekilde kısarak sonlandırır.

synchro "start" : bu tuş açıkken akor verirsen ritimde aynı anda calmaya başlar yani start stopa başmana gerek kalmaz akor ver ritim başlar.

fıll ınleri zaten bilirsin ataklar yanındaki advanced varıasyon: ritim varyasyonları.

intro start stop ending bunları geçiyorum... :)

orgun sağ üst köşesinde keyboard mode var upper 1 ve 2 sesler yani burada iki sesi kariştirabiliyorsun biraz kurcalarsan cok ğüzel sesler editlersin.

altında tone performance memory var prf memoryde orga yuklenen komalı editlenmiş sesler var a b c ritim grouplarında tone yazan bölüm ise orgun fabrika cıkışlı sesleri.

altında performance memory var burda en onemli tuş style eger onu kitlemeden "ona basmadan" geçiş yaparsan sesler arasında anıden kayar tempoda bu yüzden çalarken ses değistiriceksen ordaki "style" tuşuna bas ayrıca g600 prf mem. de yaklasık 127 tane ses var.

son olarak ses degistirmek için group a b veya c hangilerindeki sesi kullanıcaksan SELECT prf mem. de olucak ve numaralara basıcaksın ornegin klarnet c18 de ise "1" ve "8" e bas c18 olur umarım yardımcı olurum takıldıgın olrsa sorabilirsin tekrar. :)

altında tone performance memory var prf memoryde orga yuklenen komalı editlenmiş sesler var a b c ritim grouplarında tone yazan bölüm ise orgun fabrika cıkışlı sesleri.

altında performance memory var burda en onemli tuş style eger onu kitlemeden "ona basmadan" geçiş yaparsan sesler arasında anıden kayar tempoda bu yüzden çalarken ses değistiriceksen ordaki "style" tuşuna bas ayrıca g600 prf mem. de yaklasık 127 tane ses var.

son olarak ses degistirmek için group a b veya c hangilerindeki sesi kullanıcaksan SELECT prf mem. de olucak ve numaralara basıcaksın ornegin klarnet c18 de ise "1" ve "8" e bas c18 olur umarım yardımcı olurum takıldıgın olrsa sorabilirsin tekrar. :)

Sevgili kardeşim Roland g-1000'i yıllarca kullanmış biri olarak şunu söylemeliyim ; açıkladığın şeylerin içinde kolay anlaşılır cümleler olmakla beraber mesela performance memory açıklaman bunu sular seller gibi bilmeme rağmen benim bile kafamı karıştırdı.Şunu unutmayalım bir arkadaşımız bir şey soruyorsa ve hiç bir bilgisi olmadığını beyan ediyorsa empati kurarak onun anlayacağı şekilde açıklamak lazım.Lütfen biraz daha dikkat.

Sevgili kardeşim Roland g-1000'i yıllarca kullanmış biri olarak şunu söylemeliyim ; açıkladığın şeylerin içinde kolay anlaşılır cümleler olmakla beraber mesela performance memory açıklaman bunu sular seller gibi bilmeme rağmen benim bile kafamı karıştırdı.Şunu unutmayalım bir arkadaşımız bir şey soruyorsa ve hiç bir bilgisi olmadığını beyan ediyorsa empati kurarak onun anlayacağı şekilde açıklamak lazım.Lütfen biraz daha dikkat.

DreamSongs abim bildiğim bu kadar ben bu kadar anlattım ayrıca takıldıgınız yeri açıklayanbilirim sizin ekliyceğiniz birsey varsa yazın daha iyi anlaşılsın saygılar...

çok teşekkür ederim cevap yazan ustalarıma :) ben tokatlıyım buranın tokat sarması çom meşur onun için banan 2 4 oyun havası itimleri lazım ritim bölümüde ritim indirdim ama kaççlık ritimler olduğunu yazmamışlar yardım edebilirseniz sevinirim

çok teşekkür ederim cevap yazan ustalarıma :) ben tokatlıyım buranın tokat sarması çom meşur onun için banan 2 4 oyun havası itimleri lazım ritim bölümüde ritim indirdim ama kaççlık ritimler olduğunu yazmamışlar yardım edebilirseniz sevinirim

İndirdiğiniz ritmleri yüklerken/denerken muhtemelen ekranda kaçlık ritm olduğunu göreceksiniz.

Bir diğer ritm bulma yöntemi ; ritmleri denerken tempo ölçü ışıklarına bakın (yanyana sırayla soldan sağa döngü şeklinde giden ışıklar) farklı ölçülerdeki ritmlerde bu ışıkların nasıl bir döngü içerisinde olduğunu inceleyin oldukça fikir sahibi olacaksınız.

Ama en iyisi siz ritm ölçülerinin müzik bilgisi açısından nasıl bulunduğunu öğrenin.Bu kulaktan olur,el hareketleriyle sayabilirsiniz internette bir çok bilgi var...

peki bende rooland g600 var demiştim bunun disketi bildiğimiz eski disketlerden ben diskete pc den ritim atarken hata veriyo kaynak dosya bulunamada felan filan diyo bunun çözümünü verirseniz bu iş tamam dır 4 günde roman havasını çalmayı başrdım :) saygılarla

disket arızalıdır.sıfır disket al.10 luk paketi 10tl.idi bikaç ay önce.eski disketler genellikle arızalanıyor....

disketlerim zaten yeni paketinden çıkardım taktım yüklerken hata verdi yardım cı olun lütfen :confused::confused::(