• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Roland G800'e MIDI yazabilmek.

Mısırlı Yavuz

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Baglama Cumbus Oud Keyboard Piano
Değerli Müzisyen arkadaşlar.Roland G800 klavyeden diskete MIDI yazabilme nasıl yapılıyo? bilgisi olan arkadaşlar en başından detaylı şekilde anlatırsa çok sevinirim.Malum geçmişte ve bugün en iyi klavyeciler bu aletle çalışmışlardır.Türkiye'de en iyi piyanistlerin gözdesiydi bu alet.Şimdiden bilgisi olan arkadaşlar için teşekkürler.

Roland G800 şarkı yazma nasıl yapılıyo? yani MIDI yazmak?

Roland G800 e Şarkı nasıl kaydediliyo? Yani Diskete tek tek kanalları yazarak MIDI nasıl yapılıyo? bilgisi olan arkadaşlar acil cevab yazarsa çok sevinirim.Şimdiden çok teşekkürler.

Cevap: Roland G800'e MIDI yazabilmek.

Aynı konuyu iki sefer açmanıza gerek yok.Varolan konunuzu güncelleyebilirsiniz.Konuları birleştirdim.

G800 MIDI yazmak için sequencer'i kullanmak lazım.Bu özelliği açtığınızda karşınıza 16 kanallı bir arayüz çıkacak buradan her bir track kanalına istediğiniz sesleri ekleyerek şarkı yazma olanağını bulabilirsiniz.

Bu özelliğe ulaşmak için G-1000'lerde "SONG" butonuna basmak gerekiyordu.800'lerde nasıl bilmiyorum.Ayrıntılı sorularınızı hatırladığım kadarıyla cevaplayabilirim...

Çok teşekkürler bi denemeye çalışayım.

konunun eski olduğunu biliyorum ama önemli bir nokta olduğu için cevaplamak istiyorum.

e-86, g-600 ve g-800 gibi özellikle midi ile ünlenmiş klavyeler, aslında ünlerini bu kadar çok borçlu oldukları midiyi normal yollar ile oluşturamaz, çünkü bu aletlerin hiçbirinde sequencer yok. ritimi açar birşeyler çalar kaydedersiniz ki, bu da disketin boş alanı kadar mümkün olan bir yöntem. g1000 ve em2000 çıkana kadar rolandın hiç bir aranjör aletinde 16 kanal midi yazımı mümkün olmamıştır..

* peki bilgisayarların hiç kullanılmadığı bu dönemde bu kadar çok midi nasıl yazıldı?

alet midi yazamıyor, evet; ama ritim yazabiliyor değil mi? ritimin her bölümünde (atak, varyasyon vs.) 16 mezur yazım hakkınız var. sadece 8 kanal olsa da, yine de 16 + 16 + 16 şeklinde mezurları birleştirerek, varyasyon geçişlerini zamanında yaparak kesintisiz midi yazabilirsiniz.

böyle midi yazmak emin olun 16 kanal dan çok daha rahat. sadece 8 kanala izin verilse de, en azından istediğiniz bölüme direk müdahale edebiliyorsunuz.

bu arada ritiminizi midi olarak diskete kaydederken hala upper 1, upper 2, lower ve manual drums (bir nevi ikinci davul kanalı) bölümleri ile de canlı olarak midiye eklenti yapabilirsiniz, bu da +4 kanal demek..

Eyvallah Üstad.Çok teşekkürler.