• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Roland GW8 Hakkında Görüşlerim(Zuhal Müzik'teki GW8 İncelememiz)

ChordSolo

Forum Doktoru
Yönetici
Administrator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Web sitesi
chordsolo.wixsite.com
Enst.
Yamaha PSR670&750
GW8 hakkında birkaçımız güzel şeyler yazınca bazı arkadaşlardan mesajlar aldım,ne diyorsunuz bu cihaza diye...Bu nedenle böyle bir yazı yazmaya karar verdim:)

Esasen önyargılarımız vardı cihaz hakkında.Sebebi Roland'ın son yıllarda ülkemiz piyasasını tabir_i caizse "sallamaması".İyi cihazlar üretmediler ürettikleri de havada kaldı.Eski Roland efsanesini tüm müzisyenler bekler oldu...

Şimdilerde Gw8 e bu duygu ve düşüncelerle bakmaya gittik.Esasen ben daha ılımandım.Çünkü sitemizde kullanıcıların yayınladığı demolar beni bir nebze olsun alete ısındırmıştı.

Zuhal Müzik te klavye sehpasının üzerinde basit,gösterişsiz ve hafif bir cihaz bizi karşıladı.İlk görüşte "bu mudur lem gw8" dedim.Çünkü tip olarak ciddiyetten uzak bir alet.Ama nasıl diyeyim,bir o kadar da şık...

Menu olarak basit bir alet değil.Onu baştan söyleyim.Belki pratik Yamaha menülerine alıştığım için bana zor geldi.Fakat birkaç kullanıcısı daha aynı şeyi söyledi.Basit bir işlem için bir sürü tuşa basmanız gerekiyor ki bu çok kötü bir durum,özellikle sahne kullanıcıları için...

Herkezin merakı sesler ve ritmler tabi...Duyduğumuz darbukalar,asma davul ve batı ritmleri ve beni oldukça tatmin etti.Özellikle drum kitlerdeki inandırıcılık da Roland nihayet işi biraz ciddiye almış, daha doğrusu zaten eskiden de beğendiğimiz tonlara yeniden dönüş yapmış.Snare ve crosslar çok hoş.Crashler o kadar değil ama telafi edilebilir.Zurnadan filan çok anlamam,zaten düzgün bir zurna da duymadım.Fakat aletin ses konusundaki yetenekleri çok fazla gibi geldi bana...

Aynı ritme 3 farklı kitle giriş yapılabilmesi ve seslere compressor açılması bana en muhteşem özellikleri olarak geldi...

Aklı başında, bu işlere yetenekli kullanıcıların elinde bu cihaz çok iş yapar bence.Yazılmış olan ritm ve seslere baktığımda Zuhal Müzik'in bu işe daha ciddiyetle yaklaşması gerektiğini düşünüyorum.

En önemli artısı fiyatı.Bence o yetenekteki bir cihaz için oldukça ucuz.Hafif ve kolay taşınabilirliği ise başka bir avantaj.MP3 çüler için mp3 çalabiliyor olması ise daha büyük bir avantaj.v2 ile oldukça yol katedildiğini söylediler ama eski halini zaten bilmediğim için birşey diyemem...

Ritm ve seslerin usb den kullanılamıyor olması için büyük handikap.Umarım yazılımla halledilebilir bir durumdur bu.Şayet öyle ise bir versiyon güncellemesi gerekiyor...Bunu neden düşünememişler anlamadım.

Kısıtlı bütçeler için çok iyi bir seçim olur.Ama şimdilik tavsiyem birinci alet olarak kullanmamak yönünde.Fakat çok iyi bir iki numara olacağını düşünüyorum.Ucuz yollu,hafif bir ikinci klavye, ana klavyenizin üzerindeki yerini almalı bence...

Benim gibi ev kullanıcılarına hitap ediyor mu?Tabii ki!Arada bir çoluğa çocuğa şarkı söyleyim,eğlenelim,efendim aynı zamanda midi klavye yaparım diyorsanız,işte size güzel bir seçenek...

Özetle ben çok iyi buldum bu aleti,yazdıklarım ışığında bir düşünün,almasanız da bir uğrayıp cihaza en azından bir göz atın derim...:)

not:incelememizde bize son derece sabırla ve konuksever davranan Zuhal Müzik(İstanbul Tünel) ve çalışanı Serkan Bey'e teşekkür ederiz.

584d1267212200-buyuk-istanbul-bulusmasi-kesanli-mustafa-25022010118jpg

585d1267212223-buyuk-istanbul-bulusmasi-kesanli-mustafa-25022010119jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben Yamaha PSR-A300TR'yi alırken sizin yukarıda değindiğiniz, hafif, ucuz ve ikinci bir klavye olacak kaliteli bir cihaz olduğu için almıştım.
Sanırım A300'ü almaya karar veridğim zaman gw8 çıkmış olsaydı, GW8'i tercih ederdim bu anlattıklarınıza göre :)
Ama o zaman da Yamaha'yla tanışamazdım sanırım :D

Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

ritimlerin usb ile yüklendiğini sanıyordum.o zaman alet daha istendiği gibi olmamış.bence önce aletin kullanılması çok pratik olmalı.ses ve ritimlere ulaşım seri olmuyorsa olmadı.eğer roland türkiyede alet satmak istiyorsa kullanımı kolay türk ritim ve sesli alet yapması lazım.yani GW8 TR yapması lazım.1 haftadır aletin özelliklerini incelemekten yoruldum.böyle giderse durumu exr46 ya benzeyecek gibi.yoksa ciddi ciddi almayı düşünüyordum.ben gene sx3000,x9 ,va76 aramaya devam edeyim bu arada.saygılar.....

GW8.jpg

BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

bahadır hocam teşekkürler

ben henüz gw8 kullanıcısı değilim.fakat bu aleti yaz ortasında alabileceğim.
bu sebeple başta sitemizde özellikle keşanlı mustafa hocamın açıklayıcı öğretici paylaşımlarını ve demolarını çok sıkı takip ediyorum.kendisine sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
net ortamındada baya fazla araştırdım ve inceledim.ulaşa bildiğim farklı bilgi ve videolarıda sitemizde paylaştım.
son iki gündür gw 8 üzerinde yoğunlaştığım bir konuda şudur:
gw 8 local üretimleri yapılmış bir alettir.asya-çin-latin-euro (avrupa)ama şöyle bu locallik sadece ses ve ritim datalarını kapsar.controller anlamında bir locallik yoktur. örneğin bir scale butonları eklenmemiştir.ritim bankalarında word bankası ses bankalarındada word bankası local ritim ve sesleri barındırmaktadır.
TÜRKİYE DE İTHALATÇI ZUHAL MÜZİK TARAFINDAN SATIŞA SUNULAN EUROPEAN LOKALİNİ İÇERMEKTEDİR.SES WORD BANKASINDA 227 ADET SES VARDIR VE BUNLARIN 90 TANESİ TÜRK VE ARAP SESLERİDİR(İSİM OLARAK) .BU TÜRK ARAP SESLERİ KALİTELİDİR İYİDİR VEYA KÖTÜDÜR O AYRI BİR TARTIŞMA KONUSU.AYRICA ŞUANDA BENDE GW 8 OLMADIĞI İÇİN YORUM YAPMAM DOĞRU OLMAZ.BUNUN YANINDA SPECİAL BANKASINDADA 68 ADET FANTOM X SERİSİ SESLERİ VARDIR.
BU AÇIKLAMALARDAN SONRA ASIL SÖYLEMEK İSTEDİĞİM ŞUDUR:
GW 8 SADECE GEREKLİ YAZILIM DESTEĞİ İLE HİÇBİR DONANIMA İHTİYAÇ DUYMADAN SES VE RİTİM ANLAMINDA TR BİR ALET OLABİLİR.ÇÜNKİ WORD VE SPECİAL BANKALARINDAKI SESLER USB İMPORT ARACILIĞI İLE YÜKLENEBİLİYOR.ARTIK BU DESTEGİ ZUHAL MÜZİĞİN İSTEKLERİ DOĞULTUSUNDA ROLAND MI SAĞLAR YOKSA BU İŞTEN ANLIYAN VE BU KONULARDA BAŞARILI ÖRNEKLER ORTAYA KOYMUŞ ÜSTADLARIMIZ MI SAĞLAR
BİLEMEM .BUNUN YANINDA WORD BANKASINDAKİ RİTİMLERDE TAMAMEN TÜRK RİTİMLERİ İLE DEĞİŞTİRİLE BİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
BENCE OLMASI GEREKEN ŞU DURUMDA BİLE İYİ BİR SATIŞ YAKALAMIŞ OLAN BU ALETİN ÜZERİNE ZUHAL MÜZİĞİN DİKKATLE EĞİLEREK TÜRK MÜZİSYENLERİN BEKLENTİLERİNE İYİ ŞEKİLDE CEVAP VERECEK SES VE RİTİM DATALARINI ROLAND A HAZIRLATMASIDIR.TÜRKİYE DEKİ SATIŞLARIN ROLAND INDA DİKKATİNİ ÇEKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
İNGİLİZCE KILAVUZU ÇOK DİKKATLİ İNCELEDİM USB İMPORTTAN SES YÜKLENDİĞİ KONUSUNDA EMİNİM.AMA BU YÜKLEME ÖRNEK OLSUN DİYE SÖYLÜYORUM PA800 E BİR KMP DOSYASIYLA SAMPLE SES YÜKLEMEK GİBİ DEĞİL.VERSİYON GÜNCELLEMESİ GİBİ DÜŞÜNMEK LAZIM GEREKLİ SES DOSYALARININ DA ALETE YÜKLENMESİNİ İÇEREN BİR VERSİYON GÜNCELLEMESİ ŞEKLİNDE.
YUKARDAKİ RESİMDEN USB İMPORT DÜĞMESİ İLE WORD BANKASI VE SPECİAL BANKASI BAĞLANTISINI İNCELEYİNİZ ÖZELLİKLE YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKTE YÜKLEDİM
AYRICA İNGİLİZCE KULLANMA KILAVUZUNDA BELİRTİLEN NOKTALAR

SAYFA 7

Import sounds via USB memory

USB Import function allows you to add sounds (Tones)
New sounds can be added via USB memory

ÇEVİRİSİ
İthalat USB bellek üzerinden sesleri

USB İthalat fonksiyonu (Ton) sesler eklemenizi sağlar
Yeni sesler, USB bellek üzerinden eklenebilir

SAYFA 50

Importing Data You’ve Saved
in USB Memory ([USB IMPORT])

Before you continue, save the downloaded data from your
computer to the USB memory you’re using. Connect the USB
memory to the GW-8, and import the data you saved.
If you add Tones, the imported Tones will be added to
[WORLD] and [SPECIAL].
Refer to the Roland website;

ÇEVİRİSİ

Devam etmeden önce, dan indirilen veri kaydedin
Kullandığınız USB bellek bilgisayar. USB
GW-8, bellek ve ithalat verileri kurtardım.
Eğer sesleri, ithal sesleri eklenecektir eklemek
[DÜNYA] ve [ÖZEL].
Bakın Roland web sitesine;

ayrıca alette kısayol menulerı varr efektele ılgılı ıse mfx basılı tutun sıze effekt menusu gelır ornek olarak baska bır suru kısa yoll varrr bu alettt ısss yaparrr hem hafıf hem hesapılı hemde bır cok ozellık var alette daha ne olsunkııı

Paylaşım için teşekkürler ChordSolo keşke herkes kullandığı ya da denediği klavyeler hakkında böyle bir inceleme yapsa keşke. Roland GW-8 baya tutmuş da haberimiz yok valla. İlk çıktığı sıralar ilgi gösterilmeyen alete şahsen bu yetenekli alet yabana gitti demiştim. Ama yanılmışım. Görünen o ki modası daha yeni başlıyor. Özellikle bu sitede baya bir moda oldmuş. :)

şunu belirtmek istedim.Phantom sesleri sadece Specialle sınırlı değil..alet phantom ses motorunu taşıdığı için.tüm sesler Roland phantom X6-X7-X8 serisindeki sesler.pianolar,orglar,brasslar,leadlar.vs..)World bankası hariç.

ben sx3000 satıyım gw8 alıcam takas yapmak isteyenler ilanıma bakabilir

ritimlerin usb ile yüklendiğini sanıyordum.o zaman alet daha istendiği gibi olmamış.bence önce aletin kullanılması çok pratik olmalı.ses ve ritimlere ulaşım seri olmuyorsa olmadı.eğer roland türkiyede alet satmak istiyorsa kullanımı kolay türk ritim ve sesli alet yapması lazım.yani GW8 TR yapması lazım.1 haftadır aletin özelliklerini incelemekten yoruldum.böyle giderse durumu exr46 ya benzeyecek gibi.yoksa ciddi ciddi almayı düşünüyordum.ben gene sx3000,x9 ,va76 aramaya devam edeyim bu arada.saygılar.....

siz konuyu yanlış anlamışsınız üstad.... Usb den 100 ritimi orgun hafızasına alıyor ve rtm sabit kalıyor... chord üstad niçin usb den mesela direk 1000 ritim okumuyor gibilerinden haklı sezlenişte bulunmuş.zira bu özellik yamaha or 700 de bullunmakta....

sese ulaşmayıda eski trakya günlüklerimşzde anlatmıştık. 10x10 favorit kısa yolu var diye...keşke 30x10 olsa daha fazla sese ve ritme bir anda erişilebilir...selamlar...